Przejdź do treści

06.12.2021

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 49 tydzień roku (06-12.12.2021 r.)

Początek tygodnia będzie pochmurny z opadami śniegu i stopniowym spadkiem temperatury, w nocy z poniedziałku na wtorek do -9°C. W połowie tygodnia większe przejaśnienia i rozpogodzenia oraz napływ zimnego powietrza przyczyni się do dalszego ochłodzenia, szczególnie na północy  kraju i w rejonach podgórskich, tam temperatura spadnie do -13°C. W trakcie całej doby termometry będą wskazywały wartości poniżej 0°C niemalże w całym kraju. Pod koniec tygodnia zachmurzenie duże z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem, deszczu oraz szczególnie na południu kraju deszczu marznącego powodującego gołoledź. Zrobi się nieco cieplej.
Na rzekach, szczególnie południowej i wschodniej części kraju, pojawią się pierwsze zjawiska lodowe: śryż oraz lód brzegowy, a na płytszych jeziorach również cienka pokrywa lodowa.

Poniedziałek pochmurny z opadami śniegu, lokalnie także deszczu ze śniegiem. W ciągu dnia miejscami na północy kraju temperatura powietrza wynosić będzie około -1°C, a na południu około 1°C. Wiatr z kierunków północnych, na wybrzeżu porywisty.

We wtorek pochmurno z opadami śniegu i większymi przejaśnieniami na zachodzie. Rozpogodzenia i napływ zimnego powietrza spowoduje nocą spadek temperatury do -8°C oraz utrzymywanie się w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju temperatury poniżej 0°C. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie, tam około -6°C.

W środę rozpogodzenia i większe przejaśnienia, opady śniegu wystąpią tylko na południu kraju. Noc zimna: od -13°C na Suwalszczyźnie do -4°C nad morzem i na południowym wschodzie. W dzień temperatura wyniesie od -8°C do 0°C. Wiatr z kierunków wschodnich. Niskie temperatury utrzymujące się całą dobę zwłaszcza na wschodzie kraju oraz na pogórzu spowodują rozwój zjawisk lodowych na rzekach i jeziorach. Pierwsze zjawiska lodowe pojawią się na rzekach górskich oraz w zlewni Narwi w postaci lodu brzegowego a pod koniec tygodnia również i krążków śryżowych.

W czwartek i piątek ponownie wzrost zachmurzenia do dużego i opady śniegu, deszczu ze śniegiem, deszczu i marznącego deszczu powodującego gołoledź. W Karpatach zachodnich opady śniegu mogą być intensywne. Temperatura minimalna od -13°C do -3°C, a maksymalna od -7°C do 0°C. Wiatr zmieni kierunek na południowy.

Koniec tygodnia przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie na północy padał będzie śnieg, a na południu, szczególnie w niedzielę, śnieg, deszcz ze śniegiem, deszcz i marznący deszcz powodujący gołoledź. Okresami utworzy się mgła osadzająca szadź. Temperatura minimalna wyniesie od -10°C do -2°C. Nieco cieplej będzie w ciągu dnia, bo temperatura wyniesie od -2°C do 2°C. Wzrośnie także nieco prędkość południowego i wschodniego wiatru.