Przejdź do treści

31.01.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 5 tydzień roku (31.01-06.02.2022 r.)

Choć po wietrznym i bardzo niebezpiecznym weekendzie pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie dla nas nieco łaskawsza, to niestety nie pozwoli nam zupełnie odetchnąć. Wiatr będzie już znacznie słabszy, jednak nadal należy spodziewać się różnego rodzaju opadów, w tym intensywnych opadów śniegu i opadów marznących. Nocami spadek temperatury poniżej zera spowoduje oblodzenie dróg i chodników. Pomimo zmiennej aury, pierwszy tydzień lutego będzie dość ciepły jak na tę porę roku. Na rzekach oraz na stacjach morskich sytuacja zacznie się powoli stabilizować przy tendencji spadkowej, jednak w środę oraz w kolejny weekend zaznaczą się kolejne wzrosty na Wybrzeżu związane z silnymi porywami wiatru.

W poniedziałek na ogół pochmurnie z przejaśnieniami. Rano we wschodniej połowie kraju oblodzenie nawierzchni dróg i chodników.  W ciągu dnia przelotne opady śniegu, a na zachodzie śniegu z deszczem. W Sudetach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura maksymalna od -2°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do 3°C na Dolnym Śląsku i nad morzem. Wiatr już słaby i umiarkowany, jedynie na wschodzie kraju i w górach w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. Lokalnie, głównie na wschodzie i w górach, zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek zachmurzenie przeważnie duże, większe przejaśnienia na południowym wschodzie.  Miejscami opady śniegu, na zachodzie także śniegu z deszczem. Na zachodzie oraz w górach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, na Kaszubach nawet o 8 cm. Temperatura maksymalna od -3°C wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 0°C w centrum, do 4°C nad morzem. Wiatr umiarkowany, porywisty, na zachodzie oraz w górach w porywach do 60 km/h.

W środę nadal pochmurnie, nad ranem miejscami może być ślisko. Opady śniegu niemal w całym kraju, jedynie na zachodzie możliwy deszcz ze śniegiem. Na południu kraju opady śniegu okresami dość silne. Temperatura minimalna od -3°C do 1°C , jedynie w rejonach podgórskich Karpat około -8°C. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie do 4°C na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat około -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie w porywach do 70 km/h. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W czwartek więcej przejaśnień  i bez opadów głównie na północy kraj, poza tym pochmurnie ze słabymi opadami śniegu, a na zachodzie głównie deszczu. Temperatura minimalna od -7°C na północnym wschodzie do 1°C na zachodzie. Temperatura maksymalna od -4°C na północnym wschodzie do 5°C na południowym zachodzie. Wiatr na ogół słaby.

Piątek z większymi przejaśnieniami i bez opadów na południu kraju, na pozostałym obszarze opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie deszcz marznący powodujący gołoledź. Temperatura minimalna od -5°C na wschodzie do 3°C na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat około -11°C. Temperatura maksymalna od 0°C na Podlasiu do 6°C na krańcach zachodnich kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty.

Sobota pochmurna niemal w całym kraju. Miejscami, głównie na południu, opady śniegu poza tym deszczu ze śniegiem. Lokalnie deszcz marznący powodujący gołoledź. Temperatura w dzień od 1°C na północnym wschodzie do 4°C na zachodzie. Wiatr w porywach nad morzem do 60 km/h.

W niedzielę dość ciepło, ale wietrznie. We wschodniej połowie kraju opady deszczu ze śniegiem, na pozostałym obszarze opady deszczu. Temperatura w dzień od 1°C na Podhalu, około 3°C w centrum i na wschodzie do 7°C na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny w porywach przeważnie do 70 km/h, a na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do 85 km/h.