Przejdź do treści

20.12.2021

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 51 tydzień roku (20-26.12.2021 r.)

Nowy tydzień przyniesie powrót zimowej aury: przelotne opady śniegu, a na południu kraju nocami także silniejszy mróz. Taka pogoda może utrzymać się nawet do końca tygodnia, choć scenariusz na Święta Bożego Narodzenia nie jest jednoznaczny i może jeszcze się zmienić.

Poniedziałek ze zmiennym zachmurzeniem i przelotny opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Najbardziej intensywne padać będzie w Karpatach, tam miejscami spadnie do 12-15 cm świeżego śniegu. Będzie się ochładzać, w najcieplejszym momencie dnia od -4°C na Podhalu i -2°C na Suwalszczyźnie, około 0°C w centrum do 2°C, 3°C na zachodzie i nad morzem. Uwaga, po południu i wieczorem drogi i chodniki mogą być śliskie. Porywisty wiatr jeszcze tylko na północnym wschodzie.

W nocy z poniedziałku na wtorek na Podlasiu i Suwalszczyźnie temperatura minimalna spadnie
do -11°C, -9°C; w centrum i na południu do -7°C, -4°C; na zachodzie będzie około 0°C, tylko nad morzem 1°C. We wtorek więcej słońca, przelotny śnieg tylko miejscami na północnym wschodzie oraz w Karpatach, ale chłodniej niż w ostatnich dniach. Na wschodzie oraz Podhalu w najcieplejszym momencie dnia -6°C, w centrum około -2°C, najcieplej na zachodzie i nad morzem – od 0°C do 3°C.

Noc z wtorku na środę mroźna w kotlinach karpackich, gdzie temperatura powietrza może spaść do -16°C. Na pozostałym obszarze kraju od -9°C na wschodzie, około -5°C w centrum i na zachodzie do -3°C na zachodzie; tylko nad morzem około 0°C. Środa z opadami śniegu głównie w północnej połowie kraju i temperaturą maksymalną od -6°C na Podhalu i -4°C na wschodzie, około -1°C w centrum do 0°C, 1°C na zachodzie.

Noc ze środy na czwartek ponownie najchłodniejsza w kotlinach górskich, nad ranem na termometrach około -15°C w Karpatach oraz -10°C w Sudetach. Zimno też na wschodzie kraju – około -7°C. W czwartek będzie na ogół pochmurno i miejscami padać będzie słaby śnieg, tylko nad morzem deszcz ze śniegiem. W najcieplejszym momencie dnia od -5°C na Podhalu i -3°C na wschodzie do 2°C na zachodzie.

W piątek (Wigilia Bożego Narodzenia) przeważać będzie zachmurzenie duże i miejscami słabo może padać śnieg. W nocy z czwartku na piątek największy mróz, do -10°C, ponownie w kotlinach górskich. W dzień lekki mróz, od -3°C do 0°C, jedynie nad morzem oraz na południu miejscami temperatura około 1°C. Wiatr słaby, tylko nad morzem umiarkowany, południowo-zachodni.

Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (sobota) to nadal zachmurzenie duże, choć na północy kraju nie można wykluczyć większej ilości słońca. Słaby śnieg padać może głównie na wschodzie i południu. Noc z piątku na sobotę najchłodniejsza na północy, tam około -7°C. Tam też najchłodniej w dzień, około -4°C, natomiast najcieplejszym częścią Polski będzie południe – około 1°C. Wiatr będzie słaby, tylko nad morzem umiarkowany.

Drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia dużo słońca, a opady śniegu możliwe tylko na południu. Nocą mróz od -10°C do -4°C, tylko na Podhalu około -12°C.  W dzień temperatura maksymalna od -4°C do 0°C, chłodniej na Podhalu, około -7°C. Wiatr będzie słaby, południowy i południowo-zachodni.