Przejdź do treści

14.02.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 7 tydzień roku (14-20.02.2022). Będzie ciepło, ale też niebezpiecznie wietrznie!

Nadchodzący tydzień przyniesie sporo zmian w pogodzie. Początek tygodnia będzie raczej spokojny, choć już od wtorku niemal w całym kraju pojawiać się będą przelotne opady deszczu.
Od nocy ze środy na czwartek zacznie znacząco wzrastać prędkość wiatru. W czwartek i w sobotę porywy przekroczą 100 km/h! Dodatkowo z dnia na dzień zmieniać się będzie zakres temperatury z tej bardziej wiosennej, na zimową. Dopiero niedziela powinna być już nieco spokojniejsza, choć pogoda nie będzie przypominać tej, która była w miniony weekend. Dynamiczny przebieg pogody niesie ze sobą ryzyko zagrożeń hydrologicznych, szczególnie na północy kraju: sztorm na Bałtyku oraz cofki w ujściowych odcinkach rzek.

Prosimy na bieżąco śledzić prognozy, komunikaty oraz ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne: https://meteo.imgw.pl/ i http://aplikacjameteo.imgw.pl/

Poniedziałek będzie ostatnim tak pogodnym dniem w najbliższym czasie. Na niebie dominować będzie słońce. Będzie dość ciepło. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 3°C na Suwalszczyźnie do 10°C na południu i zachodzie. Odczuwalnie będzie nieco chłodniej, ponieważ w całym kraju wiatr będzie okresami porywisty.

W nocy z poniedziałku na wtorek zacznie nasuwać się od zachodu chłodny front atmosferyczny, który w ciągu dnia będzie przemieszczać się w rejon centralnej, a później wschodniej Polski.
Na niebie pojawi się więcej chmur i miejscami występować będą słabe opady deszczu.
W nocy z poniedziałku na wtorek istnieje ryzyko, że opady lokalnie mogą być marznące, powodując gołoledź. Wciąż będzie dość ciepło. We wtorek maksymalnie będzie od 4°C na północnym wschodzie do 10°C miejscami na południu. Wiatr będzie na ogół słaby, jedynie okresami umiarkowany i jedynie nad morzem i w obszarach podgórskich porywisty.

W środę przeważać będzie zachmurzenie duże, a jedynie na południowym wschodzie będzie jeszcze pogodnie. Miejscami niemal w całym kraju występować będą opady deszczu, a na północy także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna będzie podobna do tej w poprzednich dniach, od 4°C do 10°C. Odczuwalnie będzie jednak chłodniej, bo zacznie nasilać się wiatr, który w porywach osiągać będzie do 60 km/h, nad morzem nawet do około 70 km/h.

Czwartek będzie bardzo wietrznym dniem. Wiatr w porywach osiągać będzie do 90 km/h, a nad morzem nawet do 100 km/h. Na niebie słońce przeplatać się będzie z chmurami, z których okresami padać będzie deszcz i deszcz ze śniegiem. Lokalnie możliwe są również burze, co tylko podkreśla fakt, z jak dynamiczną pogodą będziemy mieli do czynienia. Przejściowo napłynie ciepła masa powietrza, ale silny wiatr będzie skutecznie studził odczucie termiczne. Temperatura maksymalna prognozowana jest w przedziale pomiędzy 8°C na północy a aż 13°C na południu.

W piątek wiatr jedynie nieznacznie osłabnie. Porywy wiatru w północnej połowie kraju i na zachodzie mogą dochodzić do 85 km/h, a nad morzem nadal do 100 km/h. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Występować będą przelotne opady, głównie deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie znów możliwe będą burze. Zrobi się zdecydowanie chłodniej. Termometry pokażą maksymalnie od 3°C do 8°C.

Sobota zapowiada się z ekstremalnie niebezpieczną pogodą. Prędkość wiatru może dochodzić w porywach do 110 km/h praktycznie w całym kraju. Zachmurzenie nadal będzie duże z większymi przejaśnieniami. Występować będą przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie pojawiać się mogą burze. Ponowny napływ ciepłego powietrza spowoduje, że maksymalnie będzie od 4°C nad morzem do 12°C na południu. Niestety tak silny wiatr nie pozwoli nam tego odczuć.

W niedzielę pogoda zacznie się uspakajać. Prędkość wiatru zacznie szybko słabnąć.
Na niebie dominować będą chmury, z których okresami padać będzie deszcz ze śniegiem i śnieg. Będzie zdecydowanie chłodniej. Temperatura maksymalna wynosić będzie jedynie od 0°C do 4°C. Wiatr jeszcze okresami będzie porywisty, ale porywy nie powinny przekraczać 60 km/h.