Przejdź do treści

28.02.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 9 tydzień roku (28.02-06.03.2022)

Ten tydzień zapowiada się pod znakiem pogody wyżowej, co oznacza sporo słońca i brak opadów. Tylko w czwartek i piątek przejściowo pochmurzy się i popada przelotny śnieg lub deszcz ze śniegiem. Temperatura powietrza w dzień wzrośnie do około 8°C, a nocą obniży się do -4°C, za wyjątkiem rejonów podgórskich Karpat, gdzie okresami może być około -10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, początkowo zachodni i północny, potem wschodni i południowy.

Na początku tygodnia, na południu kraju, zachmurzenie będzie duże i wystąpią tam przelotne opady deszczu ze śniegiem oraz szczególnie w górach opady śniegu. Opady będą stopniowo słabnąć i od zachodu kraju zanikać. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie i bez opadów. Nad ranem gdzieniegdzie utworzy się mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura powietrza w dzień kształtować się będzie w przedziale od 1°C do 7°C, zaś nocą od -7°C do 1°C, tylko w rejonach podgórskich Karpat prognozowane są spadki temperatury do -10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych.

W czwartek i piątek, przez obszar naszego kraju, przemieści się zatoka z frontem atmosferycznym i przyniesie wzrost zachmurzenia do dużego oraz szczególnie na południu kraju przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura w dzień wzrośnie do około 8°C, a nocą spadnie do -3°C, tylko w rejonach podgórskich Karpat spadki temperatury mogą być większe, do około -8°C. Przejściowo wzrośnie także prędkość wiatru i zmieni on swój kierunek na północno-zachodni.

W weekend za sprawą wyżu znad Skandynawii ponownie nastąpi poprawa pogody. W całym kraju będzie dużo słońca i brak opadów. Będzie także nieco cieplej; w niedzielę na południowym zachodzie temperatura powietrza osiągnie 9°C. Noce jeszcze chłodne, bo temperatura powietrza wyniesie
od -4°C do 1°C, a w rejonach podgórskich Karpat około -9°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich i południowych.