Przejdź do treści

16.07.2021

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na weekend dla Polski - 16-18.07.2021 r.

W weekend czeka nas kontynuacja upalnej, ale też burzowej pogody. W piątek i sobotę temperatura powietrza wyniesie od 25°C na zachodzie do nawet 33°C na wschodzie. Nadal w wielu regionach będą rozwijać się burze, miejscami silne, z nawalnym deszczem, porywistym wiatrem, a nawet opadami gradu. W niedzielę zrobi się nieco chłodniej, a na Pomorzu będzie nawet około 23°C. Na wschodzie nadal bardzo ciepło, miejscami do 30°C. Burze, lokalnie nadal silne, wystąpią we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie i Pomorzu, za sprawą rozbudowującego się wyżu będzie już spokojnie.

Komentarz do sytuacji bieżącej: aktualnie (godz. 10:40) strefa burz przebiega przez Mazowsze, w tym również przez rejon Warszawy. Są to burze które zagrażają przede wszystkim intensywnym i nieco wydłużonym opadem deszczu – gdzieniegdzie sumy godzinowego opadu sięgają 20 mm, a trzygodzinowe akumulacje opadu – 30 mm.

W dalszej części dnia burze możliwe będą w całym kraju. Towarzyszyć im będą ulewy do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Możliwe są również kumulacje opadów, zwłaszcza na wschodzie, gdzie przepływ powietrza będzie równoległy do strefy frontu i zbieżności wiatru, przez co mogą tworzyć się tzw. „kolejki burzowe” – czyli zjawisko przechodzenia kilku komórek burzowych przez jeden obszar, co może spowodować znaczną kumulację przez wydłużenie czasu opadów, lokalnie nawet do 60 mm. Tak silne opady deszczu mogą doprowadzić do lokalnych podtopień i zalań, a nawet powodzi błyskawicznych, zwłaszcza w obszarach silniej zurbanizowanych. Burzom mogą towarzyszyć również punktowe porywy wiatru do 80 km/h oraz grad.

Nadal będzie bardzo ciepło, ale upał wystąpi jedynie w województwach wschodnich, gdzie temperatura powietrza wyniesie nawet do 33°C.

 

Piątek (16 lipca)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska jest pod wpływem płytkiego niżu z ośrodkiem nad Polesiem, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Front ten rozdziela gorącą, zwrotnikową masę powietrza nad wschodnią częścią kraju od nieco chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarnego na zachodzie. Przewiduje się niewielkie wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże oraz przelotny deszcz i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów od 5 mm do 15 mm, podczas burz lokalnie do 40 mm. Zjawiska te wystąpią głównie we wschodniej połowie regionu. Temperatura maksymalna od 25°C na zachodzie do 30°C na wschodzie, na zachodnim wybrzeżu około 23°C. Wiatr słaby z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Gdańsk 29°C
Koszalin 25°C
Szczecin 27°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 30-40 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 29°C do 32°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków północnych.  Podczas burz możliwe porywy do 90 km/h.

Olsztyn 30°C
Suwałki 30°C
Białystok 32°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu podczas burz do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 26°C na zachodzie do 30°C na wschodzie. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 90 km/h.

Poznań 28°C
Gorzów Wlkp. 26°C
Toruń 30°C
Kalisz 29°C
Bydgoszcz 30°C
Zielona Góra 27°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 27°C miejscami na zachodzie do 32°C na wschodzie. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Warszawa 30°C
Łódź 29°C
Lublin 29°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów burzowych lub silnych przelotnych do 40 mm. Temperatura maksymalna od 26°C do 29°C, na Przedgórzu Sudeckim od 24°C do 26°C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady deszczu, miejscami burze. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów burzowych lub silnych przelotnych do 30 mm. Temperatura od 11°C do 13°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Wrocław 27°C
Jelenia Góra 25°C
Legnica 27°C
Opole 28°C
Katowice 29°C
Częstochowa 28°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Od godzin południowych miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 27°C do 30°C, w rejonach podgórskich od 25°C do 27°C, wysoko w Beskidach od 16°C do 19°C, na szczytach Tatr około 13°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych, także w górach. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 80 km/h.

Kraków 28°C
Kielce 29°C
Rzeszów 28°C
Zakopane 25°C

Sobota (17 lipca)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Nad wschodnią część kraju nadal napływać będzie gorąca masa powietrza zwrotnikowego, zachód pozostanie w chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarnego. Przewiduje się niewielkie wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotny deszcz i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz lokalnie do 30 mm. Bez zjawisk na krańcach północno-zachodnich regionach w także na wybrzeżu. Temperatura maksymalna od 24°C na zachodzie regionu do 31°C na wschodzie, gdzieniegdzie nad morzem od 23°C do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany północny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Gdańsk 28°C
Koszalin 25°C
Szczecin 27°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 28°C do 32°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz możliwe porywy do 80 km/h.

Olsztyn 30°C
Suwałki 30°C
Białystok 31°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu podczas burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 26°C na zachodzie do 31°C na wschodzie i północy regionu. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 80 km/h.

Poznań 29°C
Gorzów Wlkp. 27°C
Toruń 31°C
Kalisz 29°C
Bydgoszcz 31°C
Zielona Góra 27°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 27°C na zachodzie do 33°C na wschodzie regionu. Wiatr słaby, przeważnie północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Warszawa 31°C
Łódź 29°C
Lublin 32°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów burzowych lub silnych przelotnych do 30 mm. Temperatura maksymalna od 24°C do 29°C, wysoko w Sudetach około 13°C, w Beskidach od 18°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Wrocław 27°C
Jelenia Góra 25°C
Legnica 27°C
Opole 29°C
Katowice 28°C
Częstochowa 28°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Od godzin południowych miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 27°C do 30°C, w rejonach podgórskich od 25°C do 27°C, wysoko w Beskidach od 16°C do 19°C, na szczytach Tatr około 14°C. Wiatr słaby, północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

Kraków 29°C
Kielce 30°C
Rzeszów 30°C
Zakopane 25°C

Niedziela (18 lipca)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie na skraju klina wyżowego, na wschodnią połową kraju będzie wędrował z zachodu na wschód chłodny front atmosferyczny. Napłynie za nim chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie nie ulegnie większym zmianom.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C, nad morzem od około 21°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, północno-zachodni.
Gdańsk 26°C
Koszalin 22°C
Szczecin 24°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, miejscami także z gradem. Temperatura maksymalna od 26°C do 29°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy do 80 km/h.

Olsztyn 26°C
Suwałki 27°C
Białystok 29°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 24°C do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Poznań 26°C
Gorzów Wlkp. 25°C
Toruń 27°C
Kalisz 26°C
Bydgoszcz 27°C
Zielona Góra 26°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Na wschodzie i południu przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Temperatura maksymalna od 26°C na zachodzie do 30°C na wschodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

Warszawa 28°C
Łódź 27°C
Lublin 29°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Na Górnym Śląsku przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 22°C do 26°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów temperatura od 11°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Wrocław 26°C
Jelenia Góra 23°C
Legnica 26°C
Opole 26°C
Katowice 26°C
Częstochowa 25°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna od 26°C do 30°C, w rejonach podgórskich od 23°C do 27°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h.

Kraków 26°C
Kielce 26°C
Rzeszów 29°C
Zakopane 23°C

Śledźcie nasze ostrzeżenia i komunikaty meteorologiczne na naszej stronie meteo.imgw.pl. Aktualne informacje o bieżącej sytuacji meteorologicznej zamieszczamy również na naszych profilach w mediach społecznościowych.
https://www.facebook.com/burzaalertimgw/
https://www.facebook.com/Meteoimgw/
Oraz na naszym twitterowym #IMGWlive