Przejdź do treści

16.04.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna na weekend dla Polski - 16-18 kwietnia 2021 r.

Stopniowo będzie się ocieplać, przy czym najcieplej będzie na północy, najchłodniej na południu. Dominować będzie pogoda pochmurna, ale w kolejnych dniach wzrastać będzie szansa na przejaśnienia – szczególnie na północy. Do końca weekendu będzie sporo opadów.

Jeszcze w piątek w rejonach podgórskich Karpat będą to opady śniegu, dość obfite, bo przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie nawet do 15 cm. Na pozostałym obszarze opady deszczu. W kolejnych dniach – szczególnie na północy będzie się przejaśniać, a opady będą głównie przelotne. Niewykluczone burze z chwilowym intensywnym opadem deszczu.

Piątek (16 kwiecień)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie pod wpływem niżu znad Ukrainy i Białorusi, w wilgotnym powietrzu polarnym morskim, chłodnym na południu i południowym zachodzie i nieco cieplejszym na północnym wschodzie. Na zachodzie i południu kraju zaznaczy się strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Ciśnienie bez większych zmian.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C. Wiatr umiarkowany, w pasie nadmorskim okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, północny i północno-wschodni.

Gdańsk  6°C  Koszalin  5°C  Szczecin  7°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże, po południu i wieczorem lokalnie większe przejaśnienia. Miejscami przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie możliwa suma opadów do 10 mm. Temperatura maksymalna od 5°C na północnym zachodzie do 12°C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północny i północno-zachodni.

Olsztyn  6°C       Suwałki  8°C          Białystok  11°C  

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady deszczu, jedynie początkowo miejscami opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 5°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, północny i północno-zachodni.

Poznań   7°C         Gorzów Wlkp.     8°C        Toruń                9°C
Kalisz      5°C         Bydgoszcz            9°C        Zielona Góra    8°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże, na wschodzie możliwe większe przejaśnienia. Miejscami opady deszczu, na wschodzie i południu o natężeniu umiarkowanym. Początkowo możliwe opady deszczu ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów około 12 mm. Temperatura maksymalna od 3°C na południowym wschodzie do 8°C na północy. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Warszawa   7°C          Łódź  5°C        Lublin   4°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, na obszarze powyżej 600 m n.p.m. przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalna od 3°C do 7°C. W szczytowych partiach Sudetów temperatura od -5°C do -3°C.  Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Wrocław   6°C      Jelenia Góra       5°C     Legnica              7°C
Opole        6°C      Katowice             4°C     Częstochowa    5°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie całkowite. Opady deszczu i deszcz ze śniegiem. W rejonach podgórskich opady śniegu i śniegu z deszczem, w górach opady śniegu. Prognozowana suma opadów miejscami do 12 mm na wschodzie regionu. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C, na Podkarpaciu od 0°C do 2°C, w rejonach podgórskich od -2°C do 2°C, na szczytach Tatr około -6°C. Wiatr umiarkowany, lokalnie dość silny, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i północny, miejscami będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków   5°C      Kielce  4°C      Rzeszów  3°C     Zakopane  1°C

Sobota (17 kwiecień)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska pozostanie pod wpływem niżu, którego ośrodek w nocy będzie się znajdował na pograniczu Ukrainy i Białorusi, a w dzień przemieści się nad Lubelszczyznę i Mazowsze. Nadal napływać będzie wilgotne i dość chłodne powietrze polarne morskie. Niewielkie zmiany ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C, jedynie nad samym morzem około 7°C. Wiatr słaby, w pasie nadmorskim okresami umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Gdańsk  8°C  Koszalin  9°C  Szczecin  11°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, na południu i wschodzie możliwe burze, lokalnie drobny grad. Prognozowana suma opadów podczas burz do około 10 mm. Temperatura maksymalna od 12°C do 15°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 55 km/h.

Olsztyn  13°C       Suwałki  13°C          Białystok  14°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Poznań   10°C         Gorzów  Wlkp.    10°C        Toruń              12°C
Kalisz        9°C         Bydgoszcz             11°C        Zielona Góra    8°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, na wschodzie możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów na południu i wschodzie województwa około 10 mm. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, północno-wschodni.

Warszawa   13°C          Łódź  10°C        Lublin   6°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

W dzień zachmurzenie na ogół duże, okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 4°C do 6°C. Wiatr słaby, zachodni.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu. Temperatura od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-wschodni

Wrocław   7°C      Jelenia Góra      4°C     Legnica              7°C
Opole        8°C      Katowice            6°C     Częstochowa    7°C
 
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

W dzień zachmurzenie całkowite i duże. Miejscami opady deszczu. W rejonach podgórskich opady deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 4°C do 7°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 3°C, wysoko w Beskidach od -2°C do 0°C, na szczytach Tatr około -4°C. Wiatr słaby, zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Kraków   7°C      Kielce  6°C      Rzeszów 7°C     Zakopane  2°C

Niedziela (18 kwiecień)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie na skraju klina wyżu znad Morza Barentsa i północnej Skandynawii, w tej samej polarnej morskiej masie powietrza, na wschodzie nieco cieplejszej a na zachodzie chłodniejszej.  Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Rano nocy liczne mgły ograniczające widzialność do 200 m, w dzień miejscami przelotne opady deszczu.  Temperatura maksymalna od 8°C do 13°C. Wiatr słaby, w pasie nadmorskim umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Gdańsk  9°C  Koszalin  11°C  Szczecin  13°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, możliwe burze. W nocy i rano na południowym zachodzie lokalnie gęsta mgła. Temperatura maksymalna od 12°C do 16°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, wschodni. Podczas burz wiatr porywisty.

Olsztyn  14°C       Suwałki  16°C          Białystok  14°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz porywach do 55 km/h.

Poznań   13°C         Gorzów  Wlkp.    13°C        Toruń               12°C
Kalisz      12°C         Bydgoszcz            11°C        Zielona Góra    12°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni.

Warszawa   13°C          Łódź 12°C        Lublin   12°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie na ogół duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 13°C. Wiatr przeważnie słaby, wschodni i północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu. Temperatura od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-wschodni.

Wrocław   11°C      Jelenia Góra       13°C     Legnica              11°C
Opole        10°C      Katowice               9°C     Częstochowa    10°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C, w rejonach podgórskich od 7°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.

Kraków   9°C      Kielce  9°C      Rzeszów  11°C     Zakopane  7°C