Przejdź do treści

19.03.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna na weekend dla Polski - 19-21 marca 2021 r.

Przez większość weekendu nad Polską zalegać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Oznaczać to będzie niską temperaturę powietrza, która w dzień wzrośnie do maks. 4°C. Na Przedgórzu Sudeckim oraz na północnym wschodzie może spaść nawet do 5-10 cm śniegu.

W sobotę opadów będzie już niewiele i wystąpią tylko lokalnie, czekają nas też rozpogodzenia. W niedzielę przez Polskę od północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie front atmosferyczny, z którym związane będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Czekają nas też mroźne noce – temperatura miejscami spadnie nawet poniżej -5°C, a w obszarach podgórskich do około -10°C.

Piątek (19 marca)

Sytuacja baryczna dla Polski

Przez Polskę z północy na południe przemieszcza zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym, od północnego zachodu kraju powoli rozbudowuje się klin wyżowy. Zalegające nad Polską chłodne, przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego będzie wypierane przez jeszcze chłodniejszą masę powietrza arktycznego, napływającą z północy. Prognozuje się wzrost ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady śniegu, na krańcach zachodnich możliwy też deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni i północny.

Gdańsk  0°C  Koszalin  2°C  Szczecin  3°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o 3-5 cm. Temperatura maksymalna od 0°C na północy do 4°C. Wiatr początkowo słaby, później stopniowo wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, na zachodzie w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i północny. Wiatr lokalnie może powodować zawieje śnieżne.

Olsztyn  1°C       Suwałki  0°C          Białystok  3°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie na ogół duże. Przelotne opady śniegu, lokalnie, zwłaszcza na zachodzie, śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północny i północno-wschodni.

Poznań   2°C         Gorzów Wlkp.  1°C        Toruń             1°C
Kalisz      3°C         Bydgoszcz         2°C        Zielona Góra 3°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, pod wieczór rozpogodzenia. Przelotne opady śniegu, na zachodzie regionu możliwy deszcz ze śniegiem.  Na północy Mazowsza prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5-10 cm. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, po południu i wieczorem na północy i zachodzie regionu porywisty, północno-zachodni i północny. Na północy regionu wiatr może powodować zawieje śnieżne.

Warszawa   3°C          Łódź  3°C        Lublin   3°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu, głównie po południu. Na Przedgórzu Sudeckim prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 8 cm, w Beskidach o 5 cm. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C, w rejonach podgórskich Beskidów od -2°C do 0°C . Wiatr słaby i umiarkowany i porywisty, północny.

Wrocław  4°C     Jelenia Góra    2°C     Legnica            4°C
Opole       3°C     Katowice          2°C     Częstochowa  2°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. W rejonach podgórskich przyrost pokrywy śnieżnej, lokalnie o 5 cm. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, w rejonach podgórskich od -2°C do 0°C, na szczytach Tatr około -12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

Kraków   2°C      Kielce  2°C      Rzeszów  2°C     Zakopane  -1°C

Sobota (20 marca)

Sytuacja baryczna dla Polski

Nad Polską rozbuduje się klin wyżu z centrum na zachód od Irlandii. Pod koniec dnia nad krańce północne kraju dotrze zatoka niżu znad Morza Arktycznego oraz ciepły front atmosferyczny. Pozostaniemy w chłodnej masie powietrza arktycznego. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże, w południowych powiatach początkowo jeszcze dość pogodnie. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr początkowo słaby, po południu wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego, porywistego, północny, skręcający południowo-zachodni.

Gdańsk  2°C  Koszalin 3 °C  Szczecin  3°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Lokalnie słabe, głównie początkowo na południu regionu, przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Olsztyn  1°C       Suwałki  1°C          Białystok  2°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane, miejscami, zwłaszcza na północy, wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni, wieczorem na Kujawach silniejszy, porywisty.

Poznań   3°C         Gorzów Wlkp.   4°C        Toruń              3°C
Kalisz      4°C         Bydgoszcz          2°C        Zielona Góra  4°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz po południu z rozpogodzeniami i miejscami stopniowo zanikające słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

Warszawa  2°C          Łódź  4°C        Lublin   2°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, możliwe słabe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C, w dolinach karpackich od -4°C do -2°C . Wiatr słaby, północny.

Wrocław  2°C      Jelenia Góra  0°C     Legnica            2°C
Opole       1°C      Katowice        0°C     Częstochowa  0°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, zwłaszcza po południu. Słabe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 3°C, w rejonach podgórskich od -4°C do 0°C, na szczytach Tatr około -13°C. Wiatr słaby, północno-wschodni.

Kraków   0°C      Kielce  1°C      Rzeszów  2°C     Zakopane  -3°C

Niedziela (21 marca)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem na pograniczu Finlandii i Rosji, w strefie frontu atmosferycznego przemieszczającego się z północy na południe. Napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne morskie, ale od północy ponownie zacznie napływać chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże i słabe opady śniegu deszczu ze śniegiem i deszczu, rano śniegu. Po południu zanik opadów i większe przejaśnienia. Temperatura maksymalna od 2°C do 6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, nad morzem do około 70 km/h, południowo-zachodni, w dzień skręcający na północny.

Gdańsk  3°C   Koszalin  5°C   Szczecin  6°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane, wzrastające do dużego, aż do wystąpienia opadów śniegu, przechodzących w opady deszczu ze śniegiem. Strefa opadów będzie się przemieszczać od północnego zachodu na południowy wschód. Temperatura maksymalna od -1°C do 3°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni, może powodować zawieje śnieżne.

Olsztyn  1°C       Suwałki -1 °C          Białystok 2 °C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami po południu. Okresami opady śniegu i śniegu z deszczem, od północy przechodzące w deszcz. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni, skręcający na północny.

Poznań   3°C         Gorzów  Wlkp.   5°C        Toruń               3°C
Kalisz      3°C          Bydgoszcz          3°C         Zielona Góra  3°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza po południu na północy. Od północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie strefa opadów śniegu, przechodząca w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty, południowo-zachodni.

Warszawa   4°C          Łódź  2°C        Lublin   5°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie przeważnie duże. Okresami opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni.

Wrocław 3°C     Jelenia Góra     1°C     Legnica            3°C
Opole      3°C      Katowice          4°C     Częstochowa  3°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie małe, od północnego zachodu wzrastające do całkowitego i po południu opady śniegu przemieszczające się z północnego zachodu na południowy wschód. Temperatura maksymalna od 4°C do 6°C, w rejonach podgórskich od 2°C do 5°C. Wiatr początkowo słaby, później umiarkowany, południowo-zachodni, wieczorem skręcający na północy.

Kraków   4°C      Kielce  4°C      Rzeszów  5°C     Zakopane  2°C