Przejdź do treści

26.03.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna na weekend dla Polski - 26-28 marca 2021 r.

Początek weekendu będzie przeważnie pogodny i ciepły – od 9°C na Zamojszczyźnie i Podhalu do nawet 17°C na zachodzie i południowym zachodzie. Opady przelotne będą lokalne.

W sobotę dzień i w nocy z soboty na niedzielę przez Polskę od zachodu wędrował będzie chłodny front atmosferyczny, z którym związane będą opady deszczu oraz miejscami burze. Stopniowo będzie wzrastać prędkość wiatru, który okresami zrobi się porywisty. Najwięcej burz wystąpi na zachodzie kraju w godzinach popołudniowych i w trakcie ich, porywistość wiatru będzie największa, lokalnie nawet powyżej 70 km/h. Temperatura powietrza wyniesie od 9°C na wybrzeżu i 11°C na zachodzie do 17°C w centrum i na południu.
W niedzielę czeka nas ochłodzenie – temperatura maksymalna wyniesie na ogół od 7°C do 11°C, a miejscami również będą występować opady deszczu, głównie początkowo na wschodzie oraz po południu na północnym zachodzie kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Piątek (26 marca)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska pozostaje w zasięgu wyżu znad Półwyspu Bałkańskiego. Z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze polarne morskie. Ciśnienie bez większych zmian.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie małe lub umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Rano lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Po południu miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie niskie ryzyko burzy. Temperatura maksymalna od 12°C do 15°C, nad samym morzem około 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

Gdańsk  14°C  Koszalin  13°C  Szczecin  14°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane i duże. Po południu na Warmii i Mazurach lokalnie możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych.

Olsztyn  12°C       Suwałki  10°C          Białystok  11°C   

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Po południu miejscami przelotne opady deszczu, możliwe lokalne burze. Rano miejscami silne zamglenia. Temperatura maksymalna od 13°C do 15°C. Wiatr słaby, południowy i południowo-zachodni. Podczas burz – wiatr porywisty.

Poznań   14°C         Gorzów Wlkp.     14°C        Toruń                14°C
Kalisz      14°C         Bydgoszcz            14°C        Zielona Góra    15°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami, zwłaszcza przed południem, duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na zachodzie możliwe też lokalne burze. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C, na Lubelszczyźnie od 9°C do 12°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych. W czasie burz wiatr porywisty.

Warszawa   13°C          Łódź  14°C        Lublin   11°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Rano i po południu lokalnie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C do 17°C, w obszarach podgórskich od 12°C do 15°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) po południu lokalnie przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura od 1°C do 4°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni i południowo-zachodni.

Wrocław   17°C      Jelenia Góra       15°C     Legnica              17°C
Opole        17°C      Katowice             15°C     Częstochowa    14°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na zachodzie regionu miejscami słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C miejscami na wschodzie, do 16°C miejscami na zachodzie, w rejonach podgórskich od 9°C do 13°C, wysoko w Beskidach od 0°C do 5°C,
na szczytach Tatr około -1°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych, lokalnie zmienny. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Kraków   14°C      Kielce  12°C      Rzeszów  12°C     Zakopane  9°C

Sobota (27 marca)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie pod wpływem zatoki związanej z niżem nad Morzem Norweskim. Z zachodu na wschód przemieści się chłodny front atmosferyczny, napłynie za nim chłodne powietrze polarne morskie. Wystąpią wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, po południu lokalnie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 11°C do 13°C, tylko nad samym morzem około 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, nad morzem w porywach do 75 km/h, południowy i południowo-zachodni, szybko skręcający na zachodni.

Gdańsk 15 °C  Koszalin  11°C  Szczecin  12°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego. Przemieszczające się z zachodu na wschód przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C do 15°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, na zachodzie regionu porywy do 60 km/h, z kierunków południowych.

Olsztyn  13°C       Suwałki  12°C          Białystok  15°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 11°C na zachodzie do 16°C na wschodzie. Wiatr umiarkowany, przejściowo dość silny, w porywach do 75 km/h, zwłaszcza w czasie burz, południowy i zachodni.

Poznań   13°C         Gorzów Wlkp.  11 °C       Toruń               15°C
Kalisz      15°C         Bydgoszcz         15°C        Zielona Góra   12°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Rano zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu, na zachodzie regionu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 13°C do 17°C. Wiatr umiarkowany, na zachodzie okresami też dość silny, w porywach do 75 km/h w woj. łódzkim (zwłaszcza w przypadku burz) i do 55 km/h w woj. mazowieckim, południowy, skręcający od zachodu na zachodni.

Warszawa   15°C          Łódź  15°C        Lublin   14°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Na Dolnym Śląsku zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, poza tym zachmurzenie małe
i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego. Od godzin okołopołudniowych przelotne opady deszczu przemieszczające się z zachodu na wschód regionu. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 9°C w dolinach sudeckich do 16°C na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, przejściowo dość silny, w porywach około 65 km/h, w rejonach podgórskich do 70 km/h, początkowo południowy, później południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach porywy do 80 km/h.

Wrocław   15°C       Jelenia Góra    12°C     Legnica            15°C
Opole        16°C       Katowice          15°C     Częstochowa  15°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia opadów deszczu, wysoko w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 12°C do 16°C, w rejonach podgórskich od 9°C do 13°C, na szczytach Tatr około 0°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, w rejonach podgórskich do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w górach porywy do 80 km/h.

Kraków   16°C      Kielce  15°C      Rzeszów  14°C     Zakopane  10°C

Niedziela (28 marca)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie w zasięgu klina wyżu znad Bałkanów, w chłodnym powietrzu polarnym morskim napływającym z zachodu. Ciśnienie na wschodzie kraju wzrośnie, na zachodzie będzie zacznie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, zwłaszcza w drugiej połowie dnia na Pomorzu Zachodnim i wybrzeżu. Temperatura maksymalna od 7°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Gdańsk  10°C  Koszalin  9°C  Szczecin  11°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 11°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, zachodni oraz południowo-zachodni.

Olsztyn  9°C       Suwałki  7°C          Białystok 8 °C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północy i zachodzie regionu okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Poznań   10°C         Gorzów  Wlkp.    9°C              Toruń               10°C
Kalisz      10°C         Bydgoszcz          10°C              Zielona Góra   11°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Pod koniec dnia rozpogodzenia do zachmurzenia małego. Miejscami opady deszczu, zwłaszcza początkowo. Temperatura maksymalna od 8°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Warszawa  10 °C          Łódź  10°C        Lublin   9°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na Górnym Śląsku możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Wrocław   11°C      Jelenia Góra       9°C     Legnica            11°C
Opole        11°C      Katowice          10°C      Częstochowa    9°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże. Miejscami słabe opady deszczu, stopniowo zanikające. W rejonach podgórskich opady deszczu ze śniegiem, przejściowo możliwe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C, w rejonach podgórskich od 5°C do 8°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Kraków   9°C      Kielce  9°C      Rzeszów  9°C     Zakopane  5°C