Przejdź do treści

07.05.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna na weekend dla Polski - 7-9 maja 2021 r.

Najbliższe dni pod względem pogodowym będą zróżnicowane. Piątek i sobota jeszcze z deszczową i dość pochmurną pogodą oraz niską temperaturą, nieprzekraczającą 14°C. W niedzielę natomiast Polska znajdzie się w ciepłym wycinku rozległego niżu znad Wysp Brytyjskich, a z południowego zachodu zacznie napływać zdecydowanie cieplejsze powietrze. Prawie w całym kraju będzie słonecznie, a temperatura w wielu miejscach przekroczy 20°C.

Piątek (7 maja)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska znajduje się pod wpływem płytkiego niżu, który znad Niemiec przemieszczać się będzie na północny wschód. Napływa powietrze polarne morskie, cieplejsze na południowym wschodzie, chłodniejsze na północnym zachodzie. Ciśnienie będzie spadać, po południu zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, na południowym wschodzie regionu okresami deszcz ze śniegiem. Po południu na zachodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 8°C do 11°C. Wiatr rano słaby, zmienny, później słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, północny i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Gdańsk  9°C  Koszalin  10°C  Szczecin  11°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, możliwe lokalne burze, głównie na południowym wschodzie regionu. Miejscami opady o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów około 15 mm. Temperatura maksymalna od 8°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo z kierunków południowych, później skręcający na północno-zachodni. W czasie burz wiatr porywisty.

Olsztyn  7°C       Suwałki  8°C          Białystok  9°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże. Początkowo jednostajne opady deszczu, po południu opady przelotne. Miejscami możliwe burze. Temperatura maksymalna od 7°C na północy do 11°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo z kierunków zmieniających się, później zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Poznań   9°C         Gorzów Wlkp.     8°C        Toruń                7°C
Kalisz      9°C         Bydgoszcz            7°C        Zielona Góra    9°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże, na północy także całkowite, a na południu i wschodzie regionu okresami większe przejaśnienia. Opady deszczu, zwłaszcza w północnej połowie regionu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów od 10 mm do 15 mm. Miejscami burze, głównie na południu oraz wschodzie, lokalnie z drobnym gradem lub krupą śnieżną. Temperatura maksymalna od 7°C na północnym zachodzie do 15°C na południowym wschodzie. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, po południu także dość silny i w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych, skręcający na północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 90 km/h.

Warszawa   11°C          Łódź  11°C        Lublin   14°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, gdzieniegdzie również krupy śnieżnej, a po południu punktowo możliwe burze. Temperatura maksymalna od 9°C na zachodzie do 15°C na wschodzie regionu; w obszarach podgórskich od 7°C do 10°C,
a w szczytowych partiach Sudetów spadek temperatury od -1°C rano do -5°C po południu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach około 65 km/h, zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 90 km/h.

Wrocław   11°C     Jelenia Góra        7°C     Legnica               10°C
Opole        12°C      Katowice           15°C     Częstochowa    14°C    

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Od godzin południowych przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z opadami drobnego gradu. Suma opadów w burzy do 15 mm, a na wschodzie lokalnie do 25 mm. W górach powyżej 1700 m n.p.m. opady śniegu. Temperatura maksymalna od 14°C do 16°C, w rejonach podgórskich od 12°C do 14°C, wysoko w Beskidach od 2°C do 5°C, na szczytach Tatr około -1°C. Wiatr początkowo słaby, z kierunków południowych, później umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 50 km/h do 60 km/h, w porywach do 80 km/h; południowo-zachodni skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Kraków   15°C      Kielce  16°C      Rzeszów  16°C     Zakopane  12°C

Sobota (8 maja)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska znajdzie się w zasięgu wyżu, którego centrum znad południowych Niemiec przemieszczać się będzie w kierunku Bałkanów, początkowo jeszcze na wschodzie zaznaczy się wpływ niżu znad Rosji. Napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie rosło.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C do 13°C, tylko nad morzem około 8°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, nad morzem okresami dość silny, zachodni.

Gdańsk  11°C  Koszalin  11°C  Szczecin  13°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, miejscami możliwe burze. Temperatura maksymalna od 10°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich.
Olsztyn  12°C       Suwałki  10°C          Białystok  10°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane, na wschodzie obszaru okresami duże i tam przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C do 13°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni.

Poznań   13°C         Gorzów Wlkp.   13°C        Toruń                11°C
Kalisz      12°C         Bydgoszcz          12°C        Zielona Góra    16°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotny deszcz, na wschodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, na wschodzie w porywach
do 55 km/h, zachodni.

Warszawa   12°C          Łódź  12°C        Lublin   11°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie umiarkowane, na wschodzie obszaru okresami duże i tam przelotne opady deszczu Wysoko w górach możliwe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C, w szczytowych partiach Sudetów od -5°C do -1°C, wysoko w Beskidach od -2°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

Wrocław   14°C      Jelenia Góra       12°C     Legnica              13°C
Opole        13°C      Katowice             11°C     Częstochowa    11°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie wieczorem małe. Przelotne opady deszczu. W górach powyżej 1600 m n.p.m. słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 10°C do 12°C, w rejonach podgórskich od 8°C do 10°C, wysoko w Beskidach od -2°C do 1°C, na szczytach Tatr około -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni.

Kraków   12°C      Kielce  11°C      Rzeszów  11°C     Zakopane  8°C


Niedziela (9 maja)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie między wyżem z centrum nad Morzem Czarnym a niżem z ośrodkiem nad Irlandią, w ciepłym wycinku niżowego układu frontów atmosferycznych. Z południowego zachodu napływać zacznie ciepła masa powietrza znad północnej Afryki. Ciśnienie w nocy wzrośnie, w dzień nieznacznie spadnie.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 18°C do 22°C, tylko na Helu około 16°C. Wiatr umiarkowany, na zachodnim wybrzeżu dość silny, porywisty, południowy.

Gdańsk  19°C  Koszalin  20°C  Szczecin  22°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Pogodnie. Temperatura maksymalna od 15°C do 18°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy.

Olsztyn  18°C       Suwałki  15°C          Białystok  17°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C. Wiatr umiarkowany, południowy.

Poznań   20°C         Gorzów  Wlkp.    21°C        Toruń                20°C
Kalisz      19°C          Bydgoszcz           20°C        Zielona Góra    22°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Słonecznie. Temperatura maksymalna od 16°C do 20°C. Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty, południowy.

Warszawa   19°C          Łódź  18°C        Lublin   18°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C, w szczytowych partiach Sudetów wzrost temperatury od 6°C do 10°C, wysoko w Beskidach od 9°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowy.

Wrocław   22°C      Jelenia Góra       21°C     Legnica              21°C
Opole        21°C      Katowice            20°C      Częstochowa    19°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Słonecznie. Temperatura maksymalna od 18°C do 20°C, w rejonach podgórskich od 14°C do 16°C, wysoko w Beskidach od 9°C do 12°C, na szczytach Tatr około 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na obszarach podgórskich w porywach do 55 km/h, południowy.

Kraków   20°C      Kielce  19°C      Rzeszów  18°C     Zakopane  15°C