Przejdź do treści

09.04.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna na weekend dla Polski - 9-11 kwietnia 2021 r.

Rozpoczynający się weekend przyniesie wyczekiwane ocieplenie. Najładniejsza pogoda będzie na południu kraju, choć w niedzielę słońca nie zabraknie również na północy i w centrum. Najbardziej zróżnicowana będzie sobota, kiedy to strefa frontu rozciągająca się od Suwalszczyzny po Ziemię Lubuską będzie rozdzielać diametralnie różne masy powietrza. W południowej połowie kraju będzie pogodnie i ciepło, zaś w północnej będzie pochmurno, deszczowo i zdecydowanie chłodniej.

W niedzielę ciepłe powietrze dotrze również na północ. W poniedziałek od zachodu stopniowo zacznie się ochładzać.

 

Piątek (9 kwietnia)

Sytuacja baryczna dla Polski

Wyż znad Bałkanów odsunie się stopniowo na wschód ustępując miejsca niżowi znad Skandynawii. Do północnych krańców kraju zbliży się kolejny front atmosferyczny, tym razem chłodny. Z południowego zachodu napłynie cieplejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać.
 
Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego  

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, nad samym morzem w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni, pod wieczór nad morzem skręcający na zachodni.

Gdańsk  10°C  Koszalin  9°C  Szczecin  10°C
 
Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego  

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni.

Olsztyn 9°C       Suwałki  7°C          Białystok  9°C   
 
Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 10°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, okresami w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni.

Poznań   11°C         Gorzów Wlkp.      11°C         Toruń                10°C
Kalisz      10°C          Bydgoszcz            10°C          Zielona Góra   12°C
 
Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego  

Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni.

Warszawa   11°C          Łódź  10°C        Lublin   10°C


Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego  

Zachmurzenie umiarkowane, tylko na wschodzie początkowo bezchmurnie. Temperatura maksymalna od 8°C na zachodzie do 13°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 9°C do 11°C. Wysoko w Beskidach temperatura maksymalna wystąpi wieczorem i wyniesie od 2°C do 5°C. W szczytowych partiach Sudetów temperatura minimalna od -4°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie regionu także dość silny, miejscami w porywach do 60 km/h, a w rejonach podgórskich do 70 km/h, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h; południowo-zachodni, miejscami powodujący zamiecie śnieżne.

Wrocław   12°C       Jelenia Góra      11°C     Legnica              12°C
Opole        11 °C      Katowice            11°C     Częstochowa    11°C     
 
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego  

Początkowo bezchmurnie, później zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 10°C do 12°C, w rejonach podgórskich od 7°C do 11°C, ale w rejonach oddziaływania wiatru fenowego około 11°C, w Górach Świętokrzyskich około 8°C. Wysoko w górach temperatura maksymalna wystąpi wieczorem i wyniesie: w Bieszczadach od -1°C do 2°C, w Beskidach od 0°C do 4°C, a w Tatrach około -3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, a w rejonach podgórskich po południu do 70 km/h; południowo-zachodni i południowy. Wysoko w górach wiatr silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h; południowo-zachodni, miejscami powodujący zamiecie śnieżne.

Kraków   11°C      Kielce  10°C      Rzeszów  10°C     Zakopane  7°C


Sobota (10 kwietnia)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska północna będzie pod wpływem odsuwającego się na północ głębokiego niżu znad Morza Barentsa, w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, natomiast zachodnie krańce naszego kraju będą pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem znad północno-zachodniej Francji. W dalszym ciągu przeważająca cześć Polski będzie w ciepłej masie powietrza polarnego morskiego, jedynie nad północne krańce napłynie nieco chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego. Prognozuje się w dalszym ciągu niewielki spadek ciśnienia atmosferycznego.
 
Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego  

Zachmurzenie duże. Miejscami opady deszczu, początkowo lokalnie także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 5°C na północnym zachodzie do 12°C na wschodzie. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

Gdańsk  11°C  Koszalin  7°C  Szczecin  8°C
 
Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego  

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie na południu regionu. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C na północnym zachodzie do 15°C na południowym wschodzie regionu. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-zachodni.

Olsztyn  11°C       Suwałki  12°C          Białystok  14°C     
 
Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego  

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północy i zachodzie regionu,  przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C na północy do 15°C na południu regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy regionu z kierunków północnych, na pozostałym obszarze, południowo-zachodni.

Poznań   14°C         Gorzów Wlkp.   10°C        Toruń               14°C
Kalisz      15°C         Bydgoszcz          13°C        Zielona Góra   14°C
 
Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego  

Zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północy i zachodzie wzrastające do dużego i tam po południu możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C do 16°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

Warszawa   16°C          Łódź  14°C        Lublin   16°C  
 
Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego  

Zachmurzenie umiarkowane i duże, na zachodzie miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C na zachodzie do 18°C miejscami na wschodzie i w centrum regionu, w szczytowych partiach Sudetów od 2°C do 5°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 85 km/h.

Wrocław   17°C       Jelenia Góra    15°C      Legnica            15°C
Opole        17°C       Katowice          17°C     Częstochowa   16°C
     
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego  

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 15°C do 17°C, w rejonach podgórskich od 12°C do 14°C, wysoko w Beskidach od 2°C do 5°C, a w Tatrach około 1°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w rejonach podgórskich w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni.

Kraków   17°C      Kielce  16°C      Rzeszów  15°C     Zakopane  13°C

 
Niedziela (11 kwietnia)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie na skraju zatoki niżu znad Francji. Na wybrzeżu zaznaczać się będzie obecność ciepłego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie powoli spadać.
 
Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego  

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na wybrzeżu zanikające opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C do 17°C, nad morzem od 12°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem początkowo porywisty, z kierunków południowych.

Gdańsk  16°C  Koszalin  16°C  Szczecin  17°C
 
Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego  

Zachmurzenie umiarkowane, początkowo tylko duże. Lokalnie  na północnym zachodzie możliwe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

Olsztyn  17°C       Suwałki  16°C          Białystok  17°C     
 
Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego  

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 15°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Poznań   16°C         Gorzów  Wlkp.    17°C              Toruń               17°C
Kalisz      16°C         Bydgoszcz            17°C              Zielona Góra   17°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego  

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 15°C do 17°C. Wiatr umiarkowany, we wschodniej połowie regionu okresami dość silny i porywisty, na zachodzie okresami słaby, południowo-wschodni i południowy.

Warszawa   17°C          Łódź  15°C        Lublin   16°C  
 
Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego  

Zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna od 14°C na wschodzie do 18°C na zachodzie regionu, w szczytowych partiach Sudetów od 3°C do 6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, południowy.

Wrocław   18°C      Jelenia Góra       16°C     Legnica              17°C
Opole        16°C      Katowice             14°C     Częstochowa    14°C
     
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego  

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura maksymalna od 12°C do 15°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, południowy.

Kraków   14°C      Kielce  16°C      Rzeszów  15°C     Zakopane  12°C