IMGW-PIB: Prognozowana sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna. Termin opracowania: 21.09.2024 godz. 21:00
Polska znajduje się w zasięgu rozległego wyżu rozciągającego się od Grenlandii przez Bałtyk po Bałkany. Wyż ten zaznacza się na mapach górnych (poziom 300 hPa), spychając strefę prądu strumieniowego nad północno-wschodnią część Europy. Względem ostatnich kilkudziesięciu godzin centrum wyżu (poziom 300 hPa) wyraźnie osłabło i przemieściło się z rejonu Morza Bałtyckiego w stronę pogranicza Białorusi i Ukrainy. Nad południowo-zachodnią i północno-wschodnią Europą znajdują się ośrodki niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi. W najbliższym czasie niż z ośrodkiem znad rejonu Zatoki Biskajskiej zacznie przemieszczać się powoli na północny wschód. Fronty atmosferyczne z nim związane zaczną kształtować warunki pogodowe w znacznej części Europy Zachodniej.
W niedzielę, przeważająca część Polski będzie pod wpływem słabogradientowego obszaru podwyższonego ciśnienia. Jedynie północne krańce naszego kraju będą pod wpływem słabnącego klina wyżowego. Do kraju napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Przewiduje się wolny spadek ciśnienia atmosferycznego.
Zmierzone opady atmosferyczne
W ciągu ostatniej doby maksymalna suma dobowa opadów atmosferycznych zmierzona na stacji pomiarowej Kunkowa (woj. małopolskie) wyniosła 1,7 mm. Pozostałe stacje w Polsce nie notowały opadów przekraczających 0,4 mm.
Prognoza synoptyczna
21.09.2024 19:30 - 19:30 22.09.2024 (sobota/niedziela i niedziela)
W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe, miejscami na północy kraju umiarkowane i tam oraz lokalnie w rejonach podgórskich Sudetów silne zamglenia oraz mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 4°C lokalnie na wschodzie, około 6°C, 8°C w centrum i na zachodzie do 14°C nad morzem. W rejonach podgórskich miejscami około 3°C. Przy gruncie w kotlinach górskich spadki do -1°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. W Sudetach porywy do 60 km/h.
W dzień zachmurzenie małe, jedynie miejscami na południu kraju bezchmurnie. Początkowo na północy mgły ograniczające widzialność do 200 m, lokalnie w kotlinach górskich przeważnie silne zamglenia, możliwe mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna od 18°C, 21°C miejscami nad morzem i w rejonach podgórskich, około 22°C, 23°C w centrum do 23, 25°C północnym wschodzie kraju. Wiatr słaby, przejściowo na zachodzie umiarkowany, południowo-wschodni. W Sudetach porywy do 55 km/h.
22.09.2024 19:30 - 19:30 23.09.2024 (niedziela/poniedziałek i poniedziałek)
W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe, miejscami na północy kraju umiarkowane i tam lokalnie silne zamglenia oraz lokalne mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 7°C do 9°C na przeważającej części kraju, najcieplej do 13°C nad morzem. W rejonach podgórskich od 4°C do 6°C. Wiatr słaby, miejscami nad morzem umiarkowany, południowo-wschodni.
W dzień zachmurzenie małe, w drugiej połowie dnia na zachodzie kraju wzrost zachmurzenie do umiarkowanego. Początkowo lokalnie silne zamglenia. Temperatura maksymalna od 19 °C do 23°C miejscami w rejonach podgórskich około 18°C. Wiatr słaby, południowy i południowo-wschodni. W Sudetach porywy do 60 km/h.
Prognozowany przebieg zdarzeń według modeli numerycznych
Poniżej przedstawiony został przebieg zjawisk pogodowych w okresie 22.09.2024 00:00 UTC – 24.09.2024 00:00 UTC (48 h) z wykorzystaniem następujących numerycznych modeli pogody: ECMWF 0.1°, Alaro 4 km, COSMO 7 km i UM 4 km.
Analiza wyników wybranych modeli numerycznych wykorzystywanych w IMGW-PIB wskazuje na następujący przebieg zjawisk:
W niedzielę (22.09 00:00 UTC – 23.09 00:00 UTC) wykorzystywane w analizie modele numeryczne nie wskazują na występowanie opadów atmosferycznych w Polsce. Wyjątkiem jest model UM 4 km, który miejscami w woj. warmińsko-mazurskim wskazuje na wystąpienie śladowych opadów mżawki. Opady te mogą towarzyszyć mgłom i zachmurzeniu niskiemu, które według wskazań modelu UM 4 km mogą pojawić się w niedzielę przed południem. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów mżawki jest niskie.
W poniedziałek (23.09 00:00 UTC – 24.09 00:00 UTC) na obszarze Polski nie prognozuje się wystąpienia opadów. Wyniki modeli wskazują jednak na występowanie strefy opadów frontowych na terenie Niemiec. Strefa ta będzie przemieszczała się na wschód, w stronę Polski.
We wtorek (24.09.2024) opady deszczu przeważnie o słabym lub umiarkowanym natężeniu prognozowane są w zachodniej, południowej i środkowej części Polski. W tym dniu najnowsze wyniki modelu ECMWF 0.1° wskazują na wystąpienie dobowej sumy opadów osiągającej od 1 do 5 mm, a miejscami w woj. opolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim osiągającej 5-15 mm. W woj. śląskim i dolnośląskim prognozowana dobowa suma opadu wyniesie 2-5 mm, miejscami 10 mm. Możliwe są także punktowo silniejsze opady przelotne (powstałe na skutek konwekcji). Ze względu na dość odległy termin prognozy możliwe są zmiany w rozkładzie przestrzennym i czasowym intensywności opadów.
W najbliższych dwóch dobach model Cosmo 7 km wskazuje na wystąpienie wartości temperatury maksymalnej przekraczającej 20°C w przeważającej części Polski. Temperatura maksymalna na rejonach podgórskich ma wynieść co najmniej 15°C (lokalnie może być mniej). W nocy prognozowana temperatura minimalna w kraju ma wynieść 8-11°C. W rejonach podgórskich model wskazuje na spadki temperatury do 6°C, jednak należy mieć na uwadze, że rozdzielczość pozioma modelu nie pozwala na odtworzenie efektów lokalnych, co powoduje, że rzeczywista temperatura minimalna może być znacznie niższa.
Prezentowany scenariusz prognozowanych zjawisk został opracowany w oparciu o wyliczenia modeli numerycznych, co oznacza, że rzeczywisty przebieg zdarzeń może różnić się w pewnym stopniu od prognozowanego. Należy mieć na uwadze ograniczenia modeli wynikające z zastosowanych różnych schematów parametryzacyjnych procesów mikrofizycznych zachodzących w chmurach, różnych schematów numerycznych oraz siatek obliczeniowych.
Aktualna sytuacja hydrologiczna
Kulminacja fali wezbraniowej w godzinach popołudniowych dotarła do Ścinawy i stan wody utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 650 cm, ok. 2,5 m powyżej stanu alarmowego. W górę Odry od Ścinawy przeważają spadki przy nadal przekroczonych stanach alarmowych. Lokalnie stany wody opadły już poniżej stanów alarmowych (Opole-Groszowice, Krapkowice, Olza), a nawet ostrzegawczych (Koźle, Chałupki). Na stacji Racibórz – Miedonia utrzymuje się stabilizacja w okolicach stanu alarmowego 600 cm (wpływ pracy zbiornika Racibórz Dolny). We Wrocławiu (Trestno) stany wody wynosi 591 cm i opada (przy przekroczonym stanie alarmowym).
W dół biegu Odry od Ścinawy do Połęcka przeważają wzrosty powyżej stanów alarmowych. Od Połęcka do Słubic stabilizacja stanu wody w strefie około alarmowej, jedynie w Białej Górze poniżej (przekroczony st. ostrzegawczy). Na odcinku Odry od Słubic do stacji hydrologicznej Widuchowa obserwowane są wzrosty w strefie wody wysokiej i średniej. Od Widuchowej do ujścia stabilizacja i nieznaczne wzrosty w strefie średniej.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych:
- strefa wody niskiej 36%;
- strefa wody średniej 44%;
- strefa wody wysokiej 20%.
Na godz. 17 UTC stan alarmowy został przekroczony na:
- 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 2 cm na stacji PSZCZYNA na rzece Pszczynka;
- 28 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 294 cm na stacji BRZEG DOLNY na rzece Odra;
Stan ostrzegawczy został przekroczony na:
- 24 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Prognozowana sytuacja hydrologiczna
W Malczycach kulminacja fali wezbraniowej dobiega końca i zaznacza się bardzo powolna tendencja spadkowa. Jednak znaczne przekroczenie stanu alarmowego (ok. 1,5 - 2 m) będzie się jeszcze utrzymywać przynajmniej przez najbliższą dobę. Kulminacja fali wezbraniowej od kilku godzin
obserwowana jest w Ścinawie i tam stan wody wynosi 648 cm. Stan alarmowy przekroczony jest blisko 2,5 metra. Absolutne maksimum dla tej stacji to 732 cm (1997 r.). Kulminacja na tej stacji, przy zbliżonym do aktualnego poziomie wody, potrwa do jutra rana. Następnie zacznie powoli opadać (ok. 15 cm od jutra godz. 06 do poniedziałku godz. 06). Jutro ok. godz. 14 kulminacja fali wezbraniowej dotrze do Głogowa. Spodziewamy się kulminacji przy przekroczonym stanie alarmowym około 2,5 metra (H kul.= 695-705 cm; H abs. 712 cm w 1997 r.). W poniedziałek w godzinach porannych prognozowane jest dotarcie kulminacji fali wezbraniowej do Nowej Soli (H. kul. 665 – 675 cm) nieco ponad 2 m powyżej stanu alarmowego. We wtorek kulminacja fali wezbraniowe powinna dotrzeć do Cigacic (H kul. 645 – 660; H abs. 682 cm w 1997 r.) i Nietkowa (h kul. 640 – 660 cm; H abs. 667 cm w 1997 r.). W obu przypadkach ok 2,5 m powyżej stanu alarmowego. W środę kulminacja spodziewana jest w Połęcku. Kulminacja fali na Odrze na szczęście minie się z kulminacjami fal powodziowych z rzeki Bóbr i Nysy Łużyckiej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przewidywana jest przeważnie tendencja spadkowa stanów wody lub stabilizacja, odcinkami wahania wywołane głównie pracą urządzeń wodnych. Stany wody będą układały się na ogół w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów umownych. Powolne wzrosty stanów wody prognozowane są na Baryczy oraz na Orli. W ujściowym odcinku Ślęzy, Bystrzycy, Widawy, Oławy, Kaczawy, Baryczy i Bobru stany wody mogą wzrosnąć wskutek cofki od Odry. W ujściowym odcinku rzeki Bóbr wzrosty mogą sięgać ok. 1,5m.
Ze względu na spłaszczony kształt fali powodziowej, a co za tym idzie długi okres utrzymywania się powodziowych stanów wody, infrastruktura hydrotechniczna będzie pracowała z najwyższymi obciążeniami przez relatywnie długi czas. Wobec powyższego zwiększa się ryzyko awarii wałów przeciwpowodziowych innych elementów ochrony przeciwpowodziowej. Apelujemy o zachowanie ostrożności i reagowanie na wskazania służb. Zachęcamy do śledzenia aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej w serwisie www.hydro.imgw.pl.
Poniżej na mapie poglądowej przedstawiono prognozy kulminacji fali wzdłuż odcinka Odry poniżej Malczyc. Prognozy będą aktualizowane w miarę dostępności nowych danych (zarówno okres występowania jak i zakres wartości).
Obowiązujące ostrzeżenia
Ostrzeżenia meteorologiczne
Zostały wydane ostrzeżenia 1. stopnia dotyczące gęstej mgły dla woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego, które obowiązują od godz. 23:00 20.09.2024 do godz. 8:00 kolejnego dnia.
Ostrzeżenia hydrologiczne
Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami i 3 stopnia dla województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Nadal obowiązują też ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną głównie w dorzeczu Wisły oraz w zlewni Warty.
Apelujemy o sprawdzanie aktualizowanych prognoz oraz ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych na portalach IMGW-PIB: https://meteo.imgw.pl/, https://modele.imgw.pl/ i https://hydro.imgw.pl/
Opracowanie:
Krzysztof Salanyk (Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju) - Synoptyk Kraju,
Renata Kurowska-Łazarz (Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju) - Synoptyk Ostrzeżeniowy,
Paweł Przygrodzki (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju),
Małgorzata Gori (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju),
Magdalena Korcz (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju),
Natalia Pilguj (Centrum Modelowania Meteorologicznego), Piotr Szuster (Centrum Modelowania Meteorologicznego), Artur Surowiecki (Centrum Modelowania Meteorologicznego).
Zatwierdzili: Mariusz Figurski (Centrum Modelowania Meteorologicznego), Grzegorz Duniec (Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju), Paweł Przygrodzki (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju).
Dodatkowe informacje 24h/dobę:
IMGW-PIB Biuro Prasowe
Twitter: https://twitter.com/IMGWmeteo
E. biuroprasowe@imgw.pl | T. (+48) 503 122 100
SERWIS POGODOWY DLA POLSKI: https://meteo.imgw.pl/
APLIKACJA MOBILNA: http://aplikacjameteo.imgw.pl/
SERWIS Z CAŁOROCZNĄ POGODĄ DLA GÓR: http://gory.imgw.pl/
DARMOWY WIDGET POGODOWY: http://widgetmeteo.imgw.pl/
IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.
Do pobrania