IMGW-PIB: Prognozowana sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna Termin opracowania: 23.09.2024 godz. 11:00
Polska znajduje się w zasięgu zatoki niżów znad Norwegii i Wielkiej Brytanii. Na zachodzie kraju zaczyna się zaznaczać obecność frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie, wypierając stopniowo od zachodu zalegającą nad Polską kontynentalną masę powietrza. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać. W kolejnych dniach przez Skandynawię i Morze Bałtyckie będą przemieszczać się ośrodki niskiego ciśnienia.
Zmierzone opady atmosferyczne
Za ostatnią dobę, stacje pomiarowe w Polsce nie notowały opadów przekraczających 0,5 mm.
Prognoza synoptyczna
23.09.2024 07:30 - 07:30 24.09.2024 (Poniedziałek, Poniedziałek/Wtorek)
W dzień zachmurzenie małe, w drugiej połowie dnia na zachodzie kraju okresami wzrost zachmurzenie do umiarkowanego. Rano początkowo lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 20°C nad morzem do 25°C na południu i wschodzie; miejscami w rejonach podgórskich około 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 55 km/h, w Karpatach do 60 km/h.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Lokalnie na zachodzie mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 7°C miejscami na wschodzie do 13°C na południu; nad morzem od 12°C do 14°C; w obszarach podgórskich Karpat od 6°C w obniżeniach terenu do 14°C na wzniesieniach. Wiatr słaby, w obszarach podgórskich umiarkowany i dość silny, porywisty, południowo-wschodni i południowy. W obszarach podgórskich Karpat porywy wiatru do 60 km/h, w szczytowych partiach Sudetów do 75 km/h, w Karpatach do 80 km/h.
24.09.2024 07:30 - 07:30 25.09.2024 (Wtorek, Wtorek/Środa)
W dzień na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane, wzrastające do dużego. W zachodniej połowie kraju miejscami przelotne opady deszczu, a na północnym zachodzie możliwe również burze. Suma opadów na zachodzie miejscami do około 10 mm. Temperatura maksymalna od 19°C na krańcach zachodnich i nad morzem do 25°C na wschodzie; w rejonach podgórskich Sudetów około 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w obszarach podgórskich okresami dość silny, w całym kraju porywisty, z kierunków południowych. W obszarach podgórskich Karpat porywy wiatru do 70 km/h, na szczytach Sudetów do 75 km/h, w Karpatach do 90 km/h.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, postępujące z zachodu na wschód. Na południu kraju suma opadów deszczu do 10 mm. Temperatura minimalna od 10°C na południu do 15°C na wschodzie; w obszarach podgórskich od 8°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i silny, do 40 km/h, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni. Na szczytach Sudetów i Karpat początkowo porywy wiatru do 80 km/h, w drugiej połowie nocy stopniowo słabnące.
Prognozowany przebieg zdarzeń według modeli numerycznych
Poniżej przedstawiony został przebieg zjawisk pogodowych w okresie 23.09.2024 12:00 UTC – 25.09.2024 12:00 UTC (48 h) z wykorzystaniem następujących numerycznych modeli pogody: UM 4 km, Alaro 4 km, COSMO 7 km i COSMO 2.8 km.
W poniedziałek i wtorek (23.09 12:00 UTC – 24.09 12:00 UTC) numeryczne modele pogody wskazują na zbliżającą się od zachodu w stronę Polski strefę opadów frontowych. Według modeli COSMO 7km, COSMO 2,8 km i Alaro 4km w woj. lubuskim, dolnośląskim i częściowo opolskim opady rzędu 0,5-2 mm możliwe są już we wtorek około południa. Model UM 4km wskazuje na wystąpienie opadów jedynie w zachodniej i południowej części woj. dolnośląskiego.
W wtorek i środę (24.09 12:00 UTC – 25.09 12:00 UTC) modele numeryczne wskazują na możliwość występowania opadów deszczu na obszarze całej Polski. Wyjątkiem jest model Alaro 4km, który poza Bieszczadami nie prognozuje wystąpienia opadu w południowo-wschodniej części kraju. Model UM 4km prognozuje dobową sumę opadów osiągającą do 20 mm na obszarze obejmującym województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, zachodnią część województwa wielkopolskiego oraz dolnośląskie. Punktowe sumy związane z obecnością opadów konwekcyjnych mogą być wyższe i osiągać do 30 mm (niewykluczona jest punktowa suma opadu do 60 mm na obszarze województwa zachodniopomorskiego). Ponadto opady deszczu związane z konwekcją obejmą województwo opolskie oraz pas rozciągający się od południowych krańców województwa śląskiego przez woj. małopolskie i świętokrzyskie aż po woj. mazowieckie i lubelskie. W wyżej wymienionym obszarze dobowe sumy opadów wyniosą do 15 mm (punktowo do 20 mm). Duża zmienność w rozkładzie przestrzennym dobowej sumy opadów oraz znaczne rozbieżności pomiędzy wskazaniami modeli wynikają z prognozowanego wystąpienia opadów konwekcyjnych.
W najbliższych dwóch dobach model ECMWF 0.1° wskazuje na wystąpienie wartości temperatury maksymalnej przekraczającej 20°C w przeważającej części Polski. Temperatura maksymalna na obszarach górskich ma wynieść co najmniej 13°C, jednakże w partiach szczytowych gór może być to mniej. W nocy prognozowana temperatura minimalna ma wynieść 10-13°C w przeważającej części kraju, a na obszarach górskich i podgórskich spadnie do 6-9°C. Należy mieć na uwadze, że rozdzielczość pozioma modelu nie pozwala na odtworzenie efektów lokalnych, co powoduje, że rzeczywista temperatura minimalna może być znacznie niższa, szczególnie w obszarach górskich.
Prezentowany scenariusz prognozowanych zjawisk został opracowany w oparciu o wyliczenia modeli numerycznych, co oznacza, że rzeczywisty przebieg zdarzeń może różnić się w pewnym stopniu od prognozowanego. Należy mieć na uwadze ograniczenia modeli wynikające z zastosowanych różnych schematów parametryzacyjnych procesów mikrofizycznych zachodzących w chmurach, różnych schematów numerycznych oraz rozdzielczości siatek obliczeniowych.
Prognozowane przez modele numeryczne opady atmosferyczne na kolejnych 6 dni
Poniżej przedstawione zostały prognozowane sumy opadów atmosferycznych w okresie 24-29.09.2024 według modeli GFS 0.25° i ECMWF 0.1° (prognozy z 00:00 UTC 23.09.2024), ze szczególnym uwzględnieniem Polski południowo-zachodniej. Rzeczywisty przebieg zdarzeń może różnić się od prognozowanego.
Wtorek (24.09): Modele wskazują na dobowe sumy opadów do 5 mm w zachodniej i środkowej części kraju. Zgodnie z wyliczeniami modelu ECMWF, w woj. dolnośląskim i opolskim może spaść do 10 mm deszczu, lokalnie na południowych krańcach woj. opolskiego do 15 mm.
Środa (25.09): Opady będą obejmować obszary Polski północno-zachodniej i południowo-wschodniej. Na tych obszarach modele wskazują na opady do 5 mm, lokalnie do 10 mm. Na obszarze Polski południowo-zachodniej prognozowany jest opad do 0,5 mm, przy czym na pograniczu Polski i Niemiec nie wyklucza się sumy opadów do ok. 2 mm, co sygnalizuje model GFS.
Czwartek (26.09): Najwyższe sumy opadów są prognozowane na obszarze Polski północno-zachodniej, gdzie może spaść do 10-20 mm deszczu. Prognoza ECMWF wskazuje również na możliwość wystąpienia sumy opadów do 10-15 mm w rejonie Kotliny Kłodzkiej.
Piątek (27.09): Niemal w całym kraju prognozowane jest wystąpienie opadów deszczu. Na południowym zachodzie kraju model GFS sygnalizuje dobową sumę opadów do 2-5 mm, natomiast ECMWF wskazuje na wystąpienie opadów nieprzekraczających 2 mm. Obydwa modele prognozują wystąpienie strefy intensywniejszych opadów na północnym zachodzie oraz na południu i południowym wschodzie kraju.
Sobota (28.09): Wyliczenia modeli wskazują występowanie stref opadów w znacznej części kraju, przy czym na południowym wschodzie i północnym zachodzie opady mogą być silniejsze. W woj. dolnośląskim prognozowane przez model GFS dobowe sumy opadu nie przekraczają 2 mm, natomiast model ECMWF wskazuje na możliwość wystąpienia opadów do 0,5 mm.
Niedziela (29.09): Nie prognozuje się występowania opadów atmosferycznych w przeważającej części kraju. Opady do 2-5 mm mogą wystąpić na Wybrzeżu i południowo wschodnich krańcach Polski. Na południowym zachodzie Polski model GFS nie prognozuje opadów, a ECMWF zaledwie opad śladowy.
Aktualna sytuacja hydrologiczna (na 11:00 cz. u.)
We Wrocławiu (Trestno) utrzymuje się tendencja spadkowa przy przekroczonym stanie alarmowym. Aktualnie poziom wody wynosi 501 cm (51 cm powyżej stanu alarmowego). W Brzegu Dolnym oraz Malczycach notowane są spadki stanu wody powyżej stanu alarmowego. Fala powodziowa aktualnie kończy kulminować w Głogowie, 232 cm powyżej stanu alarmowego – stopniowo zaznacza się tu stopniowa tendencja spadkowa. Dziś ok. 14:00 kulminacja fali powodziowej prognozowana jest w Nowej Soli – powinna ona osiągnąć 646 cm (maksymalnie 116 cm powyżej stanu alarmowego). W Cigacicach stany wody rosną powyżej stanu alarmowego a stan wody wynosi 612 cm (212 cm powyżej stanu alarmowego), a kulminacja przewidywana jest jutro nad ranem (między 620-630 cm). Na kolejnych stacjach poniżej Nowej Soli stany wody rosną i w kolejnych dniach osiągać będą swoje kulminacje powyżej stanu alarmowego.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych:
-strefa wody niskiej 40%;
- strefa wody średniej 42%;
- strefa wody wysokiej 18%.
Na godz. 09 UTC stan alarmowy został przekroczony na:
- 25 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 231 cm na stacji GŁOGÓW na rzece Odra;
Stan ostrzegawczy został przekroczony na:
- 3 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły,
- 15 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry.
Stany wody na górnej Odrze i na odcinku Odry środkowej do Ścinawy włącznie będą opadały w strefie wody wysokiej, na ogół powyżej stanów alarmowych, następnie ostrzegawczych (Krzyżanowice powyżej ostrzegawczego, Racibórz-Miedonia powyżej ostrzegawczego, Krapkowice powyżej ostrzegawczego, a Ujście Nysy Kłodzkiej powyżej alarmowego).
W Głogowie fala wezbraniowa aktualnie kończy kulminować w Głogowie, 232 cm powyżej stanu alarmowego – stopniowo zaznacza się tu już tendencja spadkowa. Stan maksymalny został zanotowany wczoraj o godzinie 18:00 696 cm tj. 249 cm powyżej stanu alarmowego.
W Nowej Soli kulminacja wezbrania przemieszcza się przez miasto i wynosi 646 cm (maksymalnie 196 cm powyżej stanu alarmowego) i prognozowana jest do godzin popołudniowych (23.09.2024). Następnie prognozowana jest stabilizacja i opadanie stanu wody.
W Cigacicach prognozujemy kulminacje fali wezbraniowej w godzinach porannych (24.09.2024) oraz w ciągu dnia. Prognozowany maksymalny stan wody w Cigacicach to 620-630 cm tj. 220-230 cm powyżej stanu alarmowego. Absolutne maksimum wynosi 682 cm z 1997 roku.
W Nietkowie prognozuje się moment kulminacji fali wezbraniowej we wtorek rano. Prognozowany maksymalny poziom wody to 620-635 cm tj. 220-235 cm powyżej stanu alarmowego.
Na pozostałym odcinku Odry środkowej swobodnie płynącej przewidywane są dalsze wzrosty stanów wody i w kolejnych dniach zostaną osiągnięte kulminacje na kolejnych stacjach hydrologicznych, w strefie powyżej stanów alarmowych, a w Białej Górze powyżej stanu ostrzegawczego (24.09.2024 tutaj również zostanie przekroczony stan alarmowy). W nocy z wtorku na środę kulminacja fali dotrze do Połęcka a do Słubic w czwartek z rana.
Na granicznym odcinku Odry, poniżej profilu wodowskazowego Słubice do profilu wodowskazowego Gryfino prognozuje się stopniowe wzrosty stanów wody. Stany wody układać się będą w strefach wody wysokiej, punktowo średniej. Przekroczenie stanu ostrzegawczego w Kostrzynie nad Odrą i Gozdowicach przewidywane jest z rana w środę (25.09.2024). W Kostrzynie nad Odrą na stacji hydrologicznej położonej na Warcie również zaznacza się tendencja wzrostowa w strefie wody wysokiej. W ujściowym odcinku Warty stany wody będą wzrastać z powodu cofki. Prognozuje się przekroczenie stanu ostrzegawczego w środę z rana a następnie stanu alarmowego w nocy z środy na czwartek (25/26.09.2024).
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przewidywana jest przeważnie tendencja spadkowa stanów wody lub stabilizacja, odcinkami wahania wywołane głównie pracą urządzeń wodnych. Stany wody będą układały się na ogół w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów umownych. Powolne wzrosty stanów wody prognozowane są na dolnej Baryczy i na Widawie poniżej Namysłowa. Na Bystrzycy poniżej zbiornika Mietków stany alarmowe pozostaną znacznie przekroczone, w związku z utrzymywaniem zwiększonego odpływu ze zbiornika Mietków. Dalsze zmiany stanu wody na Bystrzycy od zbiornika Mietków do ujścia do Odry będą zależały od pracy zbiornika, a w ujściowym odcinku Bystrzycy stan wody może być dodatkowo podniesiony przez wezbrane wody rzeki Odry. W ujściowych odcinkach dopływów Odry od Głogowa do Słubic stany wody mogą wzrastać z powodu cofki od rosnących stanów wody na Odrze.
Ze względu na spłaszczony kształt fali powodziowej, a co za tym idzie, długi okres utrzymywania się powodziowych stanów wody, infrastruktura hydrotechniczna będzie pracowała z najwyższymi obciążeniami przez relatywnie długi czas. Wobec powyższego zwiększa się ryzyko awarii wałów przeciwpowodziowych innych elementów ochrony przeciwpowodziowej. Apelujemy o zachowanie ostrożności i reagowanie na wskazania służb.
Zachęcamy do śledzenia aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej w serwisie www.hydro.imgw.pl.
Obowiązujące ostrzeżenia
Ostrzeżenia meteorologiczne
Zostały wydane ostrzeżenia 1. stopnia przed silnym wiatrem w woj. dolnośląskim. Obowiązują one dnia jutrzejszego (24.09.2024) w godzinach 06:00 – 14:00.
Ostrzeżenia hydrologiczne
Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami 3 stopnia dla województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Nadal obowiązują też ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną głównie w dorzeczu Wisły oraz w zlewni Warty.
Apelujemy o sprawdzanie aktualizowanych prognoz oraz ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych na portalach IMGW-PIB: https://meteo.imgw.pl/, https://modele.imgw.pl/ i https://hydro.imgw.pl/
Opracowanie:
Barbara Wrzesińska (Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju) - Synoptyk Kraju,
Ewa Łapińska (Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju) - Synoptyk Ostrzeżeniowy,
Paweł Przygrodzki (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju),
Małgorzata Gori (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju),
Magdalena Korcz (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju),
Natalia Pilguj (Centrum Modelowania Meteorologicznego),
Piotr Szuster (Centrum Modelowania Meteorologicznego),
Artur Surowiecki (Centrum Modelowania Meteorologicznego).
Zatwierdzili:
Mariusz Figurski (Centrum Modelowania Meteorologicznego),
Grzegorz Duniec (Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju),
Paweł Przygrodzki (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju).
Do pobrania