Przejdź do treści

01.12.2021

IMGW-PIB: Silny wiatr (01-02.12.2021 r.) i wzrosty poziomu wody na Bałtyku

Porywy wiatru wieczorem i w nocy będą przekraczały 100 km/h

Najbliższa noc i kolejny dzień przebiegać będą pod dyktando wiatru. Wszystko za sprawą dość głębokiego niżu o nazwie Daniel, którego ośrodek będzie przemieszczał się w najbliższym czasie znad Danii przez Morze Bałtyckie nad Łotwę. Szybko zwiększająca się różnica ciśnienia nad Polską, a także napływ chłodnego powietrza w tylnej części tego niżu, spowodują szybki wzrost prędkości wiatru, zwłaszcza na północy naszego kraju. Najszybciej prędkość wiatru wzrastać będzie na Pomorzu Zachodnim (już dziś wieczór), później na zachodzie Polski, a w drugiej połowie nocy w centrum kraju i na północnym wschodzie. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są na wybrzeżu, gdzie wydane są ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia o silnym wietrze. Tam prędkość wiatru w porywach, zwłaszcza w strefie nadmorskiej, osiągać będzie nawet do 110 km/h. Na pozostałym obszarze objętym ostrzeżeniami pierwszego stopnia, prędkość porywów wiatru będzie nieco niższa, choć wciąż wysoka, do 75-90 km/h.

W zachodniej Polsce silny wiatr wiać będzie jeszcze jutro rano, ale w godzinach przedpołudniowych będzie już słabnąć. Prędkość wiatru rosnąć będzie za to jutro na północnym wschodzie Polski. Tam w ciągu dnia porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h. Silny wiatr utrzymywać się będzie na północnym wschodzie, w centrum i na Pomorzu Wschodnim nawet do godzin wieczornych. Później w całym kraju wiatr będzie już słabnąć i choć okresami nadal będzie porywisty, to porywy wiatru nie będą przekraczać 70 km/h.

Na Bałtyku sztorm, zagrożenie hydrologiczne na Wybrzeżu

Na stacjach wodowskazowych będących pod wpływem Bałtyku, prognozowane silne porywy wiatru w strefie nadmorskiej oraz wciąż utrzymujące się wysokie napełnienie Bałtyku (529 cm) powodować będą wahania i wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, punktowo i krótkotrwale mogą zostać osiągnięte również stany alarmowe.

Największych wzrostów należy spodziewać się od późnych godzin wieczornych i w nocy. W związku z tym dla Wybrzeża RP, ujściowego odcinka Odry i Zalewu Szczecińskiego zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne 2° przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Jutro większe porywy wiatru spodziewane są w północno-wschodniej części kraju dlatego wzrosty stanów wody prognozowane są dla Żuław i Zalewu Wiślanego i ten obszar jutro również może zostać objęty ostrzeżeniami hydrologicznymi.

Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne oraz prognozy na bieżąco: https://meteo.imgw.pl/