IMGW-PIB: Silny wiatr, sztorm na Bałtyku i intensywne opady deszczu
Nad Polskę nasunął się od południowego zachodu niż z układem frontów atmosferycznych, który przyniósł intensywne opady deszczu na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Największe sumy zanotowano w Trzcińsko Zdroju w woj. zachodniopomorskim (16,6 mm) i w Paczynie w woj. dolnośląskim (15,6 mm). Silne opady deszczu, do 40 mm/24 h, utrzymywać się będą na północnym zachodzie do jutrzejszego poranka.
Aktywny niż powoduje także wzrost gradientu ciśnienia i siły wiatru. Aktualnie największe porywy występują w Karpatach i Sudetach, ale powoli wzrasta także prędkość wiatru w pasie dzielnic środkowych (Racibórz porywy do 19 m/s). Kulminacja nastąpi w godzinach wieczornych i nocnych – lokalnie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Pomorzu porywy wiatru mogą osiągać 90 km/h.
Na Bałtyku Południowym i Południowo-Wschodnim obowiązuje ostrzeżenie przed sztormem. Prognozowany jest silny wiatr o zmieniających się kierunkach i sztorm o sile od 6 do 7 stopni w skali Beauforta, wzrastający okresowo do 8 stopni.
W związku z dużym napełnieniem Bałtyku i prognozowaną sytuacją meteorologiczną wzdłuż Wybrzeża możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wody do strefy wysokiej, również z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, szczególnie na Zalewie Szczecińskim. W rejonie Zatoki Gdańskiej w godzinach nocnych i porannych prawdopodobne osiągnięcie stanów ostrzegawczych.
Obowiązują następujące ostrzeżenia hydrologiczne:
* Wybrzeże i morskie wody wewnętrzne RP (Bałtyk Południowy, Bałtyk Południowo-Wschodni, zachodniopomorskie, pomorskie) / gwałtowne wzrosty stanów wody / 1
* przekroczeniem stanów ostrzegawczych / 2