Przejdź do treści

09.11.2021

IMGW-PIB: Synoptyczna prognoza pogody na długi weekend listopadowy 11-14.11.2021 r.

Nadchodzący długi weekend listopadowy zapowiada się ze stosunkowo spokojną i ciepłą (jak na drugą dekadę listopada) pogodą, ale będą nam towarzyszyć liczne mgły, a z każdym dniem powoli będzie się ochładzać. Polska będzie w zasięgu wyżu, tylko przejściowo zaznaczy się wpływ zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, głównie na północy.

Najlepsza pogoda będzie w czwartkowe Święto Niepodległości. Po chłodnej nocy (temperatura minimalna przeważnie od -2°C do 3°C) i porannych mgłach, na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie, jedynie na północy oddziaływać będzie front atmosferyczny i tam więcej chmur oraz słaby deszcz (mżawka). W najcieplejszym momencie dnia na termometrach zobaczymy od 7°C na północnym wschodzie do 12°C na południu i południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem oraz na Podkarpaciu porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

W piątek więcej chmur w całym kraju, ale będzie można tez liczyć na większe przejaśnienia, zwłaszcza na zachodzie i południu. Gdzieniegdzie spadanie słaby deszcz. Noc będzie również mglista, ale nieco cieplejsza: przeważnie od 0°C do 6°C, a nad morzem nawet do 9°C. Dzień natomiast będzie nieznacznie chłodniejszy niż czwartek, temperatura maksymalna od 6°C do 11°C. Wiatr będzie słaby, na północy okresami umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich.

W sobotę w przewaga dużego zachmurzenia, ale słaby deszcz spodziewany jest tylko na krańcach zachodnich. Noc i poranek, tak jak w poprzednich dniach, z licznymi mgłami. Na wschodzie noc chłodniejsza, tam temperatura spadnie do -2°C, najcieplej będzie na zachodzie, do 5°C.
W dzień temperatura od 4°C do 9°C. Południowo-wschodni i wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy chwilami porywisty.

Niedziela nie przyniesie znacznej zmiany pogody, nadal będzie sporo chmur, a dzień będzie nieco chłodniejszy. Mieszkańcy zachodniej Polski mogą się spodziewać opadów deszczu, w Sudetach możliwe opady śniegu. Temperatura minimalna na ogół wyniesie od 1°C do 4°C, a maksymalna od 4°C do 7°C. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, nad morzem także dość silny, wschodni i północno-wschodni.

Po weekendzie powinniśmy zobaczyć więcej słońca, nie powinno być opadów, ale niestety prognozy wskazują na chłodzenie. Chłodne będą zwłaszcza noce, temperatura może spaść nawet do -5°C.