Przejdź do treści

01.07.2022

IMGW PIB: Synoptyczna prognoza pogody na weekend 01-03.07.2022 r.

Weekend rozpocznie się dynamiczną pogodą – w piątek czeka nas kulminacja upału nad Polską: w wielu miejscach temperatura wzrośnie do 34°C, 37°C, chłodniej będzie na zachodzie i nad morzem: od 25°C do 29°C. Upał zakończą gwałtowne burze, których najwięcej będzie po południu i wieczorem w zachodniej połowie kraju, miejscami też w centrum i na południu.

W nocy z piątku na sobotę strefa burz będzie się przemieszczać stopniowo na wschód, by w sobotę objąć wschód kraju, jednak burze tego dnia nie powinny już być tak gwałtowne. Od zachodu będzie się rozpogadzać, dlatego sobota na przeważającym obszarze kraju i niedziela już w całym kraju będą suche i pogodne. Czeka nas też odpoczynek od upału, choć nadal będzie ciepło, ale temperatura maksymalna jedynie lokalnie na zachodzie i południu w niedzielę wzrośnie do 30°C.

Piątek (1 lipca)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska jest w obszarze obniżonego ciśnienia, na zachodzie utworzy się płytki niż i związana z nim linia zbieżności. Po południu i wieczorem nad województwa zachodnie nasunie się front chłodny. Z południa nadal napływa upalne i wilgotne powietrze zwrotnikowe, które za frontem będzie wypierane przez chłodniejsze powietrze polarne morskie. Niewielkie zmiany ciśnienie, jedynie pod koniec dnia na zachodzie ciśnienie zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego 
Zachmurzenie małe i umiarkowane, około południa od zachodu wzrastające do dużego. Okresami przelotne opady deszczu i burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 20 mm do 30 mm, lokalnie, głównie na wschodzie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 25°C na północy do 33°C na południu regionu, nad morzem około 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północno-wschodni i wschodni, około południa skręcający na zachodni. W czasie burz porywy
do 100 km/h, możliwe porywy do 130 km/h.

Gdańsk 32°C
Koszalin 29°C
Szczecin 30°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego 
Przeważenie zachmurzenie małe i umiarkowane, głównie na zachodzie regionu okresami wzrastające do dużego i zwłaszcza tam miejscami przelotne opady deszczu oraz burze z możliwym gradem. Prognozowana wysokość opadów, zwłaszcza w czasie burz wieczorem, do 20 mm, a na zachodzie regionu punktowo nawet do 40 mm. Temperatura maksymalna od 30°C do 33°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni. Podczas burz możliwe porywy do 80 km/h, a punktowo na zachodzie nawet do 100 km/h.

Olsztyn 32°C
Suwałki 31°C 
Białystok 32°C 

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego 
Początkowo zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, okresami, zwłaszcza w południe
i po południu zachodu wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu, po południu również burze, lokalnie z ulewnymi opadami deszczu i gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 31°C do 35°C, na Ziemi Lubuskiej nieco chłodniej: od 28°C do 30°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 100 km/h, na północy i wschodzie regionu lokalnie do 130 km/h.

Poznań 33°C
Gorzów Wlkp. 30°C
Toruń 35°C
Kalisz 34°C
Bydgoszcz 35°C
Zielona Góra 29°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego 
Zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane, potem miejscami, zwłaszcza od zachodu, wzrastające do dużego. Po południu miejscami, głównie na zachodzie, przelotne opady deszczu i burze z gradem. Burze będą gwałtowne, szczególnie wieczorem. Prognozowana wysokość opadów w trakcie burz do 30 mm, na zachodzie i południu do 50 mm. Temperatura maksymalna od 32°C do 35°C, na południu i wschodzie do 37°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. W trakcie burz porywy wiatru do 90 km/h, wieczorem na zachodzie do 110 km/h.

Warszawa 35°C
Łódź 34°C
Lublin 35°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego 
Początkowo na ogół bezchmurnie lub zachmurzenie małe, później zachmurzenie wzrastające do umiarkowanego i dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz. Miejscami burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz około 40 mm, lokalnie 50 mm. Temperatura maksymalna od 29°C na zachodzie do 34°C na wschodzie regionu, w rejonach podgórskich od 29°C do 32°C. Wiatr umiarkowany, południowy i południowo-wschodni, popołudniu skręcający na południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz w porywach do 90 km/h, lokalnie możliwe około 110 km/h.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Spadek temperatury od 18°C do 13°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowy, skręcający na zachodni. W czasie burz w porywach do 110 km/h.

Wrocław 31°C
Jelenia Góra 28°C
Legnica 31°C
Opole 31°C
Katowice 34°C
Częstochowa 33°C 

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego 
Zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu od zachodu wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Suma opadów w czasie burz od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 33°C do 35°C, miejscami do 37°C; w rejonach podgórskich od 30°C do 33°C, wysoko w Beskidach od 25°C do 29°C, na szczytach Tatr około 20°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni skręcający na południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 95 km/h, lokalnie do 110 km/h.

Kraków 35°C
Kielce 34°C
Rzeszów 36°C
Zakopane 31°C

Sobota (2 lipca)

Sytuacja baryczna dla Polski
Zatoka niżowa wraz z chłodnym frontem atmosferycznym powoli przemieszczać się będzie na wschód dotrze do krańców wschodnich. Za frontem od zachodu rozbudowywał się będzie wyż, którego centrum w godzinach południowych znajdzie się na zachodzie Polski. Upalne powietrze zwrotnikowe na wschodzie i w centrum kraju stopniowo będzie wypierane przez chłodniejsze powietrze polarne morskie napływające z zachodu. Ciśnienie będzie rosnąć. 

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego 
Zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna od 21°C do 25°C, nad morzem około 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad samym morzem początkowo dość silny, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni, po południu słabnący i przechodzący w zmienny.

Gdańsk 22°C
Koszalin 22°C
Szczecin 24°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego 
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, także z gradem, głównie w centrum i na wschodzie regionu. Prognozowana wysokość opadów, zwłaszcza w czasie burz,
do 20 mm. Temperatura maksymalna od 20°C na zachodzie do 29°C na wschodzie regionu. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy do 80 km/h.

Olsztyn 21°C
Suwałki 24°C 
Białystok 27°C 

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego 
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 22°C do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
Poznań 25°C
Gorzów Wlkp. 25°C
Toruń 23°C
Kalisz 24°C
Bydgoszcz 23°C
Zielona Góra 26°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego 
Zachmurzenie małe i umiarkowane, na krańcach wschodnich Kujaw okresami duże i tam możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 26°C na wschodzie do 30°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Warszawa 23°C
Łódź 23°C
Lublin 25°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego 
Zachmurzenie umiarkowane i małe. Zanikające przelotne opady deszczu, zwłaszcza na wschodzie regionu. Temperatura maksymalna od 21°C na wschodzie do 26°C na zachodzie regionu, w obszarach podgórskich od 19°C do 24°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. 
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.)  zanikające przelotne opady deszczu. Temperatura od 10°C do 12°C. Wiatr umiarkowany i dość silny,  zachodni.

Wrocław 24°C
Jelenia Góra 22°C
Legnica 26°C
Opole 25°C
Katowice 23°C
Częstochowa 24°C 

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego 
Zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Miejscami przelotne opady deszczu, na wschodzie regionu i w Tatrach możliwe burze i tam suma opadów do 25 mm. Temperatura maksymalna od 20°C do 24°C, w rejonach podgórskich od 17°C do 21°C, wysoko w Beskidach od 12°C do 15°C, na szczytach Tatr około 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Kraków 22°C
Kielce 22°C
Rzeszów 22°C
Zakopane 18°C

Niedziela (3 lipca)

Sytuacja baryczna dla Polski
Nad Polską dominował będzie wyż z centrum w rejonie Zatoki Gdańskiej. Napływać będzie suche i ciepłe powietrze polarne morskie.


Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego 
Zachmurzenie małe lub umiarkowane. Temperatura maksymalna od 23°C na wschodzie do 29°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

Gdańsk 24°C
Koszalin 27°C
Szczecin 29°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego 
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 25°C do 28°C. Wiatr słaby, zmienny.

Olsztyn 25°C
Suwałki 25°C 
Białystok 26°C 

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego 
Zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 27°C do 29°C. Wiatr słaby, południowy i południowo-wschodni.

Poznań 28°C
Gorzów Wlkp. 29°C
Toruń 28°C
Kalisz 28°C
Bydgoszcz 28°C
Zielona Góra 29°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego 
Zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 24°C do 28°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych, okresami zmienny.

Warszawa 27°C
Łódź 26°C
Lublin 25°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego 
Zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 27°C do 30°C. Wiatr słaby, zmienny.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od 11°C do 14°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych.

Wrocław 28°C
Jelenia Góra 27°C
Legnica 29°C
Opole 28°C
Katowice 29°C
Częstochowa 28°C 

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego 
Zachmurzenie przeważnie małe. Temperatura maksymalna od 27°C do 30°C, w rejonach podgórskich od 26°C do 29°C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni.
Kraków 30°C
Kielce 27°C
Rzeszów 29°C
Zakopane 29°C