Przejdź do treści

01.04.2022

IMGW-PIB: Synoptyczna prognoza pogody na weekend 1-3.04.2022 r.

Weekend pochmurny, z intensywnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W wielu miejscach Polski pojawi się pokrywa śnieżna, a w górach przyrosty pokrywy mogą wynieść ponad 40 cm. Na północy kraju okresami więcej słońca i mniej opadów. W piątek, w rejonie nadmorskim wiatr okresami silny, z porywami do 75 km/h. Od sobotniego wieczoru stopniowa poprawa pogody i coraz mniej opadów.

PIĄTEK (01.04)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem rozległego układu niżowego z licznymi ośrodkami nad południową i środkowa Europą. Południowa, południowo-wschodnia i centralna część kraju pozostanie w strefie oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego. Z północnego wschodu napływa powietrze pochodzenia arktycznego; południe kraju pozostanie w powietrzu polarnym-morskim. Ciśnienie wolno rośnie.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna od 3°C do 7°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, w rejonie nadmorskim okresami silny od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, północno-wschodni.

Gdańsk: 4°C
Koszalin: 5°C
Szczecin: 7°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Na Warmii i Mazurach na ogół bez opadów. Na Podlasiu, zwłaszcza w południowej części województwa, opady deszczu ze śniegiem lub śniegu, po południu okresami o natężeniu umiarkowanym. Lokalnie możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-7 cm. Temperatura maksymalna od 0°C na Podlasiu do 6°C na Warmii. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-wschodni, może lokalnie powodować zawieje śnieżne.

Olsztyn: 5°C
Suwałki: 3°C
Białystok: 2°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże, na północy regionu z większymi przejaśnieniami. Na południu i wschodzie słabe opady śniegu z deszczem i śniegu. Wysokość opadów śniegu do około 3 cm, na południu Wielkopolski lokalnie do 5 cm. Temperatura maksymalna od 0-1°C na południu do 7°C na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, północno-wschodni.

Poznań: 5°
Gorzów Wlkp.: 7°C
Toruń: 6°C
Kalisz: 1°C
Bydgoszcz: 5°C
Zielona Góra: 3°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem, na południu także deszczu. Na południu Mazowsza i Lubelszczyzny może spaść od 10 mm do 15 mm deszczu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej ok. 5-7 cm. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, w porywach do 65 km/h, północno-wschodni i północny.

Warszawa: 1°C
Łódź: 1°C
Lublin: 2°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie całkowite. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem, okresami o umiarkowanym natężeniu. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 6 cm, na Przedgórzu Sudeckim do 15 cm. W górach spadnie od 10 cm do 15 cm śniegu. Temperatura maksymalna od –2°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i północny. W Sudetach wiatr silny i bardzo silny, w porywach do 75 km/h, północno-wschodni, powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 0°C
Jelenia Góra: –1°C
Legnica: 1°C
Opole: 1°C      
Katowice: 3°C
Częstochowa: 1°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie całkowite. Na zachodzie i północy regionu oraz w górach opady śniegu i deszczu ze śniegiem, w woj. podkarpackim głównie opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu, suma opadów do 15 mm. Lokalnie możliwe słabe marznące opady deszczu. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 2 cm do 5 cm, a w górach 7 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna wystąpi przed południem i wyniesie od 1°C w Małopolsce do 7°C na wschodzie Podkarpacia; w rejonach podgórskich Małopolski od 0°C do 3°C, na szczytach Tatr około –2°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-wschodni i północny. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i północny.

Kraków: 2°C
Kielce: 2°C
Rzeszów: 5°C
Zakopane: 3°C

SOBOTA (02.04)

Sytuacja baryczna
Polska nadal będzie w zasięgu rozległego układu niskiego ciśnienia z licznymi ośrodkami nad południową i południowo-wschodnią Europą. Na południowym wschodzie kraju zaznaczy się jeszcze strefa frontu atmosferycznego. Do Polski nadal będzie napływało powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie stopniowo będzie rosło.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, pod wieczór na wybrzeżu rozpogodzenia. Początkowo w rejonie nadmorskim słabe przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie do 7°C na zachodzie; nad morzem około 2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem okresami silny od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, po południu słabnący, północno-wschodni i północny.

Gdańsk: 4°C
Koszalin: 4°C
Szczecin: 5°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
W dzień zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, pojawiającymi się stopniowo od północnego zachodu. Miejscami, głównie na południowym wschodzie regionu, opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. Lokalnie możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 3 cm. Opady będą stopniowo słabnąć i odsuwać się na wschód. Temperatura maksymalna od 0°C na krańcach południowo-wschodnich do 6°C na krańcach północno-zachodnich. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-wschodni i północny, w godzinach porannych może lokalnie powodować zawieje śnieżne.

Olsztyn: 5°C
Suwałki: 3°C
Białystok: 2°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
W dzień zachmurzenie duże i całkowite na południu i wschodzie regionu, na zachodzie i północy większe przejaśnienia. W pierwszej połowie dnia na południu regionu opady śniegu z deszczem i śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C na południu do 7°C na północnym zachodzie regionu. Wiatr umiarkowany, na północy także dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-wschodni i północny.

Poznań: 5°C
Gorzów Wlkp.: 7°C
Toruń: 5°C
Kalisz: 3°C
Bydgoszcz: 5°C
Zielona Góra: 5°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
W dzień zachmurzenie duże z postępującymi od północnego zachodu przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem głównie w pierwszej połowie dnia, na krańcach południowych także deszcz. Temperatura maksymalna od 0°C na południu do 4°C na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północny.

Warszawa: 2°C
Łódź: 1°C
Lublin: 1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
W dzień zachmurzenie duże i całkowite, z postępującymi od północnego-zachodu większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, od północnego-zachodu stopniowo zanikające. Na południu oraz wschodzie regionu lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Temperatura maksymalna: od –1°C na południu do 6°C na północnym zachodzie regionu, na Przedgórzu Sudeckim od 0°C do 2°C, w szczytowych partiach Sudetów od –10°C do –7°C, w rejonach podgórskich od –2°C do 0°C, wysoko w Beskidach od –4°C do –2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 75 km/h, północno-wschodni, powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 4°C
Jelenia Góra: 3°C
Legnica: 4°C
Opole: 1°C
Katowice: 1°C
Częstochowa: 1°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
W dzień zachmurzenie całkowite. Opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami 3 cm do 5 cm, wysoko w górach od 4 cm do 8 cm. Temperatura maksymalna: od –1°C do 2°C, w rejonach podgórskich od –3°C do –1°C, na szczytach Bieszczadów i Beskidów od –5°C do –2°C, w Górach Świętokrzyskich około –4°C, na szczytach Tatr około –5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północny. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Kraków: 1°C
Kielce: 0°C
Rzeszów: 1°C
Zakopane: –2°C

NIEDZIELA (03.04)

Sytuacja baryczna
Polska znajdzie się pod wpływem rozbudowującego się klina wyżowego znad północnego Atlantyku. Będziemy w zasięgu chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego, po południu od zachodu zacznie napływać nieco cieplejsza masa powietrza. Ciśnienie będzie się wahać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, w dzień wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady śniegu lub śniegu z deszczem, na wybrzeżu deszczu. Temperatura minimalna od –3°C do –1°C, nad morzem do 1°C. Temperatura maksymalna od 5°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w dzień na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, północny, stopniowo skręcający na zachodni i południowo-zachodni.

Gdańsk: 7°C
Koszalin: 5°C
Szczecin: 7°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, wieczorem wzrastające do dużego. Temperatura minimalna od  –5°C do –2°C. Temperatura maksymalna od 5°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Olsztyn: 7°C
Suwałki: 5°C
Białystok: 5°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura minimalna od –4°C do –2°C. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Poznań: 7°C
Gorzów Wlkp.: 7°C
Toruń: 7°C
Kalisz: 6°C
Bydgoszcz: 7°C
Zielona Góra: 7°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura minimalna od –6°C do –3°C. Temperatura maksymalna od 2°C na południu do 7°C na północy. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni, na wschodzie miejscami słaby, zmienny.

Warszawa: 6°C
Łódź: 5°C
Lublin: 2°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura minimalna od –5°C do –3°C, w kotlinach górskich od –9°C do –6°C. Temperatura maksymalna od 2°C na południu do 7°C na północy, w kotlinach górskich od –1°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od –9°C do –7°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych, miejscami powodujący zamiecie śnieżne.

Wrocław: 5°C
Jelenia Góra: 4°C
Legnica: 5°C
Opole: 4°C
Katowice: 4°C
Częstochowa: 3°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże. W górach zanikające opady śniegu. Temperatura minimalna od –5°C do –3°C, w rejonach podgórskich od –8°C do –6°C. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, w rejonach podgórskich od –2°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Kraków: 2°C
Kielce: 2°C
Rzeszów: 2°C
Zakopane: –2°C