Przejdź do treści

25.08.2023

IMGW-PIB: Synoptyczna prognoza pogody na weekend 25-27.08.2023 r.

Weekend przyniesie dużą zmienność w pogodzie. Po burzowym piątku oraz sobocie, w niedziele dodatkowo możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu. Burze występować będą przez całą dobę, a lokalnie towarzyszyć im mogą intensywne opady deszczu oraz silne porywy wiatru. Gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego przyniesie ponownie upalną aurę, głównie na południu i południowym wschodzie. Najchłodniej natomiast będzie na zachodzie oraz nad samym morzem. 


PIĄTEK (25.08)

Sytuacja baryczna
W nocy Polska będzie na skraju wyżu znad Ukrainy, tylko nad województwa zachodnie nasunie się płytka zatoka niżowa i ciepły front atmosferyczny związany z niżem nad Morzem Północnym. W dzień cały kraj będzie pod wpływem układu niżowego z ośrodkami nad Morzem Północnym. Z zachodu do centrum kraju przemieści się wspomniany ciepły front. Z południa zacznie napływać bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie będzie wolno spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego 
Zachmurzenie umiarkowane, od zachodu stopniowo wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz punktowo do 20 mm. Temperatura maksymalna od 26°C do 29°C, w rejonie Półwyspu Helskiego około 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni skręcający na kierunki zachodnie. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Gdańsk: 28°C             
Koszalin: 27°C    
Szczecin: 29°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego 
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Na zachodzie regionu miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 26°C do 29°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

Olsztyn: 28°C             
Suwałki: 26°C          
Białystok: 27°C


Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego 
Zachmurzenie umiarkowane, na zachodzie okresami duże. Miejscami, głównie w zachodniej połowie regionu, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 29°C do 32°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 85 km/h.

Poznań: 30°C   
Kalisz: 31°C        
Gorzów Wlkp.: 30°C   
Zielona Góra: 32°C           
Toruń: 30°C
Bydgoszcz: 30°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego 
Zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, jedynie na wschodzie regionu początkowo małe. W zachodniej połowie regionu po południu możliwe słabe opady deszczu oraz burze.  Prognozowana wysokość opadu podczas burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 27°C na północy do 32°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

Warszawa: 30°C               
Łódź: 31°C             
Lublin: 30°C

 
 

Burza nad Warszawą. Fot. Krzysztof Piasecki | IMGW-PIB
Burza nad Warszawą. Fot. Krzysztof Piasecki | IMGW-PIB


Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, rano oraz późnym popołudniem miejscami duże. Rano miejscami wystąpią opady deszczu, możliwe także burze z opadem do 20 mm. Ponownie opady oraz burze, miejscami z gradem, pojawią się późnym popołudniem, głównie na zachodzie regionu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz popołudniowych do 30 mm na wschodzie regionu. Temperatura maksymalna od 27°C do 32°C, na obszarach podgórskich od 26°C do 30°C, wysoko w Beskidach od 21°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, rano południowy, później południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Beskidach wiatr umiarkowany, nad ranem dość silny, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie porannych burz porywy wiatru do 50 km/h, przy burzach popołudniowych do 80 km/h, lokalnie w obszarach podgórskich do 90 km/h.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) rano przelotne opady deszczu, możliwe burze. Późnym popołudniem, głównie w zachodniej partii gór ponownie wystąpią przelotne opady deszczu i burze, lokalnie grad. Temperatura od 17°C do 19°C. Wiatr dość silny i silny (30-45 km/h), w porywach do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni, w czasie burz w porywach do 90 km/h.

Wrocław: 32°C        
Jelenia Góra: 30°C            
Legnica: 31°C
Opole: 32°C            
Katowice: 31°C        
Częstochowa: 31°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego 
Zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu miejscami wzrastające do dużego i tam możliwe przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Suma opadów miejscami, zwłaszcza na południowym zachodzie regionu, do 30 mm. Temperatura maksymalna od 28°C do 32°C, w rejonach podgórskich od 25°C do 29°C, na szczytach gór Świętokrzyskich około 28°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od 20°C do 24°C, na szczytach Tatr około 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, lokalnie słaby, zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Kraków: 31°C     
Kielce: 30°C     
Rzeszów: 31°C    
Zakopane: 27°C


SOBOTA (26.08)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu niżu z ośrodkami nad Morzem Północnym i na południu Skandynawii, w strefie układu frontów atmosferycznych. Nad Polską utrzyma się powietrze pochodzenia zwrotnikowego, tylko w sobotę po południu nad północno-zachodnią część kraju napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Wystąpią wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego 
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotny deszcz oraz burze. W czasie burz opady deszczu mogą być intensywne, do 30 mm, możliwy też grad.  Temperatura maksymalna od 21°C do 23°C w pasie nadmorskim i od 24°C do 26°C w głębi lądu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. 

Gdańsk: 24°C             
Koszalin: 24°C           
Szczecin: 27°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotny deszcz i burze. W czasie burz prognozowana suma opadów do 20 mm, możliwy też grad. Temperatura maksymalna od 27°C do 30°C, tylko w rejonie Zalewu Wiślanego około 24°C. Wiatr słaby, okresami porywisty, zachodni i południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Olsztyn: 28°C             
Suwałki: 27°C          
Białystok: 29°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotny deszcz oraz burze. W czasie burz opady deszczu do 20 mm, miejscami grad. Temperatura maksymalna od 25°C do 27°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. 

Poznań: 26°C       
Kalisz: 27°C       
Gorzów Wlkp.: 27°C  
Zielona Góra: 26°C            
Toruń: 27°C
Bydgoszcz: 27°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotny deszcz i burze. W czasie burz opady deszczu do 20 mm, miejscami do 25 mm, możliwy też grad. Temperatura maksymalna od 27°C na zachodzie do 32°C na wschodzie obszaru. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Warszawa: 29°C               
Łódź: 27°C             
Lublin: 30°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotny deszcz, możliwe też burze. Prognozowana suma opadów od 15 mm do 20 mm, na wschodzie regionu miejscami do 30 mm.  
Temperatura maksymalna od 23°C na zachodzie do 28°C na wschodzie regionu, wysoko w Sudetach od 13°C do 15°C, na szczytach Beskidów od 18°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h. 

Wrocław: 27°C        
Jelenia Góra: 25°C            
Legnica: 26°C
Opole: 27°C            
Katowice: 27°C        
Częstochowa: 27°C

 

Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB
Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB


 

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego 
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Suma opadów miejscami do 30 mm. Temperatura maksymalna od 25°C na zachodzie do 31°C na wschodzie województwa, w rejonach podgórskich od 23°C do 26°C, wysoko w Beskidach od 19°C do 22°C, w Bieszczadach od 21°C do 24°C,  na szczytach Tatr około 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Kraków: 28°C     
Kielce: 28°C     
Rzeszów: 31°C    
Zakopane: 25°C


NIEDZIELA (27.08)

Sytuacja baryczna 
Polska znajdować się będzie na skraju niżu z ośrodkiem nad Skandynawią, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego przebiegającego z północnego wschodu na południowy zachód kraju. Z południowego wschodu na północny wschód przemieszczać się będzie płytki ośrodek niżowy. Północno-zachodnia część kraju będzie w chłodniejszym powietrzu polarnym morskim, pozostały obszar pozostanie jeszcze w cieplejszej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego 
Zachmurzenie duże i opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 16°C do 19°C, tylko na zachodzie regionu od 20°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Gdańsk: 21°C             
Koszalin: 18°C           
Szczecin: 22°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie do 27°C na południowym wschodzie regionu. Wiatr słaby, okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. 

Olsztyn: 23°C             
Suwałki: 23°C          
Białystok: 26°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego 
Zachmurzenie duże i opady deszczu, miejscami nieco bardziej intensywne. Temperatura maksymalna od 18°C na północy do 23°C na południu regionu. Wiatr słaby, zachodni.

Poznań: 21°C   
Kalisz: 23°C            
Gorzów Wlkp.: 22°C  
Zielona Góra: 21°C            
Toruń: 21°C    
Bydgoszcz: 20°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na wschodzie regionu również rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu, na Mazowszu oraz Lubelszczyźnie możliwe burze. Miejscami opady mogą być intensywne, w czasie burz możliwe opady gradu. Temperatura maksymalna od 22°C, 23°C na zachodzie do 31°C, 32°C na wschodzie obszaru. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie zachodni, na pozostałym obszarze z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. 

Warszawa: 24°C               
Łódź: 24°C             
Lublin: 31°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotny deszcz, lokalnie również burze. 
Temperatura maksymalna od 22°C, 23°C na zachodzie do 26°C na wschodzie obszaru, wysoko w Sudetach od 14°C rano do 11°C po południu. Wiatr słaby, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. 

Wrocław: 25°C        
Jelenia Góra: 22°C            
Legnica: 24°C
Opole: 25°C            
Katowice: 26°C        
Częstochowa: 25°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady oraz burze, również z gradem. 
Temperatura maksymalna od 27°C na zachodzie do 33°C na wschodzie regionu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h. 

Kraków: 30°C     
Kielce: 30°C     
Rzeszów: 33°C    
Zakopane: 28°C
 

Górskie wędrówki, Tatry 24.08.2023 r. Fot. Paweł Staniszewski | IMGW-PIB
Górskie wędrówki, Tatry 24.08.2023 r. Fot. Paweł Staniszewski | IMGW-PIB