Przejdź do treści

26.08.2022

IMGW-PIB: Synoptyczna prognoza pogody na weekend 26-28.08.2022 r.

Pod koniec tygodnia będzie upalnie, zwłaszcza na wschodzie i centrum kraju. Na zachodzie i południowym zachodzie w piątek i w sobotę wystąpią burze z intensywnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. W niedzielę zjawiska te przemieszczą się w kierunku centrum kraju i na wschód.

Piątek (26 sierpnia)

Sytuacja baryczna dla Polski
Północne krańce Polski będą w zasięgu klina wyżu znad północnej Rosji, pozostała część kraju będzie pod wpływem płytkiej zatoki niżu z rejonu Morza Czarnego. Pozostaniemy w upalnej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie małe lub umiarkowane, na zachodzie miejscami wzrastające do dużego i tam możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 27°C do 31°C, nad samym morzem około 24°C. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

Gdańsk 29°C
Koszalin 31°C
Szczecin 30°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe, lokalnie wzrastające do umiarkowanego i dużego z możliwością wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 28°C na północnym zachodzie do 32°C na południu i wschodzie regionu. Wiatr słaby, przejściowo umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Olsztyn 30°C
Suwałki 30°C
Białystok 31°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu okresami duże i miejscami przelotne opady deszczu, na południowym zachodzie regionu również burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu podczas burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 28°C na południowym zachodzie do 32°C na północnym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Podczas burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Poznań 30°C
Gorzów Wlkp. 30°C
Toruń 32°C
Kalisz 30°C
Bydgoszcz 32°C
Zielona Góra 29°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie przeważnie małe, jedynie na północy i wschodzie okresami umiarkowane. Temperatura maksymalna od 28°C na południowym zachodzie do 33°C w centrum. Wiatr słaby, południowo-wschodni i wschodni, chwilami zmienny.

Warszawa 33°C
Łódź 31°C
Lublin 31°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w trakcie burz do około 45 mm na południu regionu. Początkowo na wschodzie w dolinach rzek i obniżeniach śródgórskich zanikające mgły ograniczające widzialność do 500 m. Temperatura maksymalna od 26°C na zachodzie do 30°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 24°C do 28°C, wysoko w Beskidach od 19°C do 23°C, na szczytach Sudetów temperatura od 14°C do 16°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą wschodniego. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków południowych i wschodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Wrocław 27°C
Jelenia Góra 26°C
Legnica 27°C
Opole 30°C
Katowice 30°C
Częstochowa 29°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Początkowo w dolinach rzek i obniżeniach śródgórskich zanikające mgły ograniczające widzialność do 500 m. W górach od godzin południowych możliwy przejściowy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego i przelotne opady deszczu, w Tatrach i Beskidzie Żywieckim możliwe burze. Suma opadów do 10 mm, punktowo do 15 mm. Temperatura maksymalna od 28°C na południu do 32°C na północy, w rejonach podgórskich od 25°C do 30°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od 19°C do 26°C, na szczytach Tatr około 18°C. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany wschodni i południowo-wschodni. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

Kraków 30°C
Kielce 30°C
Rzeszów 31°C
Zakopane 26°C

Sobota (27 sierpnia)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w słabo gradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, w upalnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. Wzdłuż zachodniej granicy będzie przebiegała strefa zbieżności i chłodny front. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie na wschodzie okresami małe. Na zachodzie i w centrum regionu przelotne opady deszczu i burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 26°C do 30°C, nad morzem około 24-26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, na zachodzie skręcający na zachodni i północno-zachodni. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h.

Gdańsk 30°C
Koszalin 29°C
Szczecin 26°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie wzrastające do umiarkowanego i dużego z możliwością wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 29°C na północnym zachodzie do 33°C na południu i wschodzie regionu. Wiatr słaby, przejściowo umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Olsztyn 31°C
Suwałki 30°C
Białystok 31°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, jedynie na wschodzie początkowo małe. Przelotne opady deszczu, miejscami na zachodzie i w centrum regionu burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu podczas burz do 20 mm, lokalnie do 30 mm. Temperatura maksymalna od 27°C na zachodzie do 32°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół zachodni i północno-zachodni, na wschodzie regionu wschodni i południowo-wschodni. Podczas burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Poznań 29°C
Gorzów Wlkp. 27°C
Toruń 32°C
Kalisz 30°C
Bydgoszcz 32°C
Zielona Góra 28°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie początkowo małe, w ciągu dnia stopniowo wzrastające do umiarkowanego, jedynie na zachodzie regionu zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu podczas burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 29°C do 32°C. Wiatr przeważnie słaby, wschodni i południowo-wschodni. Podczas burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Warszawa 32°C
Łódź 31°C
Lublin 31°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie na wschodzie regionu początkowo małe. Przelotne opady deszczu i burze, miejscami grad. Prognozowana wysokość opadów do 30 mm na zachodzie. Temperatura maksymalna od 25°C na zachodzie do 30°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 26°C do 28°C, wysoko w Beskidach od 19°C do 23°C, na szczytach Sudetów od 14°C do 16°C. Wiatr słaby, północno-zachodni, na wschodzie regionu wschodni i południowo-wschodni, na obszarach podgórskich zmienny, z przewagą wschodniego. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i porywisty, zachodni. W czasie burz w porywach do 65 km/h.

Wrocław 28°C
Jelenia Góra 25°C
Legnica 28°C
Opole 30°C
Katowice 30°C
Częstochowa 30°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie małe, po południu wzrastające do umiarkowanego, a miejscami na zachodzie
i w centrum regionu do dużego. Na południu i zachodzie możliwe przelotne opady deszczu i burze. Suma opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna od 28°C do 31°C, w rejonach podgórskich od 25°C do 28°C, w Górach Świętokrzyskich około 27°C, wysoko w Beskidach od 19°C do 23°C, na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od 23°C do 26°C, na szczytach Tatr około 17°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

Kraków 30°C
Kielce 30°C
Rzeszów 31°C
Zakopane 27°C

Niedziela (28 sierpnia)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w słabo gradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie frontu chłodnego. Na wschodzie będzie jeszcze obecne upalne przetransformowane powietrze, a na zachodzie napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, po południu na zachodzie regionu rozpogodzenia. Przemieszczające się od zachodu przelotne opady deszczu i burze. W czasie burz lokalnie grad. Temperatura maksymalna od 20°C nad morzem i na zachodzie do 26°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Gdańsk 25°C
Koszalin 22°C
Szczecin 23°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, w ciągu dnia miejscami wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu oraz burze z możliwym gradem. Temperatura maksymalna od 26°C na zachodzie do 32°C na wschodzie regionu. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, na ogół z kierunków zachodnich. W czasie burz możliwe porywy do około 70 km/h.

Olsztyn 27°C
Suwałki 30°C
Białystok 32°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie na umiarkowane i duże. Na wschodzie możliwe przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 23°C na zachodzie do 27°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W trakcie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

Poznań 24°C
Gorzów Wlkp. 24°C
Toruń 26°C
Kalisz 25°C
Bydgoszcz 26°C
Zielona Góra 24°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad.  Temperatura maksymalna od 27°C na zachodzie do 31°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich stopniowo skręcający na zachodni. W trakcie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

Warszawa 30°C
Łódź 26°C
Lublin 31°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, w nocy również burze. Temperatura maksymalna od 20°C na zachodzie do 26°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Wrocław 23°C
Jelenia Góra 21°C
Legnica 23°C
Opole 23°C
Katowice 24°C
Częstochowa 24°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 25°C na zachodzie do 31°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 22°C do 24°C i do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy do 65 km/h.

Kraków 26°C
Kielce 25°C
Rzeszów 31°C
Zakopane 23°C