Przejdź do treści

26.11.2021

IMGW-PIB: Synoptyczna prognoza pogody na weekend 26-28.11.2021 r.

Weekend przyniesie zmianę pogody, w wielu miejscach się ochłodzi i spadnie śnieg. Opady śniegu, okresami mogą mieć silniejsze natężenie! Zabieli się niemal w całym kraju, mniejsze szanse są we wschodnich województwach, gdzie będzie przeważał deszcz. Przyniesie to znaczne pogorszenie warunków na drogach. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza że w wielu miejscach będzie to pierwszy śnieg w sezonie.

Dzisiaj opady śniegu wystąpią na Przedgórzu Sudeckim i na obszarze od woj. opolskiego po łódzkie. W nocy strefa przemieści się w kierunku północno-wschodnim. Jutro w dzień będą stopniowo zanikać na północnym wschodzie. Pojawią się też miejscami na południowym zachodzie, a w niedzielę na dużym obszarze w zachodniej połowie kraju.

Piątek (26 listopada)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska jest pod wpływem rozległego układu niżowego z ośrodkami nad Morzem Norweskim i Północnym, Finlandią i północno-zachodnią Rosją oraz nad Włochami. Na południu i południowym wschodzie kraju przebiega strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, natomiast w północnej połowie kraju zaznacza się strefa mało aktywnego frontu chłodnego. Z zachodu napływa chłodne powietrze polarne morskie, tylko nad południowo-wschodnią część Polski napływa ciepła i wilgotna masa powietrza z południowego zachodu. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, zwłaszcza na północy regionu, przelotne opady deszczu, lokalnie możliwa krupa śnieżna. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, od godzin południowych słabnący, południowo-zachodni wieczorem skręcający na południowy.

Gdańsk 4°C
Koszalin 4°C
Szczecin 4°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Możliwe słabe przelotne opady deszczu, zwłaszcza na północy regionu. Pod wieczór na południu Podlasia opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 3°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy porywisty, południowo-zachodni.

Olsztyn 4°C
Suwałki 3°C
Białystok 3°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże. Pod koniec dnia na południu i wschodzie regionu opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr słaby, jedynie początkowo na krańcach północnych umiarkowany i porywisty, południowo-zachodni i południowy.

Poznań 4°C
Gorzów Wielkopolski 5°C
Toruń 3°C
Kalisz 3°C
Bydgoszcz 3°C
Zielona Góra 5°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże. Po południu stopniowo nasuwająca się od południowego zachodu strefa opadów deszczu, miejscami, głównie na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej, przechodzących w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalna od 2°C miejscami na zachodzie do 5°C w woj. lubelskim. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Warszawa 4°C
Łódź 3°C
Lublin 5°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże, tylko początkowo większe przejaśnienia. Po południu lub wieczorem miejscami, głównie na wschodzie regionu, opady deszczu i deszczu ze śniegiem, miejscami przechodzące w śnieg. W obszarach podgórskich opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm a w Beskidach o 20 cm. W czasie opadów śniegu ograniczenie widzialności poniżej 1000 m. Temperatura maksymalna od 1°C miejscami na wschodzie do 5°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od 0°C do 3°C. Wiatr słaby, zmienny. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) po południu lub wieczorem opady śniegu, głównie we wschodniej partii gór. Temperatura od -6°C do -3°C. Wiatr przeważnie słaby, zachodni, wieczorem zmienny.

Wrocław 4°C
Jelenia Góra 3°C
Legnica 3°C
Opole 3°C
Katowice 3°C
Częstochowa 2°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże, większe przejaśnienia na krańcach wschodnich. Opady deszczu, przechodzące na zachodzie i w rejonach podgórskich w deszcz ze śniegiem, a wieczorem miejscami w śnieg. Suma opadów miejscami do 15 mm. Wysoko w górach, początkowo powyżej 1400 m n.p.m, później powyżej 1000 m n.p.m. opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 10 cm a wysoko w Tatrach do 20 cm. Temperatura maksymalna przeważnie od 1°C do 5°C, na Podkarpaciu od 5°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 3°C, wysoko w Beskidach od 0°C do 2°C, na szczytach Tatr około -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z kierunków zmieniających się.

Kraków 3°C
Kielce 3°C
Rzeszów 6°C
Zakopane 2°C

Sobota (27 listopada)

Sytuacja baryczna dla Polski
Nadal będziemy pod wpływem rozległego układu niżowego z ośrodkiem głównym nad Morzem Północnym i krajami Beneluksu. Polska będzie w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, wzdłuż którego z południowego zachodu na północny wschód przemieści się wtórny ośrodek niżowy. Będzie napływać chłodne powietrze polarne morskie, tylko na południowym wschodzie okresami będzie zaznaczać się cieplejsza masa powietrza. W nocy głównie spadek ciśnienia, w dzień niewielki wzrost.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i, zwłaszcza na wschodzie, duże. Miejscami, głównie na wschodnim wybrzeżu, opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Lokalnie mgła, ograniczająca widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.

Gdańsk 2°C
Koszalin 3°C
Szczecin 3°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Rano na północy regionu opady śniegu mogą być miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujące tam przyrost pokrywy śnieżnej o około 3 cm. Miejscami mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby, zmienny.

Olsztyn 1°C
Suwałki 0°C
Białystok 1°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na zachodzie regionu. Miejscami, zwłaszcza przed południem, słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr słaby, zmienny.

Poznań 3°C
Gorzów Wielkopolski 4°C
Toruń 2°C
Kalisz 3°C
Bydgoszcz 2°C
Zielona Góra 5°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże. Miejscami opady śniegu, na wschodzie przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Warszawa 1°C
Łódź 1°C
Lublin 3°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie na wschodzie regionu, słabe opady śniegu Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C, w rejonach podgórskich od -1°C do 2°C. Wiatr słaby, południowy i południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) wieczorem miejscami słabe opady śniegu. Temperatura od -6°C do -3°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, z kierunków południowych.

Wrocław 3°C
Jelenia Góra 2°C
Legnica 3°C
Opole 2°C
Katowice 2°C
Częstochowa 1°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami słabe opady śniegu, na Podkarpaciu deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C, w rejonach podgórskich od 0°C do 3°C, na szczytach Tatr około -5°C. Wiatr słaby i umiarkowany zachodni, z kierunków zmieniających się. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni, miejscami powodujący zawieje śnieżne.

Kraków 3°C
Kielce 2°C
Rzeszów 3°C
Zakopane 0°C

Niedziela (28 listopada)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska pozostanie w zasięgu układu niżowego, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Front będzie oddzielać ciepłe powietrze w południowo-wschodniej części kraju od chłodniejszego na pozostałym obszarze. Prognozuje się wzrost ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami, głównie pod koniec dnia, opady śniegu, nad morzem również deszczu ze śniegiem lub deszczu. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, nad samym morzem do 5°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków południowych.

Gdańsk 2°C
Koszalin 3°C
Szczecin 3°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Po południu i wieczorem opady deszczu, deszczu ze śniegiem, na zachodzie i północy także śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C na zachodzie i północy do 6°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

Olsztyn 2°C
Suwałki 2°C
Białystok 6°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr słaby, zmienny.

Poznań 3°C
Gorzów Wielkopolski 3°C
Toruń 2°C
Kalisz 2°C
Bydgoszcz 2°C
Zielona Góra 3°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady: na wschodzie i południowym wschodzie regionu deszczu, na pozostałym obszarze śniegu i deszczu ze śniegiem. Opady wystąpią głownie w zachodniej połowie regionu. Temperatura maksymalna od 1°C na zachodzie do 7°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

Warszawa 3°C
Łódź 1°C
Lublin 7°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże. Miejscami opady śniegu i śniegu z deszczem, w woj. śląskim i opolskim okresami o umiarkowanym natężeniu. Temperatura maksymalna od 0°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) miejscami opady śniegu. Temperatura od -7°C do -4°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Wrocław 2°C
Jelenia Góra 1°C
Legnica 2°C
Opole 1°C
Katowice 3°C
Częstochowa 2°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 4°C na zachodzie do 8°C, 9°C na wschodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich.

Kraków 5°C
Kielce 4°C
Rzeszów 6°C
Zakopane 2°C