Przejdź do treści

28.01.2022

IMGW-PIB: Synoptyczna prognoza pogody na weekend 28-30.01.2022 r. Ostatni weekend stycznia z niebezpieczną pogodą

W nadchodzący weekend będzie bardzo niebezpiecznie. Przez Polskę będzie przemieszczał się aktywny układ niskiego ciśnienia z silnym i bardzo silnym wiatrem, z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. W nocy miejscami może być ślisko. Najsilniejszy wiatr wystąpi w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę. Nad morzem w porywach może osiągać nawet 120 km/h, w głębi lądu około 90-100 km/h.

W związku z prognozą tak silnego wiatru będą wydane ostrzeżenia przed silnym wiatrem 2° w głębi lądu a nad morzem mogą być wydane nawet 3° najwyższego stopnia. Tak silne porywy wiatru mogą spowodować łamanie gałęzi lub nawet powalanie całych drzew, zrywanie linii energetycznych i wiele innych niebezpieczeństw. Już dziś w Tatrach obowiązuje ostrzeżenie na intensywne opady śniegu, z przyrostem pokrywy do 20 cm. Poza tym przez cały weekend w górach będą zawieje i zamiecie śnieżne. W sobotę na południowym wschodzie mogą pojawić się też opady marznące powodujące gołoledź.

Piątek (28.01)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska jest w zasięgu niżu przemieszczającego się znad Łotwy nad Rosję. Z północy na południe kraju przemieszcza się front okluzji. Z północnego zachodu napływa chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie szybko rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Początkowo na wschodzie przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem w porywach do 70 km/h, stopniowo słabnący, północno-zachodni. Kierunek wiatru z sektorów północnych wciąż powoduje w ciągu dnia na Wybrzeżu gwałtowne wahania i wzrosty poziomów wody do górnej granicy strefy stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie notowane są przekroczenia stanów alarmowych.
Pod wieczór wraz ze słabnącym wiatrem zmieniać się będzie kierunek wiatru na zachodni co powodować będzie spadki na Wybrzeżu w strefie wody wysokiej.

Gdańsk 3°C
Koszalin 3°C
Szczecin 5°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni.

Olsztyn 2°C
Suwałki 1°C
Białystok 2°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr umiarkowany, w porywach przeważnie do 65 km/h, rano na południu regionu przejściowo dość silny i silny, do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, północno-zachodni.

Poznań 4°C
Gorzów Wlkp. 5°C
Toruń 3°C
Kalisz 3°C
Bydgoszcz 3°C
Zielona Góra 4°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem, okresami także mokrego śniegu lub krupy śnieżnej. Rano możliwe lokalnie krótkotrwałe burze. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, rano miejscami dość silny i silny, do 40 km/h, w porywach do 65 km/h, w południowej połowie regionu porywy początkowo do 75 km/h, a rano przejściowo do 90 km/h, północno-zachodni

Warszawa 3°C
Łódź 2°C
Lublin 1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Powyżej 600 m n.p.m. miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 6 cm, w rejonach podgórskich i w górach opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i tam przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 20 cm. W opadach śniegu oraz w zawiejach i zamieciach śnieżnych na południu regionu widzialność lokalnie ograniczona do 500 m. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C, w rejonach podgórskich od -2°C do 0°C, wysoko w Beskidach od -7°C do -4°C, w szczytowych partiach Sudetów od -9°C do -6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, od 25 km/h do 35 km/h, okresami silny, do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, po południu stopniowo słabnący, północno-zachodni, przy opadach śniegu powodować będzie zawieje śnieżne, ograniczające widzialność poniżej 1000 m. W szczytowych partiach Sudetów wiatr od 70 km/h do 85 km/h, w porywach do 140 km/h, stopniowo słabnący do około 60 km/h, w porywach do około 90 km/h, północno-zachodni.

Wrocław 4°C
Jelenia Góra 1°C
Legnica 3°C
Opole 4°C
Katowice 2°C
Częstochowa 2°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w rejonach podgórskich i w górach śniegu o natężeniu umiarkowanym i tam przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 15 cm. W opadach śniegu oraz w zawiejach i zamieciach śnieżnych na południu regionu widzialność lokalnie ograniczona do 500 m. Temperatura maksymalna od 1°C do 2°C, w rejonach podgórskich od -2°C do 0°C, na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od -6°C do -4°C, wysoko w Beskidach od -8°C do -5°C, na szczytach Tatr około -11°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 80 km/h, później do 55 km/h, północno-zachodni, powodujący lokalnie zawieje śnieżne. Wysoko w górach wiatr bardzo silny (od 50 km/h do 60 km/h), początkowo w porywach do 100 km/h, a w Tatrach początkowo do 110 km/h północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków 3°C
Kielce 2°C
Rzeszów 2°C
Zakopane -1°C

Sobota (29.01)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska dostanie się pod wpływ głębokiego niżu z ośrodkami nad Skandynawią, a z zachodu na wschód kraju przemieści się strefa frontu ciepłego. Będziemy w chłodnym powietrzu polarnym, a za frontem napłynie ciepła masa powietrza polarnego morskiego.
Ciśnienie będzie gwałtownie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Miejscami wysokość opadów do 10 mm. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, nad morzem dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią wieczorem. W ciągu dnia na Wybrzeżu prognozowane są spadki poniżej strefy wody wysokiej.

Gdańsk 6°C
Koszalin 6°C
Szczecin 8°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie całkowite. Przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni.

Olsztyn 3°C
Suwałki 0°C
Białystok 1°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady początkowo mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, później deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na wschodzie do 8°C na zachodzie regionu. Wiatr umiarkowany, pod koniec dnia dość silny, przeważnie w porywach do 60 km/h, pod koniec dnia w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni, pod koniec dnia skręcający na zachodni.

Poznań 7°C
Gorzów Wlkp. 8°C
Toruń 5°C
Kalisz 5°C
Bydgoszcz 6°C
Zielona Góra 7°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie całkowite, na wschodzie początkowo możliwe większe przejaśnienia. Przemieszczająca się stopniowo z zachodu na wschód województwa strefa opadów śniegu, przechodzącego w deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznący i powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna od -1°C na wschodzie do 4°C na zachodzie. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, po południu wzmagający się do dość silnego i w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Warszawa 1°C
Łódź 2°C
Lublin 0°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże. Opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Początkowo, lokalnie możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie do 6°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od -1°C do 2°C, wysoko w Beskidach od -3°C do 0°C, w Sudetach od -2°C do 1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, po południu w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 90 km/h, zachodni, lokalnie powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław 6°C
Jelenia Góra 5°C
Legnica 5°C
Opole 4°C
Katowice 2°C
Częstochowa 1°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże. Opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Lokalnie, zwłaszcza w rejonach podgórskich, możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C, w rejonach podgórskich od -1°C do 1°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od -5°C do -1°C, na szczytach Tatr około -4°C. Wiatr umiarkowany po południu dość silny, porywisty, a w rejonach podgórskich po południu w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni. W górach wiatr dość silny, w porywach do 75 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków 2°C
Kielce 1°C
Rzeszów 1°C
Zakopane -1°C

Niedziela (30.01)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Łotwy nad Rosję. Z północnego zachodu, za frontem chłodnym, napłynie chłodne powietrze polarne morskie.
Ciśnienie będzie szybko rosło.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C na wschodzie do 6°C na zachodzie. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach 100 km/h, nad samym morzem możliwe porywy do 120 km/h, północno-zachodni. Na Wybrzeżu ponownie wezbranie sztormowe oraz cofka na rzekach uchodzących do Bałtyku. Wraz ze zmianą kierunku wiatru z zachodniego na północny prognozowane są gwałtowne wahania przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych na stacjach wodowskazowych położonych na Wybrzeżu, w Zatoce Gdańskiej, Zalewie Wiślanym i Szczecińskim oraz na Żuławach.

Gdańsk 3°C
Koszalin 6°C
Szczecin 6°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Przelotne opady śniegu. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr dość silny i silny (od 35 km/h do 45 km/h), w porywach do 95 km/h, północno-zachodni, może powodować lokalne zawieje śnieżne.

Olsztyn 3°C
Suwałki 1°C
Białystok 2°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Rano przelotne opady deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Możliwe krótkotrwałe burze. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C. Wiatr dość silny, okresami silny do 40 km/h, przeważnie w porywach do 80 km/h, nad ranem i rano do 100 km/h, z kierunków zachodnich.

Poznań 5°C
Gorzów Wlkp. 5°C
Toruń 4°C
Kalisz 4°C
Bydgoszcz 4°C
Zielona Góra 5°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem, przechodzące w opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Możliwe krótkotrwałe burze. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 95 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Warszawa 2°C
Łódź 4°C
Lublin 2°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Przelotne opady deszczu ze śniegiem, w rejonach podgórskich przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C, w rejonach podgórskich od 0°C do 1°C, w Sudetach spadek temperatury od 0°C do -7°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, w Sudetach w porywach do 140 km/h i okresami do 160 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Wrocław 4°C
Jelenia Góra 3°C
Legnica 4°C
Opole 3°C
Katowice 4°C
Częstochowa 3°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Przelotne opady deszczu ze śniegiem, w rejonach podgórskich przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C, w rejonach podgórskich od 0°C do 2°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Kraków 4°C
Kielce 4°C
Rzeszów 4°C
Zakopane 1°C