IMGW-PIB: Sztormowy wiatr w nocy 16/17.01 oraz w dzień 17.01.2022
Dzisiejszej nocy i jutro w ciągu dnia czeka nas bardzo dynamiczna zmiana pogody. Szybko pogłębiający się niż Gerhild, którego ośrodek znajdować się będzie nad północną Finlandią, zacznie kształtować pogodę w Polsce. Nasuwanie się niżu spowoduje szybki wzrost gradientu barycznego nad Polską. W poniedziałek w godzinach porannych różnica ciśnienia pomiędzy północnym wschodem a południowym zachodem kraju wyniesie nawet 30 hPa.
Spowoduje to bardzo szybki wzrost prędkości wiatru, który dziś w nocy zaznaczy się najpierw na wybrzeżu, a nad ranem obejmie już przeważający obszar kraju. Średnia prędkość wiatru na wybrzeżu może w nocy sięgać nawet 55 km/h, a porywy wiatru 110 km/h. Nad ranem porywy wiatru do 95 km/h możliwe są już w całej północnej Polsce. W godzinach przedpołudniowych strefa silnego wiatru, który w porywach osiągać będzie nawet do około 100 km/h, przemieszczać się będzie ku centralnej Polsce, a około południa dotrze na południe kraju. W godzinach popołudniowych wiatr zacznie od zachodu stopniowo słabnąć. Najdłużej, nawet do godziny 23:00 w poniedziałek, silne porywy wiatru do 70-80 km/h utrzymywać się będą na wschodzie kraju.
Dla północnej połowy kraju wydane zostały ostrzeżenia 2° przed silnym wiatrem. Na południu Polski jutro obowiązywać będą ostrzeżenia 1°. Wydane zostały również ostrzeżenia hydrologiczne 2° - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych ma całe Wybrzeże oraz na Żuławy i Zalew Wiślany. W związku z prognozowanym silnym, sztormowym wiatrem z kierunku północno-zachodniego w poniedziałek i wtorek na Wybrzeżu a także na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewidywane są wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych i powyżej, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.
Oprócz silnego wiatru przemieszczająca się z północy na południe Polski strefa chłodnego frontu atmosferycznego przyniesie również opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami, zwłaszcza w obszarach podgórskich i w górach, również opady śniegu. W ciągu dnia miejscami niewykluczone są także burze, którym towarzyszyć może opad krupy śnieżnej. Opady okresami będą intensywne, co w połączeniu z porywistym wiatrem może powodować znaczne ograniczenie widzialności. Warunki na drogach mogą być bardzo trudne. W górach porywisty wiatr z intensywnie padającym śniegiem skutkować będzie powstawaniem zawiei i zamieci śnieżnych.
Tak dynamiczna pogoda poza bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia, spowodowanym bardzo silnym wiatrem, będzie bardzo niekorzystnie wpływać również na samopoczucie. W czasie szybkiego przemieszczania się frontu atmosferycznego u meteoropatów mogą wzmagać się dolegliwości bólowe. U osób wrażliwych na bodźce meteorologiczne porywisty wiatr może wywoływać objawy niepokoju. Ze względu na napływ chłodniejszej masy powietrza, w drugiej połowie dnia u wielu osób mogą występować trudności z koncentracją uwagi.
Do pobrania