Przejdź do treści

31.08.2021

IMGW-PIB: Wtorek i środa deszczowe. Od czwartku poprawa pogody. Niebezpiecznie na rzekach południowej Polski

W najbliższych dniach Polska pozostanie w zasięgu powoli wypełniającego się niżu. Od północnego wschodu, przez centrum, po województwa południowe, będzie rozciągać się strefa opadów deszczu, chwilami o silnym natężeniu.

We wtorek prognozujemy opady od 20 mm do 50 mm, a w województwach śląskim i małopolskim do 80 mm; lokalnie w górach nawet ok. 100 mm. Na szczytach Tatr możliwe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W środę pochmurno na wschodzie kraju i tam utrzymają się słabnące opady deszczu do 25 mm.

Na przeważającym obszarze Polski temperatura maksymalna wyniesie 15-18°C. Nieco cieplej, do 20°C, na północnym zachodzie i krańcach południowo-wschodnich, gdzie mogą pojawić się większe przejaśnienia.

Silniejszy wiatr nad morzem, w porywach do 60-65 km/h, i wysoko w górach, nawet do 90 km/h na Śnieżce.

Uwaga! Wzbierają rzeki.

W związku ze spływem wód opadowych oraz z występującymi i prognozowanymi dalszymi opadami deszczu, lokalnie intensywnymi – o charakterze ciągłym – na dopływach Wisły (szczególnie w południowej części województw śląskiego i małopolskiego) spodziewane są wzrosty poziomu wody (lokalnie gwałtowne) w strefie stanów wysokich.

Aktualnie notujemy przekroczenia stanów ostrzegawczych w zlewni górnej Wisły. W ciągu następnej doby należy spodziewać się kolejnych przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych – zostaną również wydane ostrzeżenia 3 stopnia. Sumy opadów w województwach śląskim i małopolskim mogą kilkukrotnie przekroczyć normę opadową dla sierpnia. Na górnej i środkowej Wiśle w najbliższych dniach utworzy się fala wezbraniowa, której wysokość wyniesie ponad 4 metry.