Przejdź do treści

14.01.2021

IMGW-PIB z prognozą pogody dla Kamila Stocha i spółki

W najbliższy weekend w Zakopanem odbędzie się Puchar Świata w skokach narciarskich. Po ostatnich sukcesach polskich skoczków apetyty kibiców wzrosły, tym bardziej, że Kamil Stoch i spółka walczyć będą z rywalami na legendarnej zakopiańskiej skoczni im. Stanisława Marusarza u podnóża góry Krokiew.

IMGW-PIB, jako lider prognoz meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce, przygotuje specjalną prognozę pogody dla Tatr i Podhala na każdy dzień Pucharu Świata od czwartku do niedzieli. Komunikaty wraz z mapami temperatury, wiatru i opadu publikowane będą w serwisach informacyjnych Instytutu i udostępniane w mediach.

Kwalifikacje w Zakopanem 2021 zaplanowano w piątek na godz. 18. Konkurs drużynowy w sobotę rozpocznie się o godz. 16.15, a indywidualny konkurs w niedzielę o godz. 16. Instytut poda prognozę od piątku do niedzieli TatrySnow, Tatry Temp, Tatry Wind – z modelu według następującego harmonogramu:
• Godz. 11 (dane z 0.00 (północ danego dnia))
• Godz. 15.45-16 (dane z 6.00 (poranek danego dnia))

Prognoza pogody dla lokalizacji Wielkiej Krokwi (49°16′46″N 19°57′50″E) oparta będzie wysokorozdzielczej implementacji modelu WRF (Weather Research and Forecasting), który jest rozwijany przez NCAR (National Center for Atmospheric Research). Rozwiązanie jest wspólnym przedsięwzięciem IMGW-PIB i Centrum Informatycznego TASK, które jest realizowane w ramach projektu obliczeniowego na superkomputerze Tryton. Sercem rozwiązania jest model WRF 4.2.1, który został sparametryzowany i przygotowany dla siatki obliczeniowej o rozdzielczości 500m. Nie będą to dane pomiarowe tylko modelowane matematycznie prognozy, które mogą być obarczone błędami szczególnie w obszarze Tatr wysokich. 

„Ukształtowanie terenu Tatr i Podhala jest wymagające, stąd konieczność zastosowania wysokorozdzielczych danych geograficznych, obejmujących min. topografię terenu oraz co najważniejsze zoptymalizowaną parametryzacją fizyki dla tego obszaru. Modelowanie wykonywane jest z wykorzystaniem dynamicznego downscalingu metodą siatek zanurzonych z danymi początkowymi modelu globalnego GFS. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskujemy rozdzielczość 500m najgłębiej zanurzonej siatki, a proces modelowania jest wykonywane na 50 wertykalnych hybrydowych poziomach obliczeniowych. To skomplikowany proces, który w Instytucie jest rozwijany w naszym Centrum Modelowania Meteorologicznego," skomentował szef CMM IMGW-PIB, prof. Mariusz Figurski.