Przejdź do treści

08.02.2021

Intensywne opady śniegu – komunikat pogodowy g. 14:30


Sytuacja bieżąca:  

Strefa opadów śniegu dotarła do południowych powiatów województw zachodniopomorskiego oraz pomorskiego. Opady śniegu występują praktycznie w całym kraju za wyjątkiem południowej części Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Górnego Śląska oraz Małopolski. Miejscami na północy oraz w centrum opady mają natężenie umiarkowane i silne. Dodatkowo wieje umiarkowany i dość silny wiatr, który w porywach osiąga do 60 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne. Zamiecie i zawieje śnieżne oraz intensywne opady miejscami ograniczają widzialność do 800 metrów. W godzinach od 10:00 do 13:00 największy przyrost pokrywy śnieżnej zanotowano w Toruniu oraz Gorzowie Wielkopolskim – 4 cm, natomiast 3 cm świeżego śniegu spadło w Sulejowie, Płocku i Kozienicach. Na obszarze województwa podkarpackiego w dalszym ciągu miejscami utrzymują się opady marznącego deszczu lub mżawki, które powodują gołoledź.  

Prognoza:   

Opady śniegu nadal przemieszczać się będą na północ. Największego natężenia opadów spodziewamy się w pasie od woj. zachodniopomorskiego, przez Kujawy i południową część woj. pomorskiego, Warmię i Mazury, Mazowsze po Lubelszczyznę i północne Podkarpacie. W strefie tej nadal wiał będzie dość silny i porywisty wiatr, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne. Na Podkarpaciu nadal utrzymywać się będą opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Warunki na drogach mogą być bardzo trudne. Na południowym zachodzie opady będą stopniowo słabły, podobnie jak zmniejszać się będzie prędkość wiatru. W tej części kraju sytuacja będzie się poprawiać.

Z uwagi na prognozowany spadek temperatury minimalnej powietrza miejscami do -16°C na obszarach województw dolnośląskiego i opolskiego zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne 1 stopnia o silnym mrozie z okresem ważności od godz. 21:00 08.02 do 09:00 09.02.

Aktualne i prognozowane ostrzeżenia:
meteo.imgw.pl