Przejdź do treści

07.02.2021

Intensywne opady śniegu. Komunikat pogodowy g. 15:00 07.02.2021

Sytuacja bieżąca

Opady śniegu na południu i zachodzie Polski nadal są o przeważnie słabym natężeniu (poniżej 1 cm/godz.). Okresami umiarkowane opady śniegu występują głównie na południu woj. lubuskiego (m.in. Zielona Góra) oraz pograniczu woj. lubuskiego i dolnośląskiego (m.in. Głogów). W ciągu ostatnich 3 godzin nie obserwowano znaczących przyrostów pokrywy śnieżnej. Strefa opadów śniegu powoli przemieszcza się na północ. W najbliższym czasie natężenie opadów śniegu stopniowo będzie się zwiększać i miejscami należy spodziewać się większego przyrostu pokrywy śnieżnej.  

Prognoza

Opady śniegu nadal będą występować na wspomnianym obszarze, a więc na terenie województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz na południu województw: wielkopolskiego, łódzkiego, lubuskiego i na krańcach południowych woj. mazowieckiego.  

Ponadto na południu województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego występują i będą się utrzymywać marznące opady deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź. Występują one przy dużej inwersji temperatury: w strefie ich występowania temperatura przy powierzchni wynosi od -10°C do -5°C (Bielsko-Biała: -8°C, Racibórz i Krosno -6°C) , na wysokości około 1,5 km już około 0°C. Opady występują przy dokuczliwym, porywistym wietrze, w porywach do około 15 m/s (55 km/h).