Przejdź do treści

08.02.2021

Intensywne opady śniegu – komunikat pogodowy g. 17:30


Sytuacja bieżąca:  

Opady śniegu występują na znacznym obszarze kraju za wyjątkiem południowej części Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Górnego Śląska, południowej Kielecczyzny oraz Małopolski. Miejscami na północy i wschodnich krańcach kraju opady mają natężenie umiarkowane. Dodatkowo, miejscami, wieje umiarkowany i dość silny wiatr, który w porywach osiąga około 65 km/h powodując zamiecie i zawieje śnieżne. Zamiecie i zawieje śnieżne oraz opady miejscami ograniczają widzialność do 600 metrów. W godzinach od 13:00 do 16:00 największy przyrost pokrywy śnieżnej zanotowano w Toruniu – 5 cm, natomiast 3 cm świeżego śniegu spadło w Pile, Warszawie, Włodawie i Kozienicach. Na obszarze województwa podkarpackiego w dalszym ciągu utrzymują się opady marznącego deszczu lub mżawki, które powodują gołoledź. 

Prognoza:   

Opady śniegu powoli przemieszczają się na północ. Największego natężenia opadów spodziewamy się w pasie od woj. Zachodniopomorskiego, przez woj. Pomorskie, Warmię i Mazury, północne Mazowsze po część Lubelszczyzny i Podkarpacia. Na północy kraju nadal wiał będzie dość silny i porywisty wiatr, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne. Na Podkarpaciu nadal utrzymywać się będą opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Warunki na drogach mogą być bardzo trudne. Od południowo zachodniej części kraju następuje poprawa pogody i tam opady stopniowo słabną lub zanikają, a prędkość wiatru zmniejsza się.
Z uwagi na prognozowany spadek temperatury minimalnej powietrza miejscami do -18°C na obszarze województwa dolnośląskiego i do -16°C na obszarze województwa opolskiego zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne 1 stopnia o silnym mrozie z okresem ważności od godz. 21:00 08.02 do 09:00 09.02.

Aktualne i prognozowane ostrzeżenia:
http://meteo.imgw.pl/