Przejdź do treści

07.02.2021

Intensywne opady śniegu. Komunikat pogodowy g. 17:30 07.02.2021

Strefa opadów dalej stopniowo rozszerza się na północ, w ostatnim czasie śnieg zaczął padać m.in. w centrum Polski. Śnieg zaczął padać między innymi w Radomiu, Lublinie i Łodzi. Stopniowo zwiększa się też natężenie opadów śniegu – umiarkowane opady występowały w Lublinie, Kielcach i Rzeszowie. W stosunku do poprzedniego komunikatu opady osłabły na zachodzie (woj. lubuskie).
Utrzymuje się porywisty wiatr, w porywach do około 55 km/h, który miejscami powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Zamiecie śnieżne po opadach śniegu obserwowane są w Zielonej Górze oraz we Wrocławiu. Efektem tego jest też istotne ograniczenie widzialności – przy umiarkowanych opadach śniegu nawet do około 1 km, lokalnie poniżej.

  

Największy, zaobserwowany na stacjach synoptycznych, przyrost pokrywy śnieżnej od godziny 13:00 do godziny 16:00 wystąpił w Wieluniu i wyniósł 2 cm.

 

Bardzo trudne warunki drogowe występują także na południu województwa śląskiego, w południowej i środkowej części woj. małopolskiego oraz w południowej połowie woj. podkarpackiego, gdzie występują już długo utrzymujące się opady marznące, powodujące gołoledź. Największe natężenie opadów marznących aktualnie występuje na południu podkarpackiego. Opad te występują one przy temperaturze nawet nieco poniżej -5°C, co przyspiesza powstawanie i powiększanie się warstwy lodu. W ostatnim czasie opady marznące pojawiły się m.in. w rejonie Krakowa!

 

W najbliższym czasie natężenie opadów nadal będzie się stopniowo zwiększać, a porywistość wiatru będzie się utrzymywać. Na południowym wschodzie kraju nadal będą występować opady marznące powodujące gołoledź. Warunki na drogach będą złe!