Przejdź do treści

07.02.2021

Intensywne opady śniegu, mróz, marznące opady deszczu, gołoledź. Komunikat pogodowy g. 20:30 07.02.2021

Sytuacja bieżąca

Położenie strefy opadów śniegu pozostaje bez większych zmian. W ostatnim czasie opady śniegu niemal zanikły na południowym zachodzie, natomiast na wschodzie powoli przemieszczają się na północ. Nadal są to słabe, miejscami umiarkowane opady. Aktualnie śnieg o okresami umiarkowanym natężeniu pada w Opolu oraz nadal w Lublinie. Największy przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 16:00 do 19:00 wystąpił w Zamościu i wyniósł 2 cm. Z kolei w ciągu całego dnia największy przyrost pokrywy śnieżnej wystąpił w Zielonej Górze i wyniósł 6 cm.  

Na krańcach południowych i południowo-wschodnich (głównie południe województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego) utrzymują się opady deszczu lub mżawki, które w temperaturze nawet poniżej -5°C zamarzają i powiększają warstwę lodu. Na południowym wschodzie woj. małopolskiego i na południu woj. podkarpackiego opady te miejscami mają umiarkowane natężenie (do 2 mm/godz.). 

Prognoza

W najbliższym czasie opady śniegu będą się utrzymywać na wspomnianym obszarze południowej i południowo-wschodniej Polski, miejscami (w tym też na obszarze województw dolnośląskiego i opolskiego) mogą to być opady o natężeniu umiarkowanym. Na południu woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, występować będą marznące opady, okresami o silniejszym natężeniu, na co wskazuje nasuwająca się nad ten obszar strefa opadów znad Słowacji. W późniejszych godzinach nocnych strefa opadów marznących również będzie stopniowo przemieszczać się na północ, co oznacza, że ten rodzaj opadów ponownie będzie prawdopodobny m.in. w rejonie Krakowa, ale też Rzeszowa. 

Utrzymuje się też porywisty i okresami dość silny wiatr, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne (śnieg przy temperaturze poniżej -5°C jest sypki) oraz znacząco zmniejszający temperaturę odczuwalną.