Intensywne opady śniegu – sytuacja bieżąca oraz podsumowanie ubiegłej doby
Intensywne opady śniegu – komunikat pogodowy godz. 09:30
Sytuacja bieżąca
Natężenie opadów śniegu już znacznie osłabło i będzie nieco spokojniej. Na północy i zachodzie kraju jest pochmurno i występują jeszcze opady śniegu. W Chojnicach między godziną 4:00 a 7:00 spadły 4 cm śniegu. Na Śląsku Dolnym i Opolskim oraz na południu Wielkopolski opady mają okresami umiarkowane natężenie. Śnieg pada także w Tatrach. Na pozostałym obszarze kraju pojawiły się przejaśnienia, ale miejscami notowane są przelotne opady śniegu. Temperatura powietrza wynosi od -11°C w Zielonej Górze do -6°C w Tarnowie i Rzeszowie. W górach południowy wiatr jest dość silny i porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognoza
Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, punktowo na krańcach północnych i południowych kraju o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od -10°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni i północny. Wiatr na północy kraju może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
Podsumowanie minionej doby
Minionej doby trudne warunki pogodowe występowały w całym kraju. Występowały opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, którym towarzyszyły porywy wiatru do około 60 km/h, lokalnie 70 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Podczas opadów widzialność miejscami spadała nawet poniżej 500 m. Opady przemieszczały się z południa na północ kraju. Na południowym wschodzie kraju (głównie województwa podkarpackie i małopolskie, ale też częściowo śląskie, świętokrzyskie i południe woj. lubelskiego) dodatkowo występowały długo utrzymujące się opady marznące deszczu lub mżawki, miejscami deszczu lodowego, powodujące gołoledź. Od godzin okołopołudniowych opady stopniowo od południowego zachodu i południa zaczęły słabnąć i zanikać, zmniejszała się też prędkość wiatru. W nocy opady występowały już głównie w północnej połowie kraju oraz na wschodzie.
W trakcie ostatniej doby największy przyrost pokrywy śnieżnej zaobserwowano na stacji synoptycznej w Zamościu – o 15 cm, praz w Toruniu i Suwałkach – o 10 cm. Najgrubsza pokrywa śnieżna, poza obszarami górskimi, utrzymuje się na północnym wschodzie, w Suwałkach i Białymstoku leży około 40 cm śniegu. Temperatura maksymalna wynosiła od -11°C w Chojnicach do -1°C w Lesku i 2°C w Zakopanem, a minimalna od -15°C w Opolu do -6°C w Helu. Porywisty wiatr zwiększał jednak odczucie chłodu. Najsilniejsze porywy wiatru obserwowano w Helu, Ustce i Zamościu (około 20 m/s, 70 km/h). Wysoko w górach porywy wiatru sięgały 28 m/s (100 km/h).
UWAGA – IMGW-PIB apeluje o rozwagę na drodze oraz dostosowanie prędkości do panujących warunków pogodowych. Mamy jedno życie, jedno zdrowie i szanujmy je, tak jak i zdrowie innych.
Vademecum kierowcy dostępne w OBSERWATORZE ONLINE: https://obserwator.imgw.pl/zimowe-vademecum-kierowcy/
Aktualne warunki pogodowe oraz ostrzeżenia: http://meteo.imgw.pl/