Klimat w Europie 2021: OPADY
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zbiegł się symbolicznie z publikacją The European State of the Climate 2021 (ESOTC 2021) – cyklicznego raportu podsumowującego stan europejskiego klimatu, opracowywanego przez Copernicus Climate Change Service (C3S) na bazie pomiarów satelitarnych i naziemnych. W kolejnych odsłonach będziemy prezentować wyniki dla poszczególnych wskaźników klimatycznych.
Średnie opady w 2021 roku były zbliżone do średniej z wielolecia 1991-2020, a wartości anomalii wahały się od –0,04 mm/dzień do +0,07 mm/dzień w zależności od zestawu danych. Najbardziej wilgotnym miesiącem był styczeń, kiedy anomalie sięgały 0,47-0,68 mm/dzień. Bardziej suche niż przeciętnie warunki panowały od lutego do kwietnia, z największymi ujemnymi anomaliami w marcu: od –0,19 mm/dzień do –0,37 mm/dzień.
Wilgotniejsze niż przeciętnie warunki panowały w 2021 roku w części Hiszpanii, Francji i Niemiec oraz w południowych Włoszech, na Bałkanach i krajach na północ od Morza Czarnego. Mniejszą ilość opadów zanotowano z kolei w północnych Włoszech, południowo-zachodniej Norwegii i północnej części Wysp Brytyjskich.
We wschodniej i południowo-wschodniej Europie oraz lokalnie we Francji i na północy Skandynawii wystąpiło więcej niż przeciętnie dni z opadem atmosferycznym. Jednocześnie średnie opady w tych dniach były niższe niż przeciętnie. Mniejszą liczbę dni mokrych odnotowano w południowej części Norwegii i Szwecji oraz w środkowej Europie (w zlewni Morza Bałtyckiego).
Charakterystyki sezonowe
W większości Europy zima 2021 roku była bardziej wilgotna niż przeciętnie. Największe dodatnie anomalie opadowe miały miejsce w północnej Hiszpanii, zachodnich Włoszech, południowych Bałkanach i wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku. Z kolei suchsze warunki panowały w zachodniej Norwegii.
Wiosną 2021 roku na całym kontynencie opady atmosferyczne były zróżnicowane. Opady poniżej przeciętnej odnotowano w południowej Europie, na Półwyspie Iberyjskim, we Francji i we Włoszech, podczas gdy bardziej wilgotne warunki panowały od Niemiec po wschodnią Europę.
Latem 2021 roku największe dodatnie anomalie opadowe wystąpiły nad wschodnią Francją oraz w Belgii i Niemczech, gdzie ekstremalne opady deszczu doprowadziły do katastrofalnych powodzi. Mniejszą niż przeciętnie ilość opadów zanotowano w północnej Wielkiej Brytanii oraz w Irlandii, na Bałkanach i w zachodniej Rosji.
Jesień 2021 roku była nadzwyczaj „mokra” w całym basenie Morza Śródziemnego oraz północnej Europie, w tym w krajach nordyckich. W paśmie rozciągającym się od Francji i Niemiec po Morze Czarne dominowały bardziej suche warunki.
Więcej w Obserwatorze: https://obserwator.imgw.pl/klimat-w-europie-2021-opady/