Klimat w Europie 2022: Opady
Copernicus Climate Change Service (C3S) opublikował wyniki pomiarów satelitarnych i naziemnych dotyczących warunków klimatycznych w Europie w 2022 roku. W kolejnych odsłonach będziemy prezentować główne wnioski z tegorocznego The European State of the Climate 2022 (ESOTC 2022).
Średnie opady w 2022 roku oscylowały poniżej średniej z wielolecia 1991-2020, a wartości anomalii wahały się od –4% do –10% w zależności od zestawu danych. Najbardziej suchym miesiącem był maj, kiedy opady były mniejsze o 21% do 28% (w okresie od sierpnia do września, gdy wystąpiły najwyższe temperatury i najniższe opady mieliśmy w Europie do czynienia z suszą). Warunkami bardziej wilgotnymi niż przeciętnie charakteryzowały się tylko kwiecień i wrzesień, z dodatnimi anomaliami na poziomie 13-21%.
Bardziej suche niż przeciętnie warunki panowały w 2022 roku w większości krajów Europy: Francji, Włoszech, Szwajcarii, północnych Niemczech i południowej Szwecji. Większą ilość opadów zanotowano we wschodniej Hiszpanii, zachodniej Norwegii, południowych Bałkanach oraz części Europy Środkowej i Wschodniej.
Generalnie w ubiegłym roku liczba dni deszczowych była w Europie niższa od średniej – zwłaszcza we Francji, Włoszech i Polsce.
Szczegóły w opracowaniu https://obserwator.imgw.pl/klimat-w-europie-2022-opady