Komunikat IMGW-PIB o aktualnej i prognozowanej sytuacji synoptycznej i hydrologicznej
Prognozowana sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna
Termin opracowania: 29.09.2024 godz. 14:00
Polska będzie pod wpływem wyżu, którego centrum będzie przemieszczało się znad Niemiec, przez Polskę w kierunku Estonii. Do Polski będzie napływała chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego. Ciśnienie początkowo będzie rosło, potem zacznie spadać. Jutro, wyż znad Estonii odchodzić będzie na północny wschód. Od zachodu powoli nasuwać się będzie zatoka niżowa związana z niżem znad południowo-wschodniej Anglii. Od zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać.
Zmierzone opady atmosferyczne
W ciągu ostatniej doby (28.09.2024 godz. 08:00 – 29.09.2024, godz. 08:00) suma opadu wynosząca co najmniej 30 mm wystąpiła na 4 stacjach pomiarowych, a co najmniej 20 mm deszczu spadło na 19 stacjach. Według danych pomiarowych najwyższe sumy dobowe opadu wystąpiły w woj. podkarpackim, gdzie największą sumę dobową równą 38,6 mm odnotowano na stacji Wołosate. Wyniki uzyskane z modelu RainGRS wskazują, że obszar opadów o sumie przekraczającej 10-15 mm objął swoim zasięgiem również woj. lubelskie, południe małopolskiego, oraz pomorskie i zachodniopomorskie. Opady odnotowano również na południowym zachodzie kraju. W południowej części woj. dolnośląskiego odnotowano sumy opadów do maksymalnie 5,6 mm (stacja Wolibórz).
Prognoza synoptyczna
29.09.2024 13:30 - 19:30 29.09.2024 (Niedziela)
Po południu i wieczorem zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami, na północy, w centrum, a także na krańcach południowo-wschodnich wzrastające do dużego z możliwością wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Wysoko w Tatrach możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 13°C do 15°C, chłodniej w rejonach podgórskich, od 7°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty, na ogół północno-zachodni.
29.09.2024 19:30 - 19:30 30.09.2024 (Niedziela/Poniedziałek)
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na południowym wschodzie okresami duże. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Wysoko w Tatrach początkowo możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od 2°C do 4°C w przeważającej części kraju, na wschodzie i rejonie Półwyspu Helskiego od 5°C do 8°C; chłodniej w kotlinach górskich od -1°C do 2°C. Lokalnie na północy i w centrum przygruntowe przymrozki do około -1°C. Wiatr słaby, na ogół z kierunków północnych.
W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, na południowym wschodzie okresami duże i tam możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13°C do 15°C; w rejonach podgórskich Tatr około 10°C. Wiatr przeważnie słaby, jedynie na zachodzie umiarkowany i chwilami porywisty, na wschodzie północno-wschodni i wschodni, na pozostałym obszarze południowo-wschodni.
30.09.2024 19:30 - 19:30 01.10.2024 (Poniedziałek/Wtorek)
W nocy na przeważającym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na krańcach wschodnich Lubelszczyzny i Podlasia oraz na zachodzie Dolnego Śląska zachmurzenie okresami duże i tam możliwe słabe opady deszczu. W Małopolsce lokalnie mgły ograniczające widzialność do około 300m. Temperatura minimalna od 2°C do 4°C na przeważającym obszarze kraju, miejscami na wschodzie i zachodzie kraju, a także nad samym morzem od 6°C do 9°C. Na Podhalu około 1°C i tam możliwe przygruntowe przymrozki do około -1°C. Wiatr na wschodzie i południu słaby północno-wschodni, na pozostałym obszarze umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, południowo-wschodni.
W dzień zachmurzenie na zachodzie i wschodzie duże z opadami deszczu, na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Rano lokalnie w Małopolsce zanikające mgły ograniczające widzialność do około 300 m. Temperatura maksymalna przeważnie od 12°C do 15°C, chłodniej na wschodzie Lubelszczyzny, Podlasia oraz Warmii i Mazur: od 8°C do 11°C. Wiatr na wschodzie słaby, północno-wschodni i wschodni, na zachodzie umiarkowany, nad samym morzem porywisty, południowo-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h.
Prognozowany przebieg zdarzeń według modeli numerycznych
Poniżej przedstawiony został przebieg zjawisk pogodowych w okresie 29.09.2024 12:00 UTC – 01.10.2024 12:00 UTC (48 h) z wykorzystaniem następujących numerycznych modeli pogody: UM 4 km, Alaro 4 km, COSMO 14 km i COSMO 2.8 km.
W niedzielę i poniedziałek (29.09 12:00 UTC – 30.09 12:00 UTC) modele nie prognozują opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski. Zgodnie z wyliczeniami modeli UM 4 km i Alaro 4 km, opady do 1-2 mm mogą wystąpić w północnej części kraju (woj. pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie). Ponadto, wyliczenia modelu UM wskazują na możliwy opad śladowy w wielu miejscach Polski. Z kolei, prognozy Cosmo 14 km wskazują na możliwość opadów śladowych jedynie na południowych krańcach Polski oraz w północnej części kraju. Model Cosmo 2.8 wskazuje na możliwy opad do 1 mm na Suwalszczyźnie.
W poniedziałek i wtorek (30.09 12:00 UTC – 01.10 12:00 UTC) prognozy modeli wskazują na możliwe opady na zachodzie Polski. W zachodniej części woj. dolnośląskiego i lubuskiego prognozowane są sumy 2-10 mm (UM 4 km, Cosmo 2.8 km), przy czym prognozy jednego z modeli wskazują na możliwość opadów nawet do 15 mm (Cosmo 14 km). Prognozy modeli UM 4 km i Alaro 4 km wskazują również na możliwe sumy opadów do 2-5 mm na wschodnich krańcach Polski.
Prezentowany scenariusz prognozowanych zjawisk został opracowany w oparciu o wyliczenia modeli numerycznych, co oznacza, że rzeczywisty przebieg zdarzeń może różnić się w pewnym stopniu od prognozowanego. Należy mieć na uwadze ograniczenia modeli wynikające z zastosowanych różnych schematów parametryzacyjnych procesów mikrofizycznych zachodzących w chmurach, różnych schematów numerycznych oraz rozdzielczości siatek obliczeniowych.
Prognozowane przez modele numeryczne opady atmosferyczne na kolejnych 6 dni
Poniżej przedstawione zostały prognozowane sumy opadów atmosferycznych w okresie 30.09-05.10.2024 według modeli GFS 0.25° i ECMWF 0.1° (prognozy z 00:00 UTC 29.09.2024), ze szczególnym uwzględnieniem Polski południowo-zachodniej. Rzeczywisty przebieg zdarzeń może różnić się od prognozowanego.
Poniedziałek (30.09): Model GFS prognozuje strefę opadów rozciągającą się nad wschodnimi krańcami Polski, gdzie mogą wystąpić dobowe sumy opadów do 5 mm (woj. lubelskie). Model ECMWF wskazuje sumy do 1 mm na wschodzie kraju. Obydwa modele wskazują również na możliwość niewielkich opadów na południowym zachodzie Polski, gdzie zgodnie z prognozami ECMWF, dobowe sumy mogą osiągnąć 5 mm.
Wtorek (01.10): Według modelu GFS opady możliwe są na zachodzie Polski, szczególnie w woj. lubuskim i zachodniej części woj. dolnośląskiego, gdzie dobowe sumy mogą dochodzić do 10 mm. Model ECMWF prognozuje występowanie strefy opadów na tym samym obszarze, ale dodatkowo również w znacznej części centrum i na południu kraju. Prognozowana suma dobowa opadu przez ten model to przeważnie 2-10 mm, punktowo nawet 15 mm.
Środa (02.10): W wynikach modeli GFS i ECMWF występują znaczne rozbieżności. Według modelu GFS opady mają występować głównie na północy, częściowo w centrum i na południu kraju, a ich suma dobowa nie powinna przekroczyć 5 mm. Model prognozuje wyższe wartości w woj. zachodniopomorskim, gdzie możliwe są sumy 5-15 mm. Model ECMWF wskazuje na występowanie opadów w znacznej części Polski, przy czym największe sumy opadów (do 15-25 mm) mają wystąpić na południu i południowym wschodzie kraju. Na południowym zachodzie kraju prognozowana przez ECMWF suma dobowa opadu wyniesie 2-5 mm, miejscami 10 mm (woj. dolnośląskie).
Czwartek (03.10): W wynikach obydwu modeli występują rozbieżności co do położenia strefy opadów. Model GFS wskazuje na występowanie dobowych sum opadów w zakresie 5-15 mm w znacznej części Polski (z wyłączeniem wschodu i północnego zachodu kraju). Model ECMWF prognozuje występowanie opadów o sumie 5-20 mm (punktowo 25 mm) w południowo-wschodniej części Polski. Prognoza ECMWF wskazuje na możliwość opadów do 2 mm na południowym zachodzie.
Piątek (04.10): W wynikach obydwu modeli występują rozbieżności co do położenia strefy opadów. Prognozy modelu GFS wskazują na możliwość opadu do 10 mm na zachodzie i północy kraju. Miejscami (w tym na zachodzie), sumy mogą osiągnąć nawet 15 mm. Prognoza ECMWF wskazuje na odmienne obszary objęte opadem. Zgodnie z prognozą, opady mają wystąpić w południowo-wschodniej części kraju, a dobowe sumy mają wynosić 2-10 mm, maksymalnie 20 mm w woj. małopolskim. Opady do 2-5 mm możliwe są również w południowej części woj. dolnośląskiego i opolskiego.
Sobota (05.10): W wynikach obydwu modeli występują rozbieżności co do położenia strefy opadów. Model GFS prognozuje opady w znacznej części kraju, jednak o sumie nieprzekraczającej z reguły 2 mm (na Wybrzeżu możliwy opad do 5 mm). Zgodnie z prognozami modelu ECMWF, opady do 1 mm mogą wystąpić na północy kraju, a na południu dobowe sumy mogą wynieść maksymalnie 2 mm.
Aktualna sytuacja hydrologiczna (na 14:00 cz. u.)
Na górnej Odrze występowały spadki początkowo w strefie wody wysokiej, do strefy wody średniej. Na środkowej Odrze, powyżej stacji hydrologicznej Gozdowice, nadal obserwowane są wyraźne spadki w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej, przy przekroczonych od Ścinawy do Gozdowic– alarmowych. Miejscami na Odrze środkowej skanalizowanej wystąpiły wahania lub wzrosty stanów wody na skutek pracy urządzeń hydrotechnicznych – w Opolu-Groszowice stan wody wzrósł do strefy wody wysokiej. W Brzegu Dolnym stan wody opadł poniżej stanu ostrzegawczego.
Kulminacja fali wezbraniowej przeszła przez Gozdowice i dziś dotarła do Bielinka, gdzie stan wody wynosi 643 cm. Stan alarmowy przekroczony jest aktualnie o 93 cm. W Widuchowej występowały wzrosty stanów wody, dziś rano przekroczony został stan ostrzegawczy.
W zlewniach dopływów Odry notowane są głównie spadki i stabilizacja, lokalnie powyżej stanów umownych (Nysa Kłodzka, Ślęza, Bystrzyca, Widawa, Barycz, Orla, Bóbr, Warta). Na stacji Kostrzyn nad Odrą na Warcie stan wody wynosi 482 cm (stan alarmowy 410 cm) i w ostatniej dobie zaczął stopniowo opadać. W zlewni Baryczy stany wody opadają jeszcze przy utrzymujących się przekroczeniach stanów umownych. Na stacji Stary Raduszec na Bobrze stan wody wynosi obecnie 572 cm (stan alarmowy 500 cm) i sukcesywnie opada.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych:
- strefa wody niskiej 42%;
- strefa wody średniej 47%;
- strefa wody wysokiej 11%.
Na godz. 11 UTC stan alarmowy został przekroczony na:
- 16 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 128 cm na stacji NIETKÓW na rzece Odra.
Stan ostrzegawczy został przekroczony na:
- 5 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry.
Prognozowana sytuacja hydrologiczna
29.09 - 02.10.2024
Na Odrze od ujścia Baryczy do stacji hydrologicznej Gozdowice prognozuje się tendencję spadkową oraz utrzymanie stanów wody w strefie wody wysokiej, z przekroczeniem stanów alarmowych. Do poniedziałku (30.09) przekroczenia te będą znaczne (obecnie na stacjach Nietków, Cigacice, Połecko i Słubice to ponad 1 m), o czym informuje ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia nr 210. W Gozdowicach minionej nocy przeszła kulminacja wezbrania i w najbliższych dnach notowane będą spadki stanów wody. Na stacji Bielinek kulminacja występuje dziś (na poziomie 642-650 cm, czyli 92-100 cm powyżej stanu alarmowego) i potrwa do jutra rana, a następnie zaznaczać się będą spadki stanów wody powyżej stanu alarmowego. W Widuchowej przewiduje się wzrosty stanów wody powyżej stanu ostrzegawczego, niewykluczone również niewielkie przekroczenie stanu alarmowego w najbliżej dobie. W Gryfinie występować będą wahania z tendencją rosnącą w strefie wody wysokiej, z możliwością nieznacznie przekroczenia stanu ostrzegawczego. Dla Odry dolnej obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia nr 171 i 172 oraz ostrzeżenie hydrologiczne 2 stopnia nr 155.
W zlewniach dopływów dolnej Odry przewidywana jest przeważnie tendencja spadkowa stanów wody lub stabilizacja. Stany wody będą układały się na ogół w strefie wody niskiej i średniej. W ujściowych odcinkach dopływów Odry granicznej (zwłaszcza poniżej ujścia Warty) prognozuje się wzrosty z powodu cofki od rosnących stanów wody na Odrze. W ujściowym odcinku Warty (Kostrzyn nad Odrą) zaznaczać się będą dalsze stopniowe spadki stanów wody powyżej stanu alarmowego.
Ze względu na spłaszczony kształt fali powodziowej, a co za tym idzie, długi okres utrzymywania się powodziowych stanów wody, infrastruktura hydrotechniczna będzie pracowała z najwyższymi obciążeniami przez relatywnie długi czas. Wobec powyższego zwiększa się ryzyko awarii wałów przeciwpowodziowych innych elementów ochrony przeciwpowodziowej. Apelujemy o zachowanie ostrożności i reagowanie na wskazania służb.
Zachęcamy do śledzenia aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej w serwisie www.hydro.imgw.pl.
Obowiązujące ostrzeżenia
Ostrzeżenia meteorologiczne
Brak wydanych/obowiązujących ostrzeżeń meteorologicznych.
Ostrzeżenia hydrologiczne
Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych dla województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego oraz ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia dla woj. zachodniopomorskiego.
Nadal obowiązują też ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną głównie w dorzeczu Wisły oraz w zlewni Warty i dolnej Odry.
Apelujemy o sprawdzanie aktualizowanych prognoz oraz ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych na portalach IMGW-PIB: https://meteo.imgw.pl/, https://modele.imgw.pl/ i https://hydro.imgw.pl/
Opracowanie:
Marcin Czeczatka (Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju) - Synoptyk Kraju,
Szymon Poręba (Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju) - Synoptyk Ostrzeżeniowy,
Paweł Przygrodzki (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju),
Małgorzata Gori (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju),
Magdalena Korcz (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju),
Natalia Pilguj (Centrum Modelowania Meteorologicznego), Piotr Szuster (Centrum Modelowania Meteorologicznego), Artur Surowiecki (Centrum Modelowania Meteorologicznego).
Zatwierdzili:
Mariusz Figurski (Centrum Modelowania Meteorologicznego), Grzegorz Duniec (Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju), Paweł Przygrodzki (Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju).
Dodatkowe informacje 24h/dobę:
IMGW-PIB Biuro Prasowe
Twitter: https://twitter.com/IMGWmeteo
E. biuroprasowe@imgw.pl | T. (+48) 503 122 100
SERWIS POGODOWY DLA POLSKI: https://meteo.imgw.pl/
APLIKACJA MOBILNA: http://aplikacjameteo.imgw.pl/
SERWIS Z CAŁOROCZNĄ POGODĄ DLA GÓR: http://gory.imgw.pl/
DARMOWY WIDGET POGODOWY: http://widgetmeteo.imgw.pl/
IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.