Przejdź do treści

09.02.2021

Luty/Marzec: Pogodowa huśtawka

W ciągu ostatnich dni w Polsce wystąpiły intensywne opady śniegu a temperatura powietrza w wielu miejscach spadła poniżej -10°C, lokalnie nawet poniżej -20°C. Pod koniec stycznia informowaliśmy o wynikach eksperymentalnych modeli prognoz długoterminowych IMGW WRF-GFS (model prognozy pogody na 16 dni) oraz WRF-CFS (model na 9 miesięcy) które wskazywały, że w lutym zima nie będzie mogła się zdecydować czy zostać w naszym kraju na dłużej.

Przyglądając się aktualnym danym spróbujemy pokazać czego możemy się spodziewać w dwóch ostatnich dekadach lutego. Niewątpliwie czeka nas bardzo dynamiczna sytuacja. Fakt, że będzie biało i mroźnie nie dziwi już chyba nikogo, natomiast w drugiej dekadzie lutego (11-20 luty) modele WRF-CFS jak i WRF-GFS, pomimo różnic wynikających ze specyfiki samych modeli, generalnie rysują stopniowe (w ciągu kilku dni) przesuwanie się strefy niskiej temperatury powietrza w kierunku północno-wschodnim. Druga część tej dekady powinna być wyraźnie cieplejsza, z możliwością wystąpienia maksymalnej temperatury powietrza w okolicach 0°C (głównie zachodnia i południowo-zachodnia część kraju). 

W pierwszych dniach kolejnej dekady (21-28 luty) prawdopodobnie utrzyma się temperatura powietrza w pobliżu 0°C (maksymalna temperatura), by w drugiej części dekady ponownie spaść poniżej -10°C, głównie na południu, wschodzie oraz północno-wschodniej część kraju. Wyczekiwany, w wielu miejscach od lat, biały krajobraz z pewnością rekompensuje niedogodności (chociażby komunikacyjne) wynikające z występowania intensywnych opadów śniegu i niskiej temperatury powietrza. Przyglądając się wynikom modeli WRF-GFS i WRF-CFS, wiele wskazuje na to, że pogodowa huśtawka zimowej aury będzie charakterystyczna dla lutego 2021, a okresom niskich temperatur będą towarzyszyły krótkotrwałe odwilże.

Wiosno, ach to Ty?

Z uwagi na czas wyprzedzenia prognozy (do 9 miesięcy) model CFS jest powszechnie stosowanym źródłem informacji o przyszłych, możliwych warunkach meteorologicznych. Eksperymentalna implementacja WRF-CFS, wdrażana obecnie w IMGW-PIB, pozwala nam podjąć ostrożną próbę odpowiedzi na krótkie pytanie „czy w marcu będzie wiosna?” Aktualne wyniki modelu IMGW WRF-CFS, dla nadchodzącego miesiąca, wskazują na wyraźne ocieplenie, w zakresie możliwych wartości minimalnej i maksymalnej temperatury powietrza, już w drugiej dekadzie marca 2021 r. Sytuacja ta, z okresowymi napływami zimnego powietrza ze wschodu, ma się utrzymać również w ostatniej części marca. Aktualna długoterminowa prognoza średnich warunków termicznych i opadowych dla marca 2021, oparta na dotychczas stosowanych modelach IMGW-PIB i odniesiona do okresu referencyjnego 1981-2010, wskazuje na możliwe występowanie temperatury powietrza w normie (IMGW-Reg) lub powyżej normy (IMGW-Bayes), a więc potencjalnie ciepły marzec. Wyniki modelu WRF-CFS w sporej części pokrywają się z opublikowanymi 8 lutego br. tygodniowymi anomaliami ECMWF, które wyraźnie rysują dostępny okres drugiej połowy marca jako normalny dla zdecydowanej części kraju (południe, część południowo zachodnia i zachodnia część Polski). Zatem, czy to wystarczy, aby mówić o nadejściu wiosny? Jak podpowiadają dostępne modele meteorologiczne, na dzień dzisiejszy wiele wskazuje na to, że druga połowa marca może być cieplejsza niż zwykle, przy czym odpowiedź nie jest jednoznaczna i do pytania pewnie jeszcze nie raz wrócimy. A póki co, zanim niezdecydowana zima na dobre ustąpi powoli wyglądającej zza śnieżnych zasp wiośnie, cieszmy się z obecności śniegu, który być może pozwoli ograniczyć deficyt zasobów wodnych w naszym kraju. 

Animacje: 
• https://youtu.be/XDUrOYXrZ_E
• https://youtu.be/7tMQHLMkuNA

 

Czego możemy być pewni, to, że czeka nas ciekawy rok zaskakujących zjawisk meteorologicznych, których szczegóły będą czekały na meteo.imgw.pl.