Przejdź do treści

27.06.2023

Mobilna Stacja Meteorologiczna po udanych testach podczas ANTIDOTUM Airshow Leszno 2023

W dniach 16-18 czerwca na Lotnisku Leszno-Strzyżewice odbyły się pokazy lotnicze, podczas których można było podziwiać akrobacje solistów i grup pokazowych, wojskowe samoloty odrzutowe i śmigłowce polskich i zagranicznych sił powietrznych, pokazy szybowcowe, paralotnie, motoparalotnie i wiele więcej. W trakcie imprezy na stoisku IMGW-PIB prezentowano sprzęt zakupiony w ramach budowy programu Mobilnych Stacji Meteorologicznych.

Pod koniec maja wyposażenie zostało odebrane od dostawcy i wstępnie uruchomione, ale wyjazd na Airshow miał stanowić pierwszy poważniejszy terenowy test działania ogródka meteorologicznego i mobilnej stacji radiosondaży aerologicznych. Aparaturę pomiarową MSM rozstawiono na terenie stacji IMGW-PIB zlokalizowanej na płycie lotniska. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe było zaprezentowanie mobilnych czujników meteorologicznych i ich porównanie ze standardowym wyposażeniem stacjonarnym. W namiocie utworzono stanowisko do prezentowania danych z MSM, która jest skonfigurowana do współpracy z systemami do odbioru, wizualizacji danych meteorologicznych (SZDzSS, METAR4) i tworzenia depesz SYNOP, METAR, TEMP. Organizatorzy Airshow mieli możliwość korzystania z tych danych oraz z wykonywanych na ich podstawie prognoz tworzonych w Biurze Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Na stanowisku IMGW-PIB zaprezentowano również mobilny zestaw do wykonywania sondaży aerologicznych oparty na wyposażeniu przewożonym w specjalistycznych, terenowych zasobnikach. Z wstępnych prób sondaży aerologicznych wynika, że małe – zaledwie 100 g – balony meteorologiczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane do wykonywania profili temperatury, wilgotności, ciśnienia, prędkości i kierunku wiatru do pułapu ok 20 km.

W przyszłości sprzęt pomiarowy będzie zintegrowany z samochodem terenowym ze specjalną zabudową i wyposażeniem. Dzięki temu IMGW-PIB uzyska dostęp do niezwykle uniwersalnej i mobilnej platformy badawczej pozwalającej na wykonywanie pomiarów i obserwacji w miejscach i czasie nieosiągalnych dla stacjonarnych stacji meteorologicznych.

Docelowo program MSM przewiduje zbudowanie dwóch samochodów terenowych ze specjalistyczną zabudową i wyposażeniem, które będą działały na wydzielonych obszarach kraju (północ/południe).