Przejdź do treści

22.04.2021

Model IMGW-TWS: Prognoza temperatury na pierwszą dekadę maja (1-10.05.2021 r.)

Najnowsze wyniki opracowywanego w Centrum Modelowania Meteorologicznego modelu IMGW-TWS dają nadzieję na ciepłą majówkę. Temperatura maksymalna w prawie całym kraju może przekroczyć 20°C.

Model IMGW-TWS wykonuje prognozę zakresu minimalnej i maksymalnej temperatury powietrza, jaka powinna wystąpić w okresie jednej dekady miesiąca  (10 dni). W przypadku obliczeń dla pierwszej dekady maja (01-10.05) model wskazuje, że najchłodniej będzie na północnym wschodzie kraju oraz w górach. Temperatura minimalna w tych regionach oscylować będzie od -1°C do 9°C (w szczytowych partiach górskich od -6°C do 5°C). Nieco wyższe wartości temperatury minimalnej od 1°C do 11°C kształtować się powinny w pozostałych częściach kraju. Miejscami w centrum i na zachodzie, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, możliwa temperatura minimalna w zakresie od 3°C do 12°C. 

Według modelu IMGW-TWS najcieplej będzie głównie w południowych, zachodnich i centralnych regionach Polski. Temperatura maksymalna wahać się tam będzie od 12°C do 24°C. Niższych wartości temperatury maksymalnej od 9°C do 21°C spodziewać się można przeważnie na północy i w górach (w szczytowych partiach od -1°C do 10°C).

Prezentowana prognoza jest wynikiem obliczeń  numeryczno-statystycznego modelu pogodowego IMGW-TWS i nie jest weryfikowana przez synoptyków.

Opracowano w Zakładzie Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.