Przejdź do treści

23.09.2022

Modernizacja sieci radarów meteorologicznych POLRAD – stan aktualny

Sieć POLRAD, składająca się z radarów dopplerowskich pracujących w paśmie częstotliwości C, przechodzi gruntowną modernizację. Do końca 2023 roku nastąpi wymiana wszystkich urządzeń na magnetronowe z funkcjonalnością pomiarów w podwójnej polaryzacji. Powstaną też dwie nowe stacje radarowe – w Użrankach i na Górze Świętej Anny. Ponadto planowane jest zwiększenie wysokości wieży w Brzuchani oraz przeniesienie radaru w Gdańsku, aby umożliwić rozbudowę portu lotniczego. Przedstawiamy aktualne zaawansowanie prac.

RADAR W ŚWIDWINIE

Radar zakończył pracę operacyjną pod koniec sierpnia. W ostatnich dniach na wieży zainstalowano nowe urządzenie i niedługo dane z tej lokalizacji będą ponownie dostępne. Możliwości pomiarowe nowo zainstalowanego radaru są takie same, jak pracującego już urządzenia w Legionowie. Ponieważ radar w Świdwinie jest zlokalizowany niedaleko lotniska, jego wieża została pomalowana w biało-czerwone pasy. Taka sama kolorystyka została zastosowana również dla kopuły, której montaż możecie zobaczyć na zdjęciach.
 

RADAR W ŚWIDWINIE

 

RADAR W UŻRANKACH

W Użrankach koło Mrągowa na dobre rozpoczęła się budowa nowego radaru. Możemy już powoli zobaczyć zarys przyszłego obiektu – metalowa konstrukcja radaru z dnia na dzień jest coraz wyższa.
 

RADAR W UŻRANKACH


MODERNIZACJA I MAPY RADAROWE

Obecnie na mapach radarowych dostępnych na stronie https://meteo.imgw.pl/, ze względu na aktualizację oprogramowania, nie są widoczne zasięgi radarów. Informację o tym, które z radarów działają w danej chwili, możecie uzyskać pod adresem https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/.

 

Więcej o planowanych pracach przeczytacie w https://obserwator.imgw.pl/modernizacja-sieci-polrad/.