Przejdź do treści

03.08.2023

Niebezpieczna sytuacja pogodowa w Polsce w weekend 05-06.08.2023 r.

Już od kilku dni obserwujemy wyliczenia modeli numerycznych, które dość spójnie prognozują deszczową i chłodną pogodę w nadchodzący weekend. Jeżeli wszystko ułoży się zgodnie z dzisiejszymi prognozami, to w sobotę i w niedzielę Polska zostanie podzielona na dwie części, tą wschodnią cieplejszą i zachodnią chłodniejszą.

Przez obszar naszego kraju, powoli z południa na północ, będzie wędrował układ niskiego ciśnienia i związany z nim front atmosferyczny. Strefa frontu oddzieli dwie skrajnie różne termicznie, ale bardzo wilgotne masy powietrza. Nad zachodnią Polskę napłynie chłodne polarne  morskie, a nad wschodnią bardzo ciepłe znad Morza Czarnego. Różnica temperatury nad Polską będzie ogromna, na odcinku od Lublina do Łodzi może wynieść nawet 15°C.

Z uwagi na powolny ruch frontu i znaczne zasoby wilgoci, miejscami, zwłaszcza w centralnej i wschodniej części kraju sumy opadów mogą być znaczne, powodując wzrosty stanów wody w rzekach, możliwe przekroczenia stanów umownych oraz lokalne podtopienia.

W bardzo ciepłym powietrzu na krańcach wschodnich niewykluczone są gwałtowne burze. Cały układ stopniowo będzie odsuwał się na wschód. Od poniedziałku nieco spokojniej, ale znacznie chłodniej.

Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB