Przejdź do treści

11.09.2024

Niż genueński Boris. Prognoza pogody na okres 12-15.09.2024 r.

Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Wystąpią powodzie i zalania. Nad Polską będzie zalegała bardzo wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Znajdziemy się pod wpływem niżu genueńskiego o nazwie Boris, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. W województwach dolnośląskim, opolski i śląskim od czwartku do niedzieli prognozowana jest suma nawet do 150 l/m2. Punktowo kumulacje opadów mogą być niestety jeszcze wyższe. IMGW-PIB wydało ostrzeżenia 3. najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

Najbliższej nocy, ze środy na czwartek, spodziewamy się pierwszych, silniejszych opadów deszczu, zwłaszcza na południu Dolnego Śląska. Główna strefa opadów wystąpi w drugiej połowie nocy. Suma opadów za godziny nocne w tym obszarze wyniesie ok. 15-20 l/m2. Poza tym słabo popada również na zachodzie i w centrum kraju. Na południu i wschodzie sporo mgieł ograniczających widzialność do 200 m. Noc będzie dość chłodna, od 8°C do 13°C. Nad morzem i w górach porywisty wiatr
do 60 km/h.

W czwartek i piątek bardzo silne opady deszczu, powodujące podtopienia i zalania na południu kraju. Najgorsza sytuacja wystąpi w województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim. Suma opadów za te dwie doby może wynieść ok. 120 l/m2. Padać będzie również na zachodzie kraju i na Pomorzu, tam do ok. 40-50 mm w ciągu dwóch dni. Pogoda dodatkowo będzie jeszcze bardziej nieprzyjemna ze względu na porywisty wiatr do 55 km/h, nad morzem i w górach do ok. 60 km/h, przeważnie z kierunków północnych. W strefie opadów temperatura spadnie i w ciągu dnia maksymalnie wzrośnie do 15°C, a w obszarach podgórskich w dzień tylko 11°C. Cieplej we wschodniej połowie kraju, do 25°C na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Nocami od 9°C do 13°C.

W sobotę strefa silnych opadów deszczu obejmie również centrum i wschód kraju. W dalszym ciągu jednak sytuacja najgorzej zapowiada się na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, tam suma opadów nawet do 60 l/m2 za cały dzień. Od Ziemi Łódzkiej, przez Mazowsze, po Lubelszczyznę także silne opady, punktowo do ok. 40 mm. Na wschodzie kraju dodatkowo mogą też pojawiać się burze z porywistym wiatrem. Na termometrach od 16°C do 21°C, na terenach podgórskich nadal chłodno od 10°C do 15°C. Porywy wiatru mogą osiągać do 60 km/h, także na nizinach. W Sudetach porywy jeszcze silniejsze, do 90 km/h.

Niedziela także deszczowa, ale opady powinny być już o wiele słabsze. Padać może nadal prawie w całym kraju. Na południu prognozuje się do ok. 30 mm deszczu, na zachodzie i punktowo na wschodzie do ok. 20 mm. Nadal silny i porywisty wiatr z północy i wschodu, osiągający w porywach do 70 km/h w centrum kraju, na południu nawet do 85 km/h.

Podsumowując, weekend będzie pochmurny, deszczowy i wietrzny. Po niedzieli opady nadal mogą miejscami występować, ale powinny być dużo słabsze.

Prognozowana sytuacja hydrologiczna

Należy spodziewać się bardzo szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody. Pomimo aktualnie niskich stanów i ostrzeżeń przed suszą, intensywny opad deszczu w dość krótkim czasie nie będzie miał możliwości infiltrowania w głąb gleby, przez co zamieni się w odpływ powierzchniowy.
Prognozowane są dwa główne zagrożenia hydrologiczne w ciągu najbliższych dni. Pierwszym z nich będzie gwałtowny przybór wody w korytach rzecznych – prognozuje się szybki wzrost do strefy wody wysokiej, z przekroczeniami stanów umownych. Największe przyrosty stanów wody prognozowane są w piątek, sobotę i niedzielę. Istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia się lokalnych wezbrań. Na wielu stacjach hydrologicznych możliwe będzie przekroczenie stanów umownych. Drugim zagrożeniem będą podtopienia na obszarach miejskich. Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejski systemy kanalizacyjne.
Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi od piątku do niedzieli.

Główne zagrożenie hydrologiczne związane z niżem genueńskim w ciągu najbliższych dni (czwartek-niedziela) będzie obejmowało obszar dorzecza górnej i środkowej Odry. Od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni górnej Wisły.
 

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW-PIB 1., 2. i 3. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW-PIB 1., 2. i 3. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

 

Ostrzeżenie hydrologiczne IMGW-PIB 3. stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych.

Ostrzeżenie hydrologiczne IMGW-PIB 3. stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych.

 

12 h suma opadów na godzinę 18 UTC (21:00 ) w czwartek, model GFS.

12 h suma opadów na godzinę 18 UTC (21:00 ) w czwartek, model GFS.

 

12 h suma opadów na godzinę 18 UTC (20:00) w piątek, model GFS.

12 h suma opadów na godzinę 18 UTC (20:00) w piątek, model GFS.

 

12 h suma opadów na godzinę 18 UTC (20:00) w sobotę, model GFS.

12 h suma opadów na godzinę 18 UTC (20:00) w sobotę, model GFS.