Przejdź do treści

20.08.2024

Nowe produkty IMGW-PIB dla rolnictwa

IMGW przygotowało nowe produkty dla rolnictwa: prognoza wilgotności gleby oraz mapa obrazująca niedobór i nadmiar opadów. Prognozy dostępne są w serwisie agrometeo.imgw.pl.

Prognoza wilgotności gleby
Link: https://agrometeo.imgw.pl/prognoza_wilgotnosci_gleby#prognoza

Na mapach pokazujemy prognozy wilgotności gleby w dwóch warstwach (7-28 cm i 28-100 cm) na najbliższe 7 dni. Te prognozy są tworzone przy użyciu modelu sztucznej inteligencji, który uwzględnia wcześniejsze dane o wilgotności gleby oraz prognozy temperatury i opadów przygotowywane przez Europejskie Centrum Prognoz Pogody (ECMWF). Dodatkowo na mapach można zobaczyć, jak wiarygodna jest prognoza (bardzo dobra, dobra, słaba), co jest oceniane na podstawie analizy 50 różnych prognoz.

Prognoza wilgotności gleby


Prognoza niedoborów i nadmiarów opadów
Link: https://agrometeo.imgw.pl/okresy_niedoborow_i_nadmiarow_opadow

Okresy niedoborów to liczba dni, kiedy nie było deszczu lub gdy suma opadów była mniejsza niż ustalony próg. Z kolei okresy nadmiarów to dni, kiedy opady przekraczały ustalone wartości. W rolnictwie ważne jest, jak często występują dni z różnymi ilościami opadów, zwłaszcza w okresie wegetacji roślin.

W polskim klimacie jednym z najgroźniejszych zjawisk dla upraw są susze, spowodowane brakiem opadów. Co istotne, małe ilości deszczu, które szybko odparowują, nie przynoszą roślinom korzyści, ponieważ woda nie zdąża wsiąknąć w glebę. Z drugiej strony, bardzo intensywne opady również nie są korzystne, zwłaszcza na nierównym terenie. Duża ilość wody spływa po powierzchni ziemi, powodując erozję gleby, a tylko niewielka część wody wsiąka w głąb.

Dlatego stworzono produkt, który monitoruje zarówno niedobory, jak i nadmiary opadów. Uwzględnia on różne potrzeby roślin w zależności od pory roku, uwzględniając zarówno okres wiosenno-letni, jak i jesienno-zimowy.

 Prognoza niedoborów i nadmiarów opadów

 
* uczenie maszynowe wykorzystuje algorytmy do analizowania dużych ilości danych, wyciągania wniosków z wniosków, a następnie podejmowania świadomych decyzji.