Przejdź do treści

29.09.2023

Nowy nabytek IMGW-PIB do pomiaru pionowego profilu wiatru

Dopplerowski sodar meteorologiczny firmy Metek GmbH, zakupiony ze środków inwestycyjnych PSHM, umożliwia pomiar przestrzennych składowych (poziomych i pionowych) wektora wiatru do wysokości kilkuset metrów nad urządzeniem, z rozdzielczością pionową kilkunastu metrów.

Pomiary mogą być wykonywane praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych (poza silnym deszczem), również we mgle, która ogranicza np. zasięg pracy lidarów. Z tego względu sodary są powszechnie wykorzystane do osłony lotnisk, pozwalają bowiem wykrywać uskoki wiatru nad pasem startowym. Są pomoce także przy analizie dyspersji zanieczyszczeń oraz niezbędne do oceny potencjalnego zanieczyszczenia środowiska przy awarii elektrowni atomowej. 

Urządzenie zainstalowano na okres testów w ogródku meteorologicznym przy ulicy Podleśnej 61 w Warszawie. Aparat nie jest przeznaczony do pracy w jednym miejscu, będzie wykorzystywany w zależności od potrzeb do krótkoterminowych kampanii pomiarowych, osłon zawodów i pokazów lotniczych oraz w projektach badawczych.

Więcej https://obserwator.imgw.pl/nowy-nabytek-imgw-pib-do-pomiaru-pionowego-p….