Nowy produkt od IMGW-PIB: Prognozy meteorologiczne dla osłony granic
Tereny transgraniczne, ze względu na istotne znaczenie turystyczne, gospodarcze i strategiczne, wymagają dodatkowej osłony meteorologicznej, kierowanej do zróżnicowanej grupy odbiorców. Odpowiedzią na te potrzeby jest projekt spersonalizowanej prognozy pogody dla terenów przygranicznych, realizowany w ramach prac statutowych w Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
Prognoza meteorologiczna dla osłony granic powstaje na bazie prognoz synoptycznych, numerycznych oraz ostrzeżeń meteorologicznych dla województw przygranicznych, przy wykorzystaniu niestandardowych metod wizualizacji i przekazu obserwacji oraz prognoz. Z uwagi na szczegółowość danych i możliwości ich prezentacji, projekt został podzielony na kilka etapów, które będą obejmowały inne fragmenty terenów przygranicznych. Pierwszy etap wdrożonego systemu prognostycznego obejmuje północno-wschodnie obszary przygraniczne Polski.
Prognoza zawiera kilka komponentów. Po pierwsze – dane operacyjne pochodzące z sieci pomiarowej IMGW-PIB, przedstawiające najbardziej aktualne wartości: temperatury powietrza, prędkości i kierunku wiatru, wilgotności i ciśnienia powietrza oraz widzialności. Kolejnym produktem są prognozy ultrakrótkoterminowe z czasem prognozy do 8 godzin, dotyczące temperatury powietrza i powierzchni gruntu, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia i wilgotności. W przypadku planowania dłuższych działań można skorzystać z prognoz mezoskalowych z czasem prognozy 48 godzin. Wśród ponad 10 parametrów prognostycznych do ciekawszych, szczególnie dla planowania np. wypraw turystycznych, zaliczyć można indeks stabilności mgły, zachmurzenie oraz prawdopodobieństwo wystąpienie burz w ciągu najbliższej godziny na terenie całego kraju. Warto dodać, że opracowany w Centrum Modelowania Meteorologicznego system prognozowania prawdopodobieństwa wystąpienia burz jest unikalnym rozwiązaniem, charakteryzujących się wysoką sprawdzalnością. W Prognozie meteorologicznej dla osłony granic, oprócz danych obserwacyjnych i wyników numerycznych modeli pogody, udostępniane są również prognozy synoptyczne i ostrzeżenia meteorologiczne.
Prognoza dostępna jest w „Serwisie informacyjnym IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego” pod adresem https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=35717. Można ją otwierać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak również na urządzeniach mobilnych, co szczególnie jest przydatne w czasie działań terenowych.
Zapraszamy do śledzenia wszystkich serwisów tematycznych IMGW-PIB.