Przejdź do treści

06.12.2023

Nowy produkt w serwisie CMM IMGW-PIB: sondaże aerologiczne

Prowadzenie pomiarów meteorologicznych w górnych warstwach atmosfery jest jednym z najważniejszych zadań wszystkich służb pogodowych na świecie. Zebrane w ten sposób dane są bezcennym wkładem do matematycznych modeli prognostycznych i pozwalają właściwie przewidywać niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od blisko 100 lat skutecznie podąża w tej dziedzinie za światowymi trendami i dostarcza wiarygodnych informacji, z których korzystają m.in. służby lotnicze.

W Serwisie informacyjnym Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB udostępniamy najbardziej aktualne wyniki sondaży aerologicznych realizowanych w 4 lokalizacjach: Łeba, Legionowo, Tarnów i Wrocław. Dane prezentowane są za pomocą diagramów termodynamicznych Skew-T z hidografem, generowanych za pomocą biblioteki thunderR.

Zainteresowany szczegółami badań sondażowych zapraszamy do lektury opracowania eksperckiego w Akademii CMM oraz na łamy magazynu Obserwator, gdzie pisaliśmy o historii pomiarów aerologicznych w Polsce oraz ostatnich inwestycjach IMGW w modernizację Stacji Pomiarów Aerologicznych IMGW-PIB.

Nowy produkt w serwisie CMM IMGW-PIB: sondaże aerologiczne