Nowy prognostyczny model zasolenia dla Odry – model IMGW AD
W sierpniu br. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB w ramach Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju uruchomił model prognostyczny zasolenia wody – model IMGW AD. Wyniki dostępne są dla każdego w serwisie hydrologicznym hydro.imgw.pl.
Priorytetowo projekt skupił się na obserwacji jakości wody w rzece Odra. Monitoring bazuje na godzinnych danych z 32. automatycznych stacji pomiarowych Instytutu Rybactwa Śródlądowego-PIB i Instytutu Ochrony Środowiska-PIB. Dane jakie są analizowane to m.in.: przewodność elektrolityczna, tlen rozpuszczony, odczyn wody (pH), temperatura wody, a docelowo również mętność wody.
„Model IMGW AD oraz nowe funkcjonalności serwisu hydrologicznego IMGW-PIB zostały opracowane w celu eliminowania ryzyka nakładania się sytuacji niekorzystnych, które powodują istotne zmiany zasolenia rzeki Odry. Dedykowane są przede wszystkim zakładom oprowadzającym ścieki o zwiększonym zasoleniu, lecz również podmiotom i instytucjom, zajmującym się kompleksowym zarządzaniem w zakresie gospodarki wodnej” komentuje dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB.
Dane od 1 dnia do 6 tygodni wstecz oraz wynik modelowania w postaci interaktywnych wykresów dostępne są dla każdego w serwisie hydrologicznym IMGW-PIB: hydro.imgw.pl, w zakładce „Rzeki/akweny”. Dane dostępne są również w formie tabelarycznej.
W serwisie udostępniamy również prognozę zasolenia - przewodność elektrolityczna. Jest to wynik opracowanego przez ekspertów IMGW-PIB modelu, który wykorzystuje pomiary przewodności elektrolitycznej z IRS-PIB i IOŚ-PIB oraz równania adwekcji/dyspersji. Dlatego nazywamy go modelem IMGW AD w opisywaniu rozprzestrzeniania zasolenia Odry.
Wyniki modelu IMGW AD aktualizowane są w trybie ciągłym, 5 razy na dobę (cykl 3 godzinny) w godzinach od 7 do 19 UTC, a sama prognoza publikowana jest na kolejne 72 godziny dla stacji odrzańskich.
Z kolei informacje o wielkości natężenia przepływu i prędkości średniej wody w profilu podłużnym Odry pochodzą z pomiarów hydrologicznych oraz wyliczeń modelu hydrodynamicznego – modelu IMGW HD.