Przejdź do treści

15.12.2022

Nowy satelita zwiększy efektywność monitoringu burz w Polsce

13 grudnia br. z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystrzelono europejskiego satelitę trzeciej generacji MTG-I1, który dostarczy lepszej jakości danych meteorologicznych przez następne 20 lat i znacznie rozszerzy obecne możliwości obrazowania wyładowań atmosferycznych. Z jego usług skorzysta również IMGW-PIB.

Satelita został wyposażony w dwa nowoczesne i innowacyjne instrumenty: Flexible Combined Imager (FCI) oraz Lightning Imager (LI), które umożliwią opracowywanie dokładniejszych krótkoterminowych prognoz pogody. Czujnik FCI to następca obecnie działającego urządzenia SEVIRI. Nowy instrument będzie pozyskiwał dane o lepszej rozdzielczości przestrzennej, czasowej oraz spektralnej. Z kolei LI to pierwszy europejski czujnik do detekcji wyładowań umieszczony na orbicie okołoziemskiej, który będzie istotnym uzupełnieniem naziemnych systemów detekcji wyładowań, dostarczając informacji z obszarów znajdujących się poza ich zasięgiem (np. z mórz i oceanów).

METEOSAT trzeciej generacji to europejski sukces”. – zaznaczył Phil Evans, dyrektor generalny EUMETSAT. – „Celem tej wielomiliardowej inwestycji jest zapewnienie służbom meteorologicznym większej ilości dokładniejszych informacji, które pomogą chronić życie, mienie i infrastrukturę. Ten system dosłownie uratuje życie”.

Umieszczenie satelity na orbicie to dopiero początek skomplikowanego i długotrwałego procesu uruchamiania i testowania, który w przypadku FCI będzie trwał rok, a w przypadku LI dłużej (na tym etapie trudno powiedzieć jak długo, ale zakłada się, że do wiosny 2024). W tym czasie dane będą stopniowo udostępniane zespołom uczestniczącym w testowaniu, również dla IMGW-PIB.

Jedną z największych korzyści systemu będzie możliwość śledzenia aktywności elektrycznej komórek burzowych zanim jeszcze dotrą one do Polski i zostaną objęte monitoringiem naszej aparatury naziemnej”. – wyjaśnia dr Bożena Łapeta, ekspertka z Zakładu Teledetekcji Satelitarnej, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju. – „Dzięki temu będziemy mogli szybciej ostrzegać o poważnych i niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. Ponadto nowy satelita dostarczy więcej szczegółów na temat aktualnych warunków pogodowych, co pomoże poprawić detekcję takich zjawisk jak burze, mgły czy pożary”.

MTG to następca obecnie działającego systemu METEOSAT. Cała konstelacja składać się będzie z trzech satelitów: dwóch obrazujących i jednego sondującego (pierwszego operacyjnie działającego na orbicie geostacjonarnej). Umożliwią one pozyskiwanie w czasie bliskim rzeczywistemu informacji o stanie atmosfery w trzech wymiarach. Dane te będą miały istotne znaczenie dla poprawy dokładności numerycznych prognoz pogody. Innowacyjna technologia satelitarna jest jednym z kluczowych elementów globalnego systemu obserwacji pogodowych WMO, mającego na celu wypracowanie w ciągu najbliższych pięciu lat zintegrowany światowego programu ostrzegania, który ma zapewnić każdej osobie na Ziemi dostęp do informacji o zagrożeniach pogodowych i klimatycznych (https://obserwator.imgw.pl/wmo-opracuje-plan-globalnego-programu-early-warnings-for-all/).