Przejdź do treści

23.02.2021

Obserwatorium IMGW-PIB na Śnieżce wspólnym dobrem #ChronmySniezke

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje o przypadkach niszczenia infrastruktury Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce. Niestety musimy potwierdzić, że takie zdarzenia miało miejsce: 12 stycznia 2021 r.

Na szczęście incydent wandalizmu nie wpłynął na funkcjonowanie Obserwatorium. Prace obserwacyjne prowadzone przez pracowników IMGW-PIB są realizowane bez zakłóceń, a budynek stacji nie został zamknięty. Sytuacje są jednak coraz poważniejsze. Chociażby ostania próba włamania się do kapliczki przy pomocy siekiery z dnia 21 lutego. Coraz częściej odnotowywane są równocześnie przypadki wchodzenia na dach dysku restauracyjnego oraz próby nieuprawnionego wejścia do środka.

To bardzo niebezpieczne sytuacje dla pracowników IMGW-PIB jak i osób narażających zdrowie swoje i innych. Może też doprowadzać do uszkodzeń konstrukcji budynku.

Infrastruktura Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW-PIB jest bardzo istotnym elementem systemu prognozowania i ostrzegania. Wszelkie uszkodzenia elementów pomiarowych i telemetrycznych mogą powodować utratę danych, które są niezbędne do prowadzenia osłony hydrologiczno-meteorologicznej kraju oraz ostrzegania każdego z nas przed niebezpiecznymi zjawiskami, takimi jak: powodzie, susze, wichury, burze, intensywne opady deszczu, śniegu oraz gwałtowne zmiany temperatury czy skoki ciśnienia.

Apelujemy - dbajmy o swoje zdrowie i chrońmy tak cenne dziedzictwo kulturowe, jakim jest budynek WOM Śnieżka.

#ChronmySniezke