Przejdź do treści

08.02.2021

Orientacyjna synoptyczna prognoza pogody na najbliższy tydzień (08-14.02.2021): Będzie bardzo mroźno, miejscami wystąpią też silne śnieżyce

Drugi tydzień lutego przyniesie pogłębienie zimowych warunków nad Polską. Będzie bardzo mroźno, miejscami wystąpią też silne śnieżyce. Należy spodziewać się też przeważnie dużej ilości zachmurzenia, a często też porywistego wiatru, powodującego nie tylko zawieje i zamiecie śnieżne, ale jeszcze bardziej obniżającego odczuwalną przez nas temperaturę powietrza.

W poniedziałek strefa okresami silnych opadów śniegu będzie się stopniowo przemieszczać z południa na północ kraju. Miejscami, głównie na wschodzie i w centrum kraju, spadnie do około 15 cm śniegu. Silnym opadom towarzyszyć będzie dość silny i porywisty wiatr, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Na południu i południowym wschodzie opady śniegu przejdą w opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Warunki na drogach będą bardzo złe. Niemal w całym kraju mroźno: od -12°C na północnym wschodzie do -7°C na południowym zachodzie, jedynie na krańcach południowo-wschodnich i południowych cieplej, miejscami nieco powyżej 0°C. Porywisty wiatr sprawi, że odczuwalna temperatura powietrza będzie jeszcze sporo niższa!

Wtorek – w nocy umiarkowane, ale stopniowo słabnące opady śniegu, wystąpią na wschodzie i północy kraju. Na pozostałym obszarze opady śniegu powinny być już słabe. W dzień również okresami będą występować opady śniegu, ale przeważnie o słabym natężeniu, do 2-5 cm. Silniejsze będą na krańcach północnych, na wschodnim wybrzeżu do 10 cm. Temperatura maksymalna przeważnie od -10°C do -5°C, na krańcach południowo-wschodnich ponownie nieco na plusie. Wiatr osłabnie, jedynie na północy okresami może być porywisty.

Środa – opady śniegu wystąpią głównie pod koniec dnia na południu kraju, nad pozostałym obszarem prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie niewielkie. Mroźno: maksymalnie od -13°C na Suwalszczyźnie do -7°C na zachodzie i -5°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany.

Czwarteknajprawdopodobniej czeka nas kolejna silna śnieżyca, które obejmie południe, wschód, a także częściowo centrum Polski. Śnieg będzie padał ponownie przy porywistym wietrze, powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. Na krańcach południowo-wschodnich nie można wykluczyć przejściowych opadów marznących, powodujących gołoledź. Nadal bardzo zimno: temperatura maksymalna prawie w całym kraju około -10°C lub nawet nieco poniżej, cieplej będzie na północnym zachodzie oraz na wybrzeżu – lokalnie do około -1°C. Uwaga: temperatura odczuwalna będzie sporo niższa!

Piątek – strefa opadów śniegu zaznaczy się jeszcze na wschodzie i południowym wschodzie, ale będzie słabsza i stopniowo będzie się odsuwać poza wschodnie granice kraju. Poza tym miejscami wystąpią przelotne opady śniegu. Pozostaniemy w mroźnym powietrzu. Najzimniej będzie na wschodzie i południu, gdzie temperatura wzrośnie maksymalnie do około -10°C, na zachodzie i Pomorzu będzie około -5°C, na wybrzeżu około 0°C. We wschodniej połowie kraju wiatr okresami dość silny, porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, na pozostałym obszarze słabszy, miejscami jednak także porywisty.

Weekend – mroźny, okresami występować będą opady śniegu. Nocami temperatura może obniżać się nawet poniżej -20°C. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, zwiększający odczucie chłodu!