Przejdź do treści

14.12.2020

Orientacyjna synoptyczna prognoza pogody na najbliższy tydzień (14-20.12.2020)

W rozpoczynjącym się tygodniu nie doświadczymy znaczących zmian w pogodzie. Nadal będzie dość sporo chmur, ale będą też dni z większą ilością słońca, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia. Niestety, wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, a w poniedziałek i wtorek lokalnie też opady marznące powodujące gołoledź. Termicznie Polska będzie podzielona na cieplejszy zachód (tam termometry pokażą lokalnie nawet 8°C) i chłodniejszy wschód.

W poniedziałek na przeważającym obszarze kraju dużo chmur, a więcej chwil ze słońcem na będzie na zachodzie i południu. Będzie mglisto, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju, gdzie gęste mgły mogą utrzymywać się przez znaczną część dnia. Na północy i wschodzie wystąpią słabe opady deszczu i mżawki, a lokalnie również śniegu. Rano opady mogą marznąć i powodować gołoledź, więc drogi i chodniki będą śliskie. Na termometrach w ciągu dnia od -1°C na północnym wschodzie do 6°C, 7°C na zachodzie. Wiatr słaby, tylko nad morzem okresami umiarkowany, przeważnie z kierunków południowych.

Po mglistej nocy wtorek nie będzie się znacznie różnić od poniedziałku, jedynie mgieł będzie mniej, te będą występować jedynie przed południem. Nadal możliwe będą opady: na wschodzie śniegu, lokalnie również deszczu bądź mżawki (przejściowo opady mogą marznąć, więc na drogach ślisko), a na północnym zachodzie samego deszczu.

W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura od -4°C, -3°C na południowym wschodzie do 3°C, 4°C na północnym zachodzie; a w kotlinach karpackich spadek temperatury lokalnie do -6°C. Temperatura w dzień podobna do poniedziałkowej, od 0°C na północnym wschodzie i miejscami na południu do 6°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Przygórzu Sudeckim okresami porywisty, południowy i południowo-wschodni.

W środę pochmurno i więcej opadów deszczu, a na północnym wschodzie oraz w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. W dzień będzie nieco cieplej, temperatura od 1°C na północnym wschodzie do nawet 8°C na zachodzie. Wiatr słaby, jedynie nad morzem umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich.

W czwartek i piątek słońce na przemian z chmurami, ale nie powinno padać. Temperatura w dzień zbliżona do tej ze środy, od 2°C, 3°C na północnym wschodzie do 8°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, z kierunków południowych.

Jeszcze więcej słońca będzie w sobotę i również bez opadów. W niedzielę natomiast więcej chmur, ale opady jedynie na północnym zachodzie. Temperatura maksymalna będzie nieznacznie niższa, od 2°C na północnym wschodzie do 6°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu chwilami porywisty, południowo-wschodni i południowy.