Przejdź do treści

28.12.2020

Orientacyjna synoptyczna prognoza pogody na najbliższy tydzień (28.12.2020 – 03.01.2021)

Kolejne dni pod względem pogodowym będą bardziej przypominały późną jesień niż prawdziwą zimę. Rozległy niż znad zachodniej Europy spowoduje, że będzie nam towarzyszył dość silny i porywisty, południowy wiatr. Temperatura w ciągu dnia od 2°C do 6°C, a nocami pojawi się lekki mróz. Opady śniegu, na ogół słabe pojawią się jedynie lokalnie.

W poniedziałek sporo chmur ale w centrum i na Warmii może pojawić się trochę słońca.  Na krańcach północnych, na wschodzie oraz na południu kraju słabe opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. W górach opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 10 cm. Temperatura maksymalna od 1°C na Mazurach, około 5°C w centrum i nad morzem do 8°C na Podkarpaciu. W nocy na zachodzie spadek temperatury do -1°C i tam może być ślisko. W kotlinach temperatura około  3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, południowo-wschodni i południowy. Porywy wiatru na ogół do 55 km/h, na południu kraju do  85 km/h, wysoko w Tatrach do 150 km/h.

Wtorek pochmurny ale również przejaśnieniami. Miejscami posypie słaby śnieg, jednak dość szybko przejdzie w deszcz ze śniegiem i deszcz. W górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet o 20 cm. Temperatura maksymalna od 2°C na Suwalszczyźnie, około 5°C na zachodzie, w centrum i nad morzem do 8°C na południu Podkarpacia. W nocy na zachodzie ponownie lekki mróz około -1°C, na wschodzie dość ciepło nawet do 5°C. W kotlinach temperatura około -4°C. Nadal wietrznie, wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty, południowy i południowo-zachodni. Porywy wiatru przeważnie do 65 km/h,  w Sudetach do 100 km/h, a wysoko w Tatrach do 115 km/h.

Środa i czwartek bardzo podobne pogodowo: będzie przeważało duże zachmurzenie, lokalnie na wschodzie i południu kraju mogą pojawić się opady deszczu, w czwartek także deszczu ze śniegiem. W górach nadal śnieg. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 2°C na północy kraju
do 6°C na południu, na Podhalu około 1°C.

W Noc Sylwestrową pogodnie będzie na południowym zachodzie i w centrum. Najwięcej chmur południowym wschodzie i opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na wyżej położonych obszarach śniegu. W Bieszczadach może spaść nawet 15 cm śniegu. Niewielkie opady deszczu ze śniegiem i śniegu także w północno-zachodniej części kraju. Temperatura minimalna od -1°C do 2°C, chłodniej na obszarach podgórskich, tam spadek temperatury do -5°C. Wiatr będzie słabszy, jedynie nad morzem okresami porywisty, z kierunków zachodnich.

Nowy Rok (piątek) przywita nas z dużym zachmurzeniem, słonecznie będzie na południowym zachodzie., na północy i wschodzie kraju spadnie śnieg, poza tym bez opadów.
Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, na Podhalu około -1°C.

W sobotę nie powinno padać i będzie sporo przejaśnień. Ciepło: od 1°C na północy kraju do 5°C na południu, w nocy lekki mróz od -5°C do -1°C. Wiatr na ogół słaby, jedynie w górach porywisty, południowo-wschodni.

W niedzielę ponownie pochmurno i miejscami opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Temperatura w dzień od 2°C do 6°C, w nocy około 0°C. Wiatr chwilami porywisty, południowo-wschodni.